Асоціація міст України (АМУ) звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням пришвидшити виділення субвенцій дотаційним громадам, аби ті могли забезпечити безперешкодне теплопостачання і не допустити підвищення тарифів.
30 вересня між представниками місцевої і центральної влади було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії і постачання гарячої води на 2021/2022 рр.
Підписи під документом поставили представники Кабміну, НАК «Нафтогаз України», Офісу президента України, Асоціації міст України та Палати місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад.
Згідно з документом, уряд має забезпечити державну підтримку бюджетів територіальних громад, зокрема, за рахунок субвенції на допомогу тим з них, у яких індекс податкоспроможності менше або дорівнює 0,9. Це дозволить покрити щонайменше 80% дефіциту коштів місцевих бюджетів на підтримку підприємств теплопостачання, починаючи з IV кварталу 2021 року.
Виконання цього пункту Меморандуму має супроводжуватися збором відповідної інформації від органів місцевого самоврядування. Однак станом на 21 жовтня таку інформацію органи виконавчої влади у органів місцевого самоврядування не запитували. Тож в органів місцевого самоврядування відсутня будь-яка інформація про дії уряду в цьому напрямку.
«За відсутності компенсації у IV кварталі 2021 року органи місцевого самоврядування з дотаційними бюджетами не зможуть виконати умови Меморандуму про забезпечення протягом опалювального періоду 2021/2022 року безперервного надання в населених пунктах України послуг з теплопостачання та не допущення зростання тарифів на ці послуги», - наголосили в АМУ.
На початку жовтня низка регіонів і міст оголошували надзвичайну ситуацію через поставки газу. У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що «в Україні достатньо запасів газу», переклавши відповідальність на місцеву владу. А прем'єр-міністр Шмигаль назвав НС «технічним питанням» для якнайшвидшого виконання Меморандуму.
Про бенефіціарів газової кризи і подробиці угоди Банкової і місцевої влади читайте в матеріалах Інни Ведернікової «Кабмін спровокував запровадження надзвичайної ситуації в регіонах через газ» і «Тарифний меморандум замість «тарифного майдану»?» у ZN.UA.