Діюча система субсидій ніяк не мотивує населення економити на споживанні газу

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Діюча система субсидій ніяк не мотивує населення економити на споживанні газу Виділені державою кошти на субсидії для населення витрачаються неефективно © Андрій Товстиженко, DT.UA
Економією коштів та підвищенням ефективності енергоспоживання сьогодні займаються лише ті споживачі, що не отримують субсидій.

Діюча в Україні система субсидій та пільг на комунальні послуги фактично знизила середню ціну газу для населення в 2015 році в 1,6 рази, проте демотивировала субсидіантів зменшувати споживання газу. Про це в статті для DT.UA пише Юлія Самаєва, посилаючись на результати аналізу директора Фонду екологічних інвестицій Олексія Хабатюка.

Як зазначає автор, зниження ціни відбулося між різними групами споживачів нерівномірно. Так, отримувачі субсидій практично не платили за спожитий газ власними коштами, оскільки встановлені державою норми субсидій серйозно перевищують фактичне споживання газу споживачами. Дана обставина, на думку Самаєвої, позбавила субсидіантів стимулів до скорочення споживання газу, оскільки фінансової зацікавленості в економії у них немає.

За словами аналітика, стимул заощаджувати сьогодні є саме у тих споживачів, які обходяться без субсидій.

"Реальний стимул заощаджувати на сьогоднішній день є лише у тих сімей, які субсидії не отримують. Вони, за оцінками Мінрегіону, дійсно знизили споживання газу і тепла на 30%. Але чим вище тарифи, тим менше таких сімей в Україні", – зазначає вона.

Автор також вказує на те, що кошти, які виділяються державою для субсидіарної підтримки населення, в рамках чинної системи витрачаються неефективно.

"За даними Держстату, на кінець травня ц. р. заборгованість населення по оплаті за централізоване опалення та гаряче водопостачання становила 5,5 млрд грн, за утримання будинків і прибудинкових територій - 2,4 млрд, за централізоване водопостачання - 1,7 млрд, за вивезення сміття - 0,4 млрд грн. У той же час нараховані протягом січня-травня субсидії істотно, на 11,4 млрд грн, перевищували вартість фактично спожитих послуг, та залишки коштів призначених населенню субсидій на рахунках газопостачальних підприємств на кінець травня повністю перекривали суми заборгованості за вищенаведеними видами ЖКП", – підкреслює Самаєва.

На її думку, в ситуації, що склалася платники податків змушені оплачувати "субсидії тих, хто платити не може, і погашати борги тих, хто платити не хоче".

Читайте також: У найближчі два роки субсидії отримуватимуть 2/3 українських сімей

Як писала у своїй статті для DT.UA експерт з питань енергетики Інституту суспільно-економічних досліджень Оксана Короткевич, в Україні сьогодні немає цивілізованого механізму субсидування, а діючі моделі - це просто роздача бюджетних коштів.

"Діючі моделі, на мою думку, гірше, ніж дотування "Нафтогазу", постійно здійснювалося до 2015 р. Це просто роздача бюджетних коштів. Всю цю систему потрібно змінювати. І не тільки модель надання субсидій на житлово-комунальні послуги. Реформа енергетичних субсидій вимагає супутніх заходів в інших галузях", - зазначає експерт.

Детальніше про проблеми діючої системи субсидій та шляхи її реформування читайте в статті Юлії Самаєвої "Операція Монетизація" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі