5 міст без газу, зупинка реверсу, незадіяні ПСГ - що втратить Україна в разі припинення транзиту

Поділитися
5 міст без газу, зупинка реверсу, незадіяні ПСГ - що втратить Україна в разі припинення транзиту
Про можливість цих проблем Україна вже заявляла у 2019 році, коли готувався новий контракт з Росією на транзит газу.

Компанія "Оператор газотранспортної системи України" попереджає, що через запуск "Північного потоку-2" український маршрут може остаточно втратити транзитні обсяги російського газу, а це потягне за собою низку важких наслідків - від зупинки газопостачання в окремих містах до непотрібності ГТС та підземних газових сховищ України. Про це йдеться на сторінці Оператора ГТС у Facebook.

"П’ять міст на україно-російському кордоні одразу втратять газопостачання", - зазначили в ОГТСУ.

Водночас, як згодом пояснила компанія в коментарі "Ліга.Бізнес", йдеться також про міста, газ в які надходить через територію Молдови.

"Проблема в тому, що газ до них надходить через територію Молдови (Могилів-Подільський, Вінницька обл.) або через газопроводи-відводи, до яких підключені на території Російської Федерації (м. Вовчанськ, Харківська обл., с. Воєводське і смт. Троїцьке, Луганська обл.). І також є ризики для частини прикордонних споживачів Одеської області, які отримують газ із території Молдови", - уточнили в ОГТСУ.

Крім того, Україні буде недоступний віртуальний реверс, який цього року забезпечив майже 90% імпорту газу до України.

Натомість Європа, ймовірно, втратить можливість користуватись українськими сховищами газу, у яких, нагадаємо, у 2020 році зберігалося близько 10 млрд кубометрів газу європейських компаній.

Також ОГТСУ буде вимушений змінити режим роботи української ГТС із транзитного обслуговування на обслуговування лише внутрішніх маршрутів.

"Саме тому ОГТСУ має представляти інтереси України й українців у процесі сертифікації. Про цю ситуацію ми говорили й у 2019 році, коли готувався новий контракт на транзит", – додали в ОГТСУ.

Нагадаємо, у Німеччині вирішили призупинити сертифікацію газопроводу "Північний потік-2",  про це 16 листопада повідомила пресслужба регулятора ФРН. Першою реакцією на це повідомлення з боку противників газопроводу було сподівання на можливу зупинку процесу взагалі.  

Водночас, вже за годину глава НАК "Нафтогазу України" Юрій Вітренко заявив, що йдеться про чергові юридичні трюки з боку Газпрому. Насправді Газпром заявив німецькому регулятору про наміри створити дочірню компанію у Німеччині, яка буде начебто незалежним оператором трубопроводу Північний потік-2. Причому тільки тієї його частини, що розташована на території Німеччини.

"Це є насмішкою над європейськими правилами. Це не відповідає ні духу, ні букві європейського законодавства щодо сертифікації газопроводів", - наголосив Вітренко.

15 листопада стало відомо, що німецький регулятор BNetzA допустив НАК "Нафтогаз України" до участі у процедурі сертифікації оператора російського газопроводу "Північний потік-2". 

Раніше, 22 жовтня, РНБО ініціювала звернення до міжнародних організацій щодо готовності України прокачувати через свою ГТС додаткові 55 млрд кубів газу (понад ті 40, які має прокачувати за контрактом з "Газпромом" до 2024 року). А президент Володимир Зеленський запропонував Росії знижку на постачання цих додаткових обсягів.

На думку експертів, готовність України включитися у пошуки виходу з газової кризи не лише вибиває козирі з рук російських дипломатів, а й чітко демонструє: Україна грає за європейськими правилами.

Водночас, як вважають експерти, та все частіше про це говорять світові політики, Росія використала у своїх інтересах ситуацію на світовому ринку після пандемії (збільшення потреб у газі та сировині) та знизила поставки, що стало одним із факторів вибухового зростання ціни на газ у Європі. РФ дає зрозуміти європейським партнерам, що збільшення поставок газу можливе за умови схвалення сертифікації оператора "Північного потоку-2.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі