Експерти ринку нерухомості розробили декілька універсальних правил, що дозволяють мінімізувати ризики покупців при придбанні квартир та убезпечити їх від афер, подібних сумно відомому «Еліта-Центру».
Сьогодні більшість забудовників зводять житло за власні гроші. Тому компанія, яка стверджує, що будує тільки за рахунок коштів майбутніх мешканців, повинна викликати підозри, пише економічний оглядач Ніна Григоренко у статті для ZN.UA.
Потенційний покупець повинен самостійно оцінити хід будівництва: на якому етапі, як швидко рухається будівництво. Експерти рекомендують: перш ніж приймати рішення, поспостерігати за будівництвом один-два місяці. За цей час стає зрозуміла швидкість зведення об'єкта, кількість задіяної техніки.
Як розповів ZN.UA начальник відділу продажів РК Park Stone (Київ) Дмитро Шостя, на сьогоднішній день всі серйозні забудовники починають продаж не раніше 60-70% готовності будівлі.
Після візуальної оцінки темпів і якості будівництва можна переходити до репутації. Відповідь на запитання «а чи добудується будинок?» дадуть форуми (там напевне є відгуки про попередні об’єкти та можливі проблеми поточного комплексу) і дані про партнерів. Якщо великі банки кредитують купівлю квартир, а страхові компанії погоджуються страхувати ризики, дуже ймовірно, що їхні служби безпеки, навчені кризою, вже перевірили забудовника вздовж і впоперек. Наявність будинку в списках партнерських програм Держіпотечної установи або Фонду молодіжного житлового кредитування - теж хороший знак.
Далі можна переходити до документів. Є дві групи паперів: дозволи для забудовника і документи, за якими буде набуватися квартира.
Спочатку необхідно перевірити дозвіл на будівництво, договір оренди на ділянку, результати держекспертизи проекту і наявність самого проекту потрібно перевірити.
Більше того, як зазначає адвокат ЮФ «Василь Кисіль і партнери» Наталія Доценко-Білоус, навіть фінансову звітність забудовника можна отримати, пославшись на постанову Кабміну про перелік відомостей, які не становлять комерційної таємниці.
А от другий блок документів потрібно вивчати ще ретельніше. Йдеться про проект договору, який підписуватиме інвестор, і супровідні документи.
Головний страх, який крутиться в голові кожного покупця, котрий пам’ятає аферу з «Еліта-Центром», як не виявити ще одного чи кількох господарів однієї й тієї ж квартири. Є дві законні схеми купівлі квартири - через фонд фінансування будівництва (ФФБ) та через купівлю облігацій. «У першому випадку майнові права на об’єкт переходять до інвестора одразу після повної оплати вартості квартири, що підтверджується свідоцтвом про участь у ФФБ. А після введення об’єкта в експлуатацію право власності на квартиру реєструється в БТІ. У другому випадку облігації обмінюються на квадратні метри», - каже адвокат АТ «Адвокатська контора „Скляренко і партнери“ Олена Перцова.
Важливо, щоб у всіх документах, які супроводжують обидві схеми, було чітко прописано строки та порядок переходу права власності від забудовника до покупця після введення об’єкта в експлуатацію. Крім того, договір повинен чітко фіксувати зобов’язання забудовника не відчужувати майнові права на квартиру третім особам, додає юрист.
Подробиці читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» в статті Ніни Григоренко «Третім особам квартиру не відчужувати». !zn
Читайте також:
Кабмін запускає нову житлову програму - «Оренда з правом викупу»
Київський ринок нерухомості повільно рухається до «дна»
Грошей від продажу найдорожчої квартири в Києві вистачить на покупку 400 найдешевших