Державних службовців попередили, що частина норм закону про державну службу більше не застосовується, тепер пріоритет у регулюванні трудових відносин з держслужбовцями матиме інший закон. Про зміни повідомило Національне агентство з питань державної служби (НАДС).
«19 липня набув чинності Закон України від 1 липня 2022 року № 2352–IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», яким внесено зміни, зокрема до Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», - йдеться в повідомленні.
Серед ключових змін, на які варто звернути увагу службам управління персоналом, є те, що дія Закону №2136 поширюється на державних службовців та на посадових осіб місцевого самоврядування, а норми законодавства про державну службу та службу в органах місцевого самоврядування у частині відносин, врегульованих Законом № 2136, не застосовуються», - зазначили у НАДС.
Відповідно до нового закону:
- роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди;
- допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці;
- спрощена можливість призупинення дії трудового договору;
- нормальна тривалість робочого часу у період дії воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень;
- п’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем;
- час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається роботодавцем;
- тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин;
- роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили;
- у разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойових дій строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства;
- у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури тощо.
Як писала ZN.UA, схоже, що на сьогодні в Україні існує кілька центрів, які займаються реформою державної служби. Чи свідчить це про недовіру до потенціалу НАДС, невідомо, але реформою держслужби наразі займаються також в Міністерстві цифрової трансформації.
Мінцифри розробляє реформу, згідно з якою кількість чиновників у країні зменшиться вдвічі. У міністерстві відмовилися коментувати власні напрацювання до оприлюднення документа, однак з деякими цифрами журналістам все ж таки вдалося ознайомитися. Зокрема, кількість міністерств можуть зменшити з 20 до 12 шляхом об’єднання та ліквідації.
Нагадаємо також, що зарплати держслужбовців за 5 років зросли утричі, але якість роботи залишилася без змін.
Як писало ZN.UA, провальні конкурси на посади в органах державної влади, що їх "слуги народу" скасовували 2019-го у зв'язку з карантином і лише через рік повернули, — бутафорія та лицемірство.
На посади повсюди виводяться виключно "свої" люди. І це вже нікого не дивує й не обурює. Втім, як і те, що не розроблено й не впроваджено показників ефективності роботи як держслужбовців на посадах, так і органів влади (KPI’s). Читайте про це в матеріалі члена Громадської ради при НАДС, доктора філософії в галузі управління людськими ресурсами, CEO R&C Kyiv Group LLC Жанни Балабанюк "Держслужба: зарплати зі стелі і премії у 300 відсотків".