«Газова» пропозиція України вибиває козирі з рук російських шулерів – Зеркаль

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
«Газова» пропозиція України вибиває козирі з рук російських шулерів – Зеркаль © ICTV
Цей хід може допомогти Україні в питанні енергетичної безпеки, і не лише під час опалювального сезону.

Рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) про запровадження знижки на прокачку додаткових обсягів російського газу до Європи стало несподіванкою для багатьох. Противники аргументували власну точку зору так: «Як можна давати знижку агресору?».

Радниця міністра енергетики Олена Зеркаль пояснює читачам ZN.UA суть подій, що відбуваються.

«Як і під час різдвяних розпродажів, вигоду від знижки отримує продавець, а не покупець. Цей хід насправді може допомогти Україні в питанні енергетичної безпеки. І не тільки під час опалювального сезону, але і в тривалій перспективі», - наголошує Зеркаль.

Важливо пам’ятати – пропозиція стосується лише додаткових об’ємів газу, ціни на прокачку за чинним контрактом ніхто не збирається змінювати. Адже попри кризу Росія, використовує українську газотранспортну мережу лише на третину.

«Збільшення поставок через українську трубу – наш спільний з Європою інтерес. Саме тому Росія не хоче цього робити. Адже на континенті сьогодні – газова війна», - додає радниця міністра.

Газова війна і при чому тут «Північний потік -2»

Росія продовжує використовувати постачання газу для тиску на Україну та держави ЄС, як і кількадесят років тому. Час для цього сприятливий – ціни на газ в ЄС сягли рекордних позначок. Серед причин кризи – і відновлення світової економіки від пандемії, і проблеми переходу на нові джерела енергії.

Лише за перше півріччя російський газовий монополіст «Газпром» отримав прибуток в 10 мільярдів доларів. Але заробітки Росії не є проблемою для ЄС. Проблемою є гроші, від яких відмовляється президент РФ Владімір Путін.

Якби він збільшив поставки газу, то заробив би ще більше, хоч ціни поповзли би донизу, споживачі та уряди в Європі опинилися би поза загрозою, сховища були би наповнені.

Однак Кремль цього не робить. Росія, як завжди, використовує ситуацію, щоб поглибити кризу, заробити на ній та посіяти розбрат серед країн ЄС, зокрема, укладаючи контракти з Угорщиною та Сербією.

«Але головна його мета – банальний шантаж з вимогою негайно запустити «Північний потік – 2»», - наголошує Зеркаль.

Цей газогін збудований для того, щоб обійти Україну. Водночас Москва маніпулює, що український транзит «ненадійний», «дорогий», а ГТС Україна начебто перебуває в аварійному стані.

Втім, коли «Газпром зупиняв «Північний потік» на ремонт, він надійно транспортував українською ГТС понад 300 млн кубометрів на добу, а сьогодні транспортує лише 80.

«Ми маємо можливість збільшити поставки газу втричі і прокачати додаткові 55 мільярдів кубометрів газу на рік. Пропозиція про знижку на ці, додаткові, об’єми газу не тільки вибиває козирі з рук російських дипломатів. Це також чітко демонструє: Україна грає за європейськими правилами»,  - пояснює вона.

Європейські правила, які нас вже захищали

Вперше за багато років ані Україна, ані Європа не сплять напередодні газових воєн, якими Росія вправляється взимку, зазначає радниця міністра. Європейська Комісія починає з’ясовувати роль Росії в кризі, вивчати відповідність роботи ринку правилам «Третього енергетичного пакету»

Це правила, які розробили ще в 2000-х саме для того, щоб захиститися від монополії «Газпрому» та Кремля, і які вимагають безперешкодної торгівлі енергетичними ресурсами. Ці правила Росія так і не прийняла, але має підкорятися їм на європейських ринках.

Саме ці правила, нагадує Зеркаль, допомогли Україні вистояти в 2014-му та перемогти в Стокгольмському арбітражі в суперечці «Натфогазу» проти «Газпрому». Вони ж можуть захистити Україну і від «Північного потоку-2».

«Якщо цей газогін, та інші російські газогони, сертифікують за вимогами «третього енергопакету», Кремль не зможе диктувати ані ціни, ані об’єми поставок, ані їх напрям. З’явиться конкуренція, в якій наша газотранспортна система перемагатиме завдяки зручності та ефективності», - роз’яснює вона. 

На думку радниці міністра, пропозиція знижки на додаткові обсяги постачання – це пропозиція європейської держави, яка бореться за прозорість енергетичних ринків.

«Якщо Путін її прийме – наша газотранспортна мережа покаже, наскільки вона може захистити Європу в найближчі 20 років, коли газ працюватиме «перехідним» паливом від вугілля до енергії сонця, вітру чи водню. Якщо ні – доведе, що Москва використовує газ, як зброю. Це посилить позицію України в боротьбі проти запуску «Північного потоку – 2»», - підсумовує вона.

Нагадаємо, напередодні Рада нацбезпеки і оборони ініціювала звернення до міжнародних організацій щодо готовності України прокачувати через свою ГТС додатково 55 мільярдів кубів газу (понад ті 40, які має прокачувати за контрактом з «Газпромом» до 2024 року). 

Водночас президент України Володимир Зеленський запропонував Росії знижку на поставку цих додаткових обсягів природного газу, щоб полегшити енергетичну кризу в регіоні. Він також пропонує «дуже вигідні умови зберігання» в підземній інфраструктурі України, та «знижку» на транзит.

Докладніше про причини і наслідки нинішньої газової кризи читайте в статті Сергія Корсунського «Не тільки підступ Росії: в чому причина і чим загрожує газова криза» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі