Російський "Газпром" запропонував Греції варіанти своєї участі в будівництві продовження газопроводу "Турецький потік" в країні "на взаємовигідних умовах", пише "КоммерсантЪ".
Таку позицію озвучив глава компанії Олексій Міллер під час зустрічі з міністром енергетики Греції Панайотісом Лафазанісом в п'ятницю. Вартість будівництва ділянки оцінюється в 2 млрд євро. Примітно, що саме за цією схемою планувалося будувати попередника "Турецького потоку" - "Південний потік".
Ця заява означає поступку з боку "Газпрому", пише "Ъ", адже досі там говорили лише про гарантії прокачування газу по території країн-учасниць, що дозволить їм залучити кредитування на створення інфраструктури.
Заява "Газпрому" про зміну позиції по фінансуванню труби прозвучала напередодні візиту сербського прем'єра Олександра Вучича в США, зазначає видання.
Перегляд позиції російської компанії відбувається на тлі протистояння з Вашингтоном, який намагається переконати Афіни відмовитися від участі Греції в даному проекті. Лафазаніс, однак, в інтерв'ю виданню Sputnik минулого тижня заявив, що країна підтримує "Турецький потік".
"Ми хочемо, щоб газопровід був прокладений по території Греції, переконані, що він буде необхідний всім європейським країнам, і дуже розчаровані позицією США", - сказав він.
Завершити будівництво сторони мають намір до 2019 року, повідомило вчора Міненерго Греції, а Лафазанис зазначав, що угода може бути підписана в червні на Петербурзькому міжнародному економічному форумі.
При цьому Греція збирається брати участь і в паралельному газотранспортному проекті з Азербайджану, до якого у ЄС та США не мають претензій - Трансадріатичному газопроводі (TAP) потужністю 10 млрд кубометрів з можливістю розширення ще на такий же обсяг. Лафазаніс стверджує, що проекти "не є конкурентами", оскільки ТАР "не гарантує величезний попит Європи на газ".
Поки переговори по будівництву амбітного російського газового проекту йдуть не надто успішно. 27 травня Македонія, претендує на членство в ЄС, заявила про готовність взяти участь у російському газопроводі "Турецький потік" у разі, якщо РФ і Євросоюз зможуть домовитися щодо проекту.
До цього міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Йілдіз заявив, що Туреччина не буде брати участь у будівництві газопроводу "Турецький потік". Взамін за підсумками будівництва Російська Федерація і Туреччина створять спільну компанію для зберігання газу в провінції Едірне - там газопровід буде виходити на сушу.