Азіатські ринки ризикують пережити стрес рівня фінансової кризи, оскільки дві найважливіші валюти регіону руйнуються під натиском неухильного зміцнення долара, повідомляє Bloomberg.
Японська ієна і китайський юань падають через зростаючі протиріччя між Федеральною резервною системою, що дотримується "яструбиної" політики, і "голубиною" політикою в Японії та Китаї.
У той час як інші азіатські країни залучають валютні резерви, щоб пом'якшити збитки, завдані доларом, падіння ієни та юаня погіршує ситуацію для всіх, ставлячи під загрозу репутацію регіону як місце для ризикових інвесторів.
"Юань та єна є великими якорями, і їх слабкість ризикує дестабілізувати валюту для торгівлі та інвестицій в Азії", - сказав Вішну Варатхан, голова відділу економіки та стратегії Mizuho Bank Ltd. у Сінгапурі.
За його словами, "у деяких аспектах ми вже рухаємося до рівня глобальної фінансової кризи, а наступним кроком буде азіатська фінансова криза, якщо втрати поглиблюватимуться".
Гравітаційне тяжіння Японії та Китаю проявляється у величезному впливі їх економік на ринки.
Китай був найбільшим торговим партнером країн Південно-Східної Азії протягом 13 років поспіль, згідно із заявою китайського уряду. Японія, третя за величиною економіка у світі, є великим експортером капіталу та кредитів.
Падіння валют двох найбільших економік регіону може перерости у повноцінну кризу, якщо вона змусить закордонні фонди вивести гроші з Азії загалом, що призведе до масової втечі капіталу.
Звичайно, немає впевненості в тому, що подальші втрати єни та юаня призведуть до фінансових потрясінь. Країни регіону перебувають у набагато вигіднішому становищі, ніж напередодні азіатської фінансової кризи кінця 1990-х років, маючи більші валютні резерви і меншу схильність до доларових позик. Тим не менш, існують осередки ризику.
"Найуразливішими є валюти з дефіцитними поточними рахунками, такі як корейський он, філіппінський песо і, меншою мірою, тайський бат", - каже Транг Тхуї Ле, стратег Macquarie Capital Ltd. у Гонконгу. Коли ієна і юань падають, "тиск може вилитися в купівлю долара і попит на хеджування для тих, хто схильний до впливу валют ринків, що розвиваються", - сказала вона.