FT: Росія намагається замінити в Африці зерно з України своїм власним

Поділитися
FT: Росія намагається замінити в Африці зерно з України своїм власним © Василь Артюшенко, ZN.UA
Москва проштовхує план за участі Катару і Туреччини, який би закріпив блокаду українських портів.

Росія просуває план постачання свого зерна до Африки і витіснення України зі світового ринку після того, як Москва оголосила про вихід з зернової угоди.

«Президент Владімір Путін запропонував ініціативу на заміну, згідно з якою Катар платитиме Москві за доставку російського зерна до Туреччини, яка потім розподілятиме врожай між «країнами, які його потребують»», - пише Financial Times з посиланням на трьох поінформованих людей.

Ні Катар, ні Туреччина не погодилися на цю ідею, яку Москва ще не підняла на офіційний рівень. Ще одне джерело видання зауважило, що Катар навряд чи підтримає цю ідею, навіть якби Кремль вирішив офіційно її представити.  Київ і його західні прихильники також, швидше за все, з великою підозрою поставляться до пропозиції Росії, яка фактично закріпить морську блокаду чорноморських портів України.

Росія продовжує обстрілювати українські портові міста з моменту, як вона вийшла з Чорноморської угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини. Ці домовленості яка дозволили експортувати 33 мільйона тонн зерна. Україна вважає російські обстріли «спробою знищити здатність постачати продовольство до країн Глобального Півдня».

Джерела розповіли Financial Times, що Росія вперше висунула ідею поставок свого зерна до Африки минулого року, коли вона ненадовго вийшла з зернової угоди, а потім знову приєдналася до неї через кілька днів. Відповідно до цієї пропозиції, Москва повинна була відправити до Туреччини до 1 мільйона тонн зерна «на пільгових умовах». Катар повністю оплачував би рахунок, а зерно доставлялося на турецьку територію з подальшим відправленням до Африки.

Український дипломат, який брав участь у зернових переговорах, сказав, українська сторона бачила «тристоронній меморандум про взаєморозуміння між Туреччиною, Росією і Катаром», додавши, що були «докладені певні зусилля, щоб зупинити це». Інші учасники переговорів про зернову угоду підозрюють, що Росія спробує проштовхнути свою пропозицію на саміті з африканськими лідерами в Санкт-Петербурзі наступного тижня і під час візиту Путіна до Туреччини в серпні.

Друзі України вважають, що пропозиція Москви - це фактично спроба створення додаткового тиску на Київ в той час, коли Росія експортує зерно з окупованих українських регіонів.

«Минулого разу, коли вони обговорювали цю ідею, у нас були дуже сильні підозри, що це зерно буде фактично вкрадене в України», - сказав високопоставлений чиновник ЄС.

Москва публічно представила цю ідею як пропозицію безкоштовного зерна для найбідніших країн напередодні саміту «Росія-Африка». Вона використовувала зернове питання, щоб зібрати симпатії до своєї позиції щодо України на Глобальному Півдні і налаштувати країни проти західних санкцій. Цього тижня Путін поскаржився, що західні країни блокують спроби Москви відправити безкоштовні добрива до Африки. Щодо зерна, сказав він: «Наша країна здатна замінити українське зерно на комерційній і безоплатній основі». При цьому він додав, що «продовження зернової угоди в її нинішньому вигляді втратило будь-який сенс».

«Однак вихід з Чорноморської угоди обурив деякі африканські уряди, особливо ті, що стикаються з тиском на внутрішньому ринку через зростання цін на продовольство після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в минулому році. Кенія - споживач російського зерна і добрив - заявила цього тижня, що цей крок Росії став «ударом у спину», який «непропорційно впливає на країни» її регіону», - пише Financial Times.

Інші африканські лідери опинилися під тиском США. Вашингтон хоче, щоб вони засудили Росію в зерновому питанні і не їхали на саміт в Санкт-Петербург. Це ставить деякого з лідерів Африки у скрутне становище, оскільки вони часто потребують допомоги Росії і США в економічних питаннях і питаннях безпеки.

Заступник міністра закордонних справ Росії Сєргєй Вершинін заявив у п'ятницю, що Москва «розуміє занепокоєння африканських країн» з приводу зриву зернової угоди і що Росія «працює над новими маршрутами поставок зерна». При цьому він не уточнив, що це за маршрути.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі