ГЕНЕТИЧНО МОДИФІКОВАНА ПРОБЛЕМА

Поділитися
Успіхи американських біотехнологічних компаній у середині 90-х були настільки вражаючими, що до кі...

Успіхи американських біотехнологічних компаній у середині 90-х були настільки вражаючими, що до кінця минулого тисячоліття практично половину всіх посівних площ Америки зайняли зернові, «збагачені» чужорідними генами. Ці рослини були невразливими для шкідників і бур’янів, давали вищий і стійкіший врожай, містили підвищену кількість корисних поживних речовин. Новим технологіям пророкували велике майбутнє, і дедалі більше компаній приступали до розробки нових проектів. Втім, у цьому немає нічого дивного: очікувані багатомільярдні інвестиції та ще більші прибутки, погодьтеся, стимул досить дієвий. Щоправда, скептики застерігали: наслідки поширення генетично модифікованих організмів практично не вивчені і можуть згодом спровокувати найсерйозніші проблеми.

Із теоретичної площини в практичну цей диспут перейшов 2000 року. Тоді в торговій мережі було виявлено чіпси, які містили похідні генетично модифікованих рослин, що спершу призначалися лише для відгодівлі худоби. Хоч як американці намагалися зам’яти цей скандал, ЄС відразу наклав дуже суворі обмеження на імпорт усієї сільськогосподарської продукції «родом» зі США. У результаті потік «біотехнологічних» інвестицій різко обмілів і ентузіазм ГМ-першопрохідців згас.

Тепер біотехнології переорієнтувалися з промислового застосування ГМ-рослин на медичне. Вже створено цілий ряд організмів, здатних виробляти унікальні фармацевтичні препарати. Наприклад, кукурудзу, качани якої містять ліки від муковісцидозу, різноманітних гормональних порушень і багатьох інших захворювань, які традиційними засобами не виліковуються. Проте новий скандал, судячи з усього, загрожує поставити хрест і на цих проектах.

Маленька техаська компанія ProdiGene’s виявилася винною в «генетичному забрудненні» великої кількості американського зерна. У результаті посіви на 63 гектарах були спалені, а 175 тис. кубічних метрів сої доведеться знищити. Компанії це обійдеться в 250 тис. дол. штрафу і 3 млн. дол. відшкодування збитків сільськогосподарським підприємствам. Відшкодувати ж збитки, завдані цією подією біотехнологічній промисловості в цілому, навряд чи вдасться. Три американські відомства — міністерство сільського господарства, управління з питань безпеки продуктів харчування та лікарських препаратів і агентство із проблем захисту довкілля — уже заявили про те, що розробляють нові, жорсткіші вимоги до виробництва ГМ-рослин. Зокрема, передбачається, що вирощувати їх можна буде лише в теплицях або в лабораторних умовах. Однак американський комітет із питань захисту прав споживачів попередив, що навіть найжорсткіші заходи не зможуть запобігти ризику «генетичного забруднення».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі