Майбутній курортний сезон для Одеського регіону буде найуспішнішим за останні п’ять років. Такі прогнози співробітників Управління з туризму і курортів обласної державної адміністрації. Якщо, відповідно до статистики, торік одеські здравниці і розважальні заклади відвідало трохи більш як 800 тисяч туристів, то нинішнього року їх очікується близько 830 тисяч осіб. Безумовно, ще багато чого треба зробити, щоб підняти рівень туристичних послуг до європейських стандартів, а втім, в Україні Одеська область має високу популярність, посідаючи протягом чотирьох останніх років третє місце після Києва і Криму.
Свою лепту в таке визнання в останні роки вносить і місто Южне, розташоване неподалік від Одеси. Воно стає дедалі відомішим як одна зі здравниць Північного Причорномор’я. Для цього є всі підстави: море, чудові кліматичні умови, високий рівень благоустрою і... потужне містоутворююче підприємство — Одеський припортовий завод, який спеціалізується на виробництві, зберіганні і перевалці аміаку та карбаміду. Здавалося б, не дуже переконливий аргумент для популяризації відпочинку в тутешніх місцях. Проте не варто поспішати з висновками.
По-перше, Одеський припортовий завод — єдиний технологічний комплекс з виробництва і перевантаження хімічної продукції, який від початку проектувався і будувався з урахуванням його підвищеної техногенної й екологічної небезпеки. Тому на ньому створені унікальні системи контролю стану навколишнього середовища, служби газорятувальників, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги і воєнізованої охорони. На заводі працюють професіонали, котрі мають багаторічний досвід безпечного поводження з отруйними речовинами. Все управління екологічною безпекою виробництв, перевантажувальних комплексів, вся інфраструктура із забезпечення заводу природним газом і електроенергією, водою, повітрям створювалися, розвиваються і функціонують як єдине ціле. Недаремно ж, коли постало питання про приватизацію підприємства, а також про його реструктуризацію, громадськість була не на жарт стривожена. Митрополит одеський Агафангел звернувся тоді з листом до президента України з проханням зупинити цей згубний для заводу і всього регіону процес, наголошуючи, що «багатство оригінальної зелені, ансамблі південних рослин, прекрасні фонтани, стерильна чистота, умиротворення, спокій на чудовій панорамі моря — усе це створено працею колективу держпідприємства». Справді, поділ заводу з виділенням перевантаження аміаку в окрему структуру міг порушити цю цілісність, будучи не тільки технологічно необгрунтованим, економічно невиправданим, але й екологічно небезпечним. Тепер, коли на найвищому державному рівні прийнято остаточне рішення залишити ОПЗ у державній власності як єдиний технологічний комплекс, громадськість може заспокоїтися.
По-друге, саме хімічному комбінату місто Южне зобов’язане тим, що на відкритому безликому березі Аджаликського лиману, який постійно зазнає впливу несприятливих природно-кліматичних чинників — інтенсивної сонячної радіації, вітрів, сухості повітря — виникло якісно нове середовище з рукотворними ландшафтами, які не поступаються природним за своєю екологічною й естетичною цінністю.
На життя міста-супутника Одеси хімічний комбінат впливає безпосередньо. Чималі його кошти вкладені і продовжують вкладатися в розвиток міської інфраструктури. Велику увагу тут приділяють проблемі активного перетворення і збагачення природного комплексу місцевості засобами ландшафтної архітектури. Причому провідна роль серед усіх компонентів рукотворного ландшафту належить зеленим насадженням, квітковому оформленню і формам рельєфу. Досвід Одеського припортового заводу наочно демонструє, як комплексний підхід до благоустрою заводської території виходить за її межі, сприяючи формуванню цілісного архітектурного образу всього міста. Так відбувається тоді, коли основними чинниками, які впливають на благоустрій, є містобудівні, архітектурно-планувальні, промислово-виробничі, санітарно-гігієнічні, природно-кліматичні та економічні. Крім того, що кожний із них діє сам по собі, вони мають взаємний вплив. Завдання охорони праці й екологічної безпеки вирішуються за рахунок високого рівня автоматизації виробництва. А завдяки зусиллям теплично-овочевого комбінату, де працюють понад сто кваліфікованих фахівців із багатим практичним досвідом, блискуче вирішуються питання озеленення і благоустрою не лише заводської території, але й міста.
Таким чином, завод став генератором поширення високих стандартів культури виробництва далеко за межі підприємства. Ними визначається стиль життя Южного, його жителів і гостей. На центральній площі чистого і максимально зручного для проживання приморського містечка розташований Палац культури «Дружба», Палац спорту «Олімп» і готель «Еллада», побудовані коштом ОПЗ. Ця площа по праву могла б називатися палацовою. Тут, перед Палацом культури знаходиться й одна з міських визначних пам’яток — світломузичний фонтан, аналогів якому не знайти, мабуть, в усій Україні. Та й сам Палац культури багато в чому унікальний за своїми можливостями: зал для глядачів на 900 місць із зручними кріслами, сучасне покриття сцени, чудове світлове й акустичне обладнання дозволяють навіть розпещеним увагою популярним артистам почуватися тут, як на столичних підмостках. Він і театр, і кінотеатр, і філармонія водночас. Для молодого міста це центр культурного життя, адже діяльність закладу об’єднує людей різного віку, різних смаків, запитів, які, проте, живуть спільною любов’ю до мистецтва.
Усе це — і спортивний комплекс, і концертний зал, і комфортабельний готель — неодмінні атрибути курортного міста, які роблять його привабливим для повноцінного насиченого відпочинку.
З року в рік, стабільно поповнюючи бюджети всіх рівнів, Одеський припортовий завод вкладає в капітальне будівництво і технічне переозброєння близько 250 мільйонів гривень. Так, ще задовго до газового буму в Україні керівництво підприємства почало вкладати кошти в промислові енергетичні потужності й енергозберігаючі технології. У результаті, сьогодні це найбільш підготовлене до можливої енергетичної кризи підприємство вітчизняної хімічної галузі. До нинішнього курортного сезону адміністрація Одеського припортового заводу приурочила чергову важливу подію. У березні введено в дію нові очисні споруди каналізаційних стоків. Рівень очищення тут вищий, ніж вимагають сучасні санітарно-гігієнічні норми і стандарти Європи.
— Ми взяли на себе зобов’язання побудувати очисні споруди, які відповідають найбільш суворим європейським стандартам, — каже заступник директора ОПЗ Валерій Севастьянов. — Це єдині в Україні очисні споруди такого рівня.
Нова лабораторія укомплектована найсучаснішим обладнанням, яке дозволяє контролювати якість очищеної води за всіма показниками. Весь процес очищення тут супроводжується електронним контролем і сучасною системою екологічної безпеки. На сьогодні очисні споруди ОПЗ очищують каналізаційні стоки як самого заводу, так і порту «Південний», а також міські. Запуск нових потужностей дозволить відчутно поліпшити екологічну обстановку в усьому регіоні.
Розвиток індустрії, будівництво нових промислових підприємств — неминучий процес. І усе б добре, якби не негативний вплив на навколишнє середовище. Мінімізувати цей споконвічний конфлікт, установити, якщо не цілковиту, то максимально можливу гармонію між природою і цивілізацією — це завдання вже не майбутнього, а сьогодення. Завтра, можливо, буде пізно для всього людства. І не варто чекати, поки воно займеться цим у глобальному масштабі. Починати треба негайно, у міру сил і можливостей кожної держави, підприємства, цеху, окремого робочого місця, не поглядати на сусіда, чекаючи, поки він розпочне перший, а тягнути його власним прикладом. Так, як це роблять на ОПЗ, де піклуються не лише про здоров’я своїх працівників, але й усього міста, його околиць, завдяки чому в Южне тепер можна сміливо їхати по здоров’я. Там ви його неодмінно здобудете, адже гарантію дає Одеський припортовий завод.