В одинадцяти містах України відбудеться фестиваль «Нове британське кіно». В його рамках буде показано сім повнометражних фільмів, а також добірку короткометражок «Британія. Коротко». У програмі кінопоказів переважають фестивальні хіти, відзначені на престижних кінофорумах. Разом з тим окремі стрічки сподобаються широкому глядачеві. У столиці британський кінофест можна побачити в Культурному центрі «Кінотеатр «Київ», який днями відзначає 60-річчя.
Сім повнометражних стрічок, представлених у його програмі, - лише крапля в морі британського кінематографа останніх двох років. Вітчизняний глядач не зустріне в цій програмі, наприклад, режисерського дебюту Дастіна Гоффмана «Квартет» або провокаційної трагікомедії «Сім психопатів» із цілим сузір’ям знаменитих акторів. Не покажуть і документальної стрічки, знятої в копродукції з Україною, «Як відновити горілочну імперію». Однак помітно багато чого іншого…
Відкриє кінопокази драма «Зломлені», в якій зіграли Тім Рот і Кілліан Мерфі. Стрічку захоплено сприйняли в Україні й досить стримано - в Європі. Якщо в нас вона удостоїлася Гран-прі III Одеського міжнародного кінофестивалю, то в західних країнах «розвиненого кінематографізму» - лише кількох номінацій на кінофорумах другого ряду.
Фільм став дебютом як для режисера Руфуса Норріса, так і для виконавиці головної ролі - одинадцятирічної Елуїз Лоуренс. Кінокартина показує маленький світ простої британської родини очима дівчинки-підлітка. Тендітні радості головної героїні ламаються, наражаючись на жорстоку реальність.
Умовним фаворитом цього кінофесту можна вважати ще одну соціальну драму - «Тиранозавр». Стрічка вирізняється чудовою акторською грою, яку відзначили на багатьох кінофорумах в усьому світі. В центрі сюжету - стосунки старого кокні Джозефа та набожної Ханни. Він - безбожний п’яниця, гроза всього району. Вона - милосердна вірянка, якій доводиться терпіти знущання свого чоловіка. У кожного з них є свій «скелет у шафі», однак іще невідомо, чий з них страшніший.
Кінематограф туманного Альбіону з моменту своєї появи йшов пліч-о-пліч з англійською літературою. Найпопулярніші в Британії романи переносяться на широкі екрани практично в обов’язковому порядку. У рамках цього мінікінофесту буде показано екранізації «Грозового перевалу» Емілі Бронте, а також сучасного бестселера Дебори Моггак «Ці дурні речі».
Вже хрестоматійний сюжет «Грозового перевалу» неодноразово обігрувавався в кіно, а окремі його мотиви були використані навіть у суперпопулярній сазі «Сутінки». У цьому зв’язку автори однойменного фільму вирішили знехтувати сюжетною канвою роману, зосередившись на передачі його атмосфери. Критики охрестили цю стрічку «найбільш неортодоксальною екранізацією». Потужний акцент у картині зроблено на візуальний ряд - скрупульозно вибудувані плани ніби замінюють голос з-за кадру. За свої старання оператор цього «…перевалу» був відзначений призом на торішньому Венеціанському кінофестивалі.
Екранізація роману Моггак - фільм «Готель «Меріголд», найкращий з екзотичних» - уже встигла зібрати в прокаті в усьому світі суму, яка в 13 разів перевищує її бюджет. Такий успіх картині забезпечила поява в ній цілого сузір’я знаменитих акторів на чолі з оскароносною Джуді Денч. Попри свій поважний вік, актриса аж до цього року продовжувала зніматися у двох-трьох фільмах щорічно. Але, залишивши «бондіану», в семи частинах якої вона зіграла безстрашну М, Денч вирішила зменшити оберти й відпочити. Разом із самою акторкою в заслужену відпустку вирушає і її героїня з «Готелю «Меріголд»…»
Ця лірична комедія розповідає про компанію старих англійців, які їдуть в Індію. Подорож змінює кожного з них, змушуючи переглянути своє минуле і переконатися в тому, що навіть у похилому віці можна почати життя заново. На жаль, цю картину можна буде побачити тільки в Києві.
Історичні стрічки (ще один визнаний тренд британського кінематографа) на цьому мінікінофесті представить драма «Таємничий Альберт Ноббс». Картина номінувалася на три «Оскари», однак так і залишилася без жодної статуетки.
Повний загадок та інтриг фільм розповідає про сором’язливого офіціанта Альберта Ноббса. Колоритні жителі готелю, в якому він служить, не дають йому ані хвилини спокою з раннього ранку і до пізнього вечора. Інтрига картини закручена на таємниці головного героя, який заради того, щоб знайти собі місце під сонцем, наважився радикально змінити свою особистість…
Єдиний документальний фільм у програмі - «Самозванець» - продовжує тему людей-хамелеонів. Ця стрічка розповідає про розслідування справи Фредеріка Бурдена, який змінював свою особистість близько сорока разів. Коли детективи намагаються викрити цю людину, вони зустрічаються з новими, значно разючішими подробицями його біографії.
Спеціально для любителів короткометражного кіно підготовлено програму «Британія. Коротко». Це добірка з восьми картин, номінованих на премію BAFTA.
Спеціальною подією фесту стане показ відреставрованого фільму Альфреда Хічкока «Квартирант. Історія лондонського туману» (1926). Саме в цій стрічці оформився авторський стиль легендарного режисера. Її представить кінокритик Єн Сміт, який відкриє глядачам маловідомі факти творчості Хічкока. Показ відбудеться також тільки у столичному кінотеатрі «Київ».
ДО РЕЧІ…
Столичному кінотеатру «Київ» 23 листопада виповнюється 60 років (з дня проведення перших кіносеансів саме в цьому будинку, який було зведено 1952 року: архітектори О.Тацій, В.Чуприна, В.Онащенко, інженер В.Захарченко). Відтоді це місце вподобали кіномани столиці. Після реставрації було збережено архітектурний вигляд будинку. На думку експертів, класичний стиль і сучасний кінорепертуар, плюс сучасне технічне забезпечення - все це створює особливе естетичне враження. 2001 року директор «Києва» Вілія Бондаренко ініціювала встановлення цифрового кінопроекційного устаткування (у форматі 3D і 2D), яке відповідає європейським світовим стандартам. А раніше -2007-го - на третьому поверсі кінотеатру було відкрито DVD-зал - Синематека (на 100 місць). За час роботи «Києва» тут відбулося безліч відомих кінофестивалів, прем’єр, ексклюзивних програм, спецпроектів. Особливою популярністю користуються фестивалі «Вік-енд у Каннах», «Французька весна», Фестиваль європейського кіно, Фестивалі британського, американського, французького, італійського кіно. Протягом багатьох років саме «Київ» стає центром міжнародного кінофестивалю «Молодість». І тільки за останній час тут гостювали Фанні Ардан, Софі Лорен, Катрін Деньов, Софі Марсо, Венсан Кассель, багато інших. Велику цікавість у глядача викликають традиційні ретроспективи видатних режисерів і кіноакторів: Педро Альмодовар, Анджей Вайда, Вонг Кар Вай, Райнер Вернер Фассбіндер, Мікеланджело Антоніоні… На початку 2007-го Культурний центр «Кінотеатр «Київ» був прийнятий у міжнародну організацію EUROPA CINEMAS. «Європа Синемас» - це міжнародна мережа, до якої входять найкращі кінотеатри Європи, Латинської Америки, Азії та франкомовних країн Африки. А в 2010-му КЦ «Кінотеатр «Київ» узяв участь у 15-й Міжнародній конференції «Європи Синемас», яка проходила в Парижі з 18 по 21 листопада 2010 р., що дало можливість учасникам конференції збагатити свої пізнання у сфері кіноіндустрії.