Експерти побоюються, що газова криза може повторитися взимку 2023 року – Bloomberg

Поділитися
Експерти побоюються, що газова криза може повторитися взимку 2023 року – Bloomberg © neftegaz.ru
Більше того, криза може тривати до кінця десятиліття.

Мережам, як і раніше, нелегко постачати достатню кількість газу та електрики для домогосподарств, і так буде, як мінімум, у найближчі місяці, а експерти вже стурбовані тим, що ті самі проблеми можуть повторитися наступної зими, і, можливо, навіть посилитися, пише Bloomberg..

Більше того, наслідки нинішньої газової кризи можуть тривати ще довше. У грудні одна з найавторитетніших британських енергетичних консультаційних компаній попередила, що ціни на газ можуть залишатися високими до кінця десятиліття.

Ситуація на континенті наступної зими значною мірою залежатиме від того, наскільки холодними виявляться січень, лютий та березень, кажуть експерти.

Якщо погода буде не по сезону тепла, континенту буде легше поповнити свої запаси влітку, навіть без російського газу.

Мартін Янг, старший аналітик Investec, вважає, що до наступної зими буде введено в дію ще трохи вітряних електростанцій, що допоможе з постачанням електроенергії. Однак все ще існує невизначеність щодо деяких вугільних та атомних електростанцій.

Британський уряд уклав угоду зі старими вугільними електростанціями, що виводяться з експлуатації, про те, що вони будуть готові до роботи цієї зими у разі потреби. Досі цього не було необхідності, але міністри, можливо, захочуть продовжити цю угоду наступної зими.

Хоча поставки з Росії закінчувалися ще минулого літа, частина газу таки надходила, дозволяючи європейцям відкладати його на чорний день. Наступного літа трубопроводи, які з'єднують Росію з Європою, швидше за все, будуть повністю перекриті. В результаті більшу частину газу, що імпортується на континент, доведеться доставляти на судах зі США, Катару та інших країн.

Однак у світі існує обмежена кількість танкерів для перевезення зрідженого природного газу (ЗПГ) та обмежена кількість місць, де вони можуть причалювати в Європі.

У спробі доставити більше цього газу, який охолоджується до температури близько -160 градусів Цельсія, щоб зробити його рідким та полегшити зберігання та транспортування, до європейських берегів, останніми місяцями з'явилися або були прискорені проекти з будівництва нових терміналів.

У грудні Німеччина відкрила свій перший в історії термінал ЗПГ, що стало сигналом масштабних змін в енергетичній політиці країни, яка була дуже прив'язана до імпорту російського газу. Ще два термінали ЗПГ мають відкритись у Німеччині наступного року.

Великобританія, Іспанія та Португалія мають найбільші потужності з імпорту ЗПГ у Європі, що дозволяє їм виходити на світові ринки. Але на Піренейському півострові не так багато газопроводів, які з'єднують його з рештою Європи, тому іспанські термінали менш корисні для сусідів.

Незважаючи на те, що компанія Centrica нещодавно знову відкрила занедбане старе газосховище, у Великій Британії дуже мало місць, де можна зберігати ЗПГ, яке вона імпортуватиме влітку.

В результаті більша частина газу, що надходить на термінали Великобританії, безпосередньо реекспортуватиметься до Європи, зокрема до Нідерландів, де він буде закачаний у підземні сховища для підготовки до зими.

Газ з Норвегії та газових родовищ Великобританії також служитиме для поповнення запасів у Європі в теплі місяці, коли домогосподарствам і підприємствам потрібно менше газу.

Але хоча ЗПГ може запропонувати часткове вирішення проблеми постачання газу до Європи, він не зможе знизити ціни на газ до попереднього рівня. ЗПГ вже є дорогим способом транспортування газу — потрібно багато енергії та дороге обладнання, щоб отримати та підтримувати газ досить холодним для танкерів.

А оскільки танкери із ЗПГ можуть рухатися куди завгодно, щоб забезпечити себе життєво важливим газом, Європа має перебити ціну, яку готові заплатити покупці у всьому світі.

Таким чином, перейшовши на дедалі більше використання ЗПГ-танкерів для забезпечення своїх потреб у газі, Європа забезпечить багаторічне зростання цін.

Cornwall Insight, авторитетна британська енергетична консалтингова компанія, заявила, що, на її думку, ціни залишаться високими до кінця десятиліття.

Нагадаємо, міністри енергетики країн Євросоюзу 24 листопада погодили п'ять пропозицій Єврокомісії щодо подолання енергетичної кризи. Однак їм не вдалося домовитись про введення порога цін на газ.

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі