Захист культурної спадщини в зонах відповідальності військових: експерти звернули увагу на досвід США і Британії

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Захист культурної спадщини в зонах відповідальності військових: експерти звернули увагу на досвід США і Британії © Артем Лисогор / Луганська ОВА / Telegram
Захистом могла б займатися одна зі структур у складі Збройних Сил.

Організація діяльності щодо охорони національних культурних цінностей та культурної спадщини України в зонах бойових дій може відбуватися не за таким алгоритмом, як у районах, де мають вільний доступ компетентні органи. 

Колишній заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов і керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Віталій Титич і партнери" Віталій Титич пропонують звернутися до досвіду країн, де цей захист є одним із завдань збройних сил. Зокрема, це Велика Британія та Сполучені Штати Америки, йдеться в тексті “Як зменшити наслідки війни для культурної спадщини: можуть допомогти ЗСУ”.

Так, у складі Сил резерву Британії з 2017 року є окремий підрозділ охорони культурних цінностей, створений після офіційної ратифікації тамтешнім урядом Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року.

Завдання структури — консультування військового командування щодо охорони творів мистецтва та об’єктів культурної спадщини в районах ведення бойових дій. У разі потреби члени підрозділу беруть безпосередню участь у розслідуванні випадків розкрадання культурних цінностей у відповідних зонах і підготовці спеціалістів із захисту пам'яток культури держав-партнерів.

Водночас у армії США питанням охорони культурних цінностей займається Командування цивільних справ та інформаційно-психологічних операцій Сухопутних військ. Військову службу в органі проходять переважно представники Резерву американських Збройних сил, що дозволяє залучати фахівців широкого спектру до завдань цивільних відносин, адже особовий склад поєднує службу з цивільною спеціальністю.

Завдання з охорони та захисту культурних цінностей виконуються як у ході бойових дій, так і заходів з «перехідного урядування», що передбачає роботу військового командування США для забезпечення контролю та безперервності здійснення урядових функцій у районі відповідальності.

“Водночас захист культурних цінностей у концепції держав — членів НАТО, зокрема США та Великої Британії, має тісний зв’язок із загальноприйнятою концепцією захисту населення під час проведення військових, стабілізаційних, гуманітарних операцій, а також є важливим компонентом у питаннях розбудови миру та безпеки”, — додали в тексті.

У матеріалі також йдеться, що Україна має створити власну модель захисту культурних цінностей в умовах російсько-української війни. Робоча група командування Сил Територіальної оборони поділилася доробком, як можна зберегти національні пам’ятки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі