Комітет Верховної Ради з питань фінансів податкової і митної політики підтримав винесення до сесійної зали для розгляду в другому читанні законопроєкту про Бюро економічної безпеки. Проєкт передбачає створення нового правоохоронного органу, який займатиметься розслідуванням економічних злочинів.
Відповідне рішення було прийнято на засіданні комітету в понеділок, 28 вересня, повідомив член комітету, народний депутат від «Голосу» Ярослав Железняк. При цьому він звернув увагу на те, що затверджена комітетом редакція законопроєкту передбачає збереження в складі Служби безпеки України управління контррозвідувального захисту економіки держави.
«Тільки що наш комітет проголосував за те, щоб де-факто залишити економіку як підрозділ СБУ. Тобто не тільки Бюро економічної безпеки матиме право лізти до бізнесу, але і СБУ. Саме те, на що скаржиться бізнес», - написав політик на своїй сторінці у Facebook.
Відзначимо, що спочатку реформа передбачала ліквідацію економічних підрозділів у всіх правоохоронних органах, включаючи економічні департаменти поліції, СБУ, податкову міліцію тощо. Саме на них найбільше скаржиться український бізнес і іноземні інвестори.
А в роботі Бюро акцент мали зробити на аналітичний, а не на силовий компонент.
3 вересня Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт №3087-д про створення Бюро економічної безпеки. БЕБ має стати єдиним органом з боротьби з економічними злочинами і зняти дублювання цих функцій у різних правоохоронних органів.
Ухвалений законопроєкт розкритикувала Європейська бізнес-асоціація. Її експерти, висловили побоювання, що закон дозволяє лише змінити назву податкової міліції і перевести її співробітників в новий орган. Також питання викликала завищена, на думку ЄБА, чисельність співробітників нового органу (до 4 тисяч осіб.), Не цілком зрозуміла процедура обрання кадрів, широкі силові повноваження співробітників Бюро, а також надання їм спецзвань.
Нагадаємо, у вересні минулого року уряд Гончарука продовжив повноваження податкової міліції – правоохоронного органу, за ліквідацію якого Верховна Рада проголосувала ще у 2016 році. У відповідній постанові йшлося про те, що податкова міліція ДФС продовжує виконувати свої функції до запуску нового органу з боротьби з фінансовими злочинами. Очікувалося, що цим органом стане Бюро фінансових розслідувань.
У свою чергу Верховна Рада в жовтні 2019 ухвалила у першому читанні законопроект про Бюро фінрозслідувань. Однак, комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики не рекомендував депутатам приймати у другому читанні відповідний документ.
Детальніше читайте в матеріалі Олега Гетьмана «Створення Бюро економічної безпеки України - позитив чи чергове ускладнення?» в ZN.UA