В уряді стверджують, що дефіцит бюджету-2013 заплановано на рівні 50 млрд грн. Але насправді це не так: за досить приблизними розрахунками, насправді дефіцит складе близько 104 млрд грн, тобто 6,6% ВВП. А це - дуже високий показник на сьогодні.
Про це в коментарі ZN.UA заявив екс-перший заступник глави секретаріату президента Олександр Шлапак.
По-перше, пояснює він, у дохідній частині бюджету-2013 закладено завищений показник надходжень податку на додану вартість (ПДВ) на суму близько 10 млрд грн.
«Звідки такі цифри? Справа в тому, що в дохідній частині всі очікування більш-менш реальні, крім внутрішнього ПДВ. За 11 місяців поточного року ми маємо цей показник на рівні 73,8 млрд. грн., тобто приблизно 6,7 млрд. грн. середньомісячних надходжень. Тобто за підсумками поточного року в найкращому разі ми матимемо надходжень за внутрішнім ПДВ на 82 млрд. грн. А на наступний рік уряд планує ці надходження на рівні 98,4 млрд. Тобто планується зростання більш як на 16 млрд. грн., або приблизно на 20%. При тому, що номінальний ВВП, за урядовими планами, зростає лише на 10%. Таким чином, я вважаю, що це - завищений показник на суму близько 10 млрд. грн», - пояснює експерт.
По-друге, щодо видаткової частини, в дефіциті не враховуються кошти, які необхідно буде вливати в НАК «Нафтогаз України» для покриття різниці в цінах закупівлі газу і відпускних цінах для населення і теплокомуненерго.
«За моїми підрахунками, на покриття різниці в цінах закупівлі газу та відпускних цінах для населення і теплокомуненерго треба буде доплатити близько 27 млрд. грн. НАКу ж виділяється 8 млрд. грн. ОВДП і близько 5 млрд. - компенсація, яка записана в бюджеті. Таким чином, ще близько 14 млрд. грн. - це непокритий дефіцит НАКу», - говорить Шлапак.
- «Нафтогазу» в 2013-му виділять 21,5 млрд грн на компенсацію тарифів на газ
По-третє, в бюджеті остаточно не враховані пенсійні витрати. «Станом на сьогодні борг Пенсійного фонду перед бюджетом становить майже 52 млрд. На наступний рік, я думаю, він не зменшиться. А записано компенсацію з бюджету - 22 млрд. грн. Таким чином, 30 млрд. не вистачатиме», - звертає увагу експерт.
«Склавши всі ці цифри, виходимо на вищезгаданий показник дефіциту в 104 млрд. грн», - резюмує Шлапак.
Про те, що декларований урядом дефіцит держскарбниці наступного року в дійсно складе 50 млрд грн сумнівається і екс-в.о. міністра фінансів Ігор Уманський.
«Що сильно бентежить у бюджеті? Якщо говорити про макропоказники, балансові цифри, то це - розмір дефіциту, обсяг запозичень і, як наслідок, сума держборгу на кінець року», - зазначив він коментарі ZN.UA
«Якщо ми говоримо про джерела покриття дефіциту бюджету, то слід враховувати, що насправді він складе більше 50,5 млрд грн, які там закладені. Тільки покупки за рахунок ОВДП акцій НАК «Нафтогаз України» - на 8 млрд, на 1,4 млрд - «Ощадбанку»; на 5 млрд - Аграрного фонду; на 300 млн - «Дунайського пароплавства», в сумі дають надбавку до дефіциту в 14,7 млрд грн. І це - не враховуючи недобори Пенсійного фонду та тарифні нестиковки в балансі НАКу, яких насправді буде набагато більше закладених у бюджеті компенсаторів на 13 млрд грн», - зазначає експерт.
Докладніше читайте в матеріалі Юрія Сколотяного «Бюджетное подобнострастие» у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна». !zn
Читайте також:
Уряд заморозив на 2013 рік зростання виплат інвалідам і ветеранам
Азаров уже заявив, що держбюджет-2013 може бути переглянутий
«Жадібність» депутатів, які не пройшли в нову Раду, ледь не зірвала ухвалення держбюджету-2013