Бізнесу вперше за останні 12 місяців стало складніше кредитуватись, але споживче кредитування зростає: НБУ пояснив чому

Поділитися
Бізнесу вперше за останні 12 місяців стало складніше кредитуватись, але споживче кредитування зростає: НБУ пояснив чому © Skitterphoto/pixabay.com
В кредитному ринку зростає конкуренція і ризики, але і можливості для МСП

На ринку кредитних послуг спостерігається нова ситуація – рівень схвалення заявок для кредитів бізнесу в цілому зменшився вперше за останні 12 місяців. Однак у розрізі кредитування малого і середнього бізнесу, спостерігається альтернативний процес – збільшення кредитування, що має динаміку до зростання вже четвертий квартал поспіль. На ключовий показник кредитування для бізнес-середовища вплинуло скорочення кредитів саме для великого бізнесу, вказують в аналітичному звіті за результатами опитування фінансових установ України, експерти Національного банку України.

Кредитний ринок бізнесу: на що дають більше і на що – менше кредитних ресурсів?

Зниження обсягу кредитних рішень для великого бізнесу стосується насамперед кредитів великим підприємствам та валютних і довгострокових бізнес-позик. Частково на це впливає більш жорстка кредитна політика самих банків. “У I кварталі фінустанови підвищили стандарти корпоративного кредитування. Найбільше – для позик великим підприємствам, валютних і довгострокових кредитів. Причини посилення: зменшення капіталізації банків і погіршення курсових очікувань. Більший ризик застави та спад в окремих галузях додатково сприяли підвищенню стандартів кредитування для великих підприємств”, – зазначається у звіті. 

Експерти НБУ водночас очікують, що зростання конкуренції на ринку кредитів для підприємницького середовища змусить банки бути більш поступливими, хоча основні тенденції збережуться. “У наступному кварталі банки планують пом’якшити кредитні стандарти для МСП та короткострокових позик і посилити для великих підприємств та валютних кредитів”.

Чому видають менше кредитів бізнесу: експерти НБУ дізнались позицію банків

Скорочення рішень про видачу кредитів на корпоративні лінії фінансування обумовлено насамперед невідповідністю клієнтів вимогам банків до позичальників і меншими сумами позик. “Нижчі процентні та непроцентні платежі стримували цю тенденцію. У І кварталі банки посилили кредитні стандарти для іпотечних кредитів”, – вказують спеціалісти регулятора.

Споживче послаблення: кредитування в борг фізособі в дії, але є обмеження

Фінустанови за оцінкою експертів, поступово скорочують жорсткість вимог для кредитування на споживчі позики. Такі тенденції спостерігаються вже п’ятий квартал поспіль. Проте є і негативні тенденції для споживачів: “Погіршення очікувань економічної активності сприяло посиленню кредитних стандартів для роздрібних кредитів. Додатковий рушій посилення кредитних стандартів для споживчих позик – зниження платоспроможності позичальників, а для іпотеки – гірші курсові очікування. 

Натомість підвищення конкуренції з іншими фінустановами та зменшення вартості ресурсів вплинули на послаблення кредитних стандартів для населення”. 

Найкращі умови наразі пропонуються для іпотечного кредитування, хоча очікуються скорочення вимог і для звичайних кредитних рішень для домогосподарств.

Поки що стандарти стали менш складними і вимогливими саме для іпотеки, оскільки ліберальнішими стали рамки заставних вимог до клієнтів.

В Україні, за спостереженнями НБУ, зростає поступово попит на роздрібне кредитування, що має динаміку до збільшення за результатами першого кварталу цього року. цьому сприяла більша впевненість клієнтів і прогнозування домогосподарств. Кращі споживчі настрої стимулювали попит домогосподарств на позики. Крім того, банки, які відзначили приріст попиту на іпотеку назвали додатковими чинниками перспективи ринку нерухомості та зменшення кредитування іншими банками.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі