У столиці Галичини на період із 27 вересня по 6 жовтня запланований міжнародний театральний фестиваль «Золотий лев». Цей форум - культурний бренд міста. Оскільки фестиваль відбувається тут із 1989 року. У програмі 2012-го - спектаклі з Вільнюса, Києва, Тбілісі, Луганська і, звісно, Львова.
Засновник «Золотого лева» - режисер Ярослав Федоришин. Сьогодні його театр «Воскресіння», мабуть, найбільше гастролює з-поміж усіх наших театрів. Літо, весна, зима, осінь - усі пори року в них розписані. Гастролі в різних країнах, на різних континентах. Особливо закордонну публіку ваблять вуличні вистави «Воскресіння». Недарма овації супроводжували цей театр і в Единбурзі, і в Каїрі, і в Белграді, і в Тегерані, і в Кракові, і у Варшаві, - та де їх тільки не було!
Театр «Воскресіння» і фестиваль «Золотий лев» - практично ровесники. Перший заснований 1990-го. А другий, як зазначено вище, за рік до того. Організатори «Золотого лева» намагаються перетворити свій захід на свято для всього міста, залучити до нього якнайбільше гостей Львова. «Золотий Лев» співпрацює з відомими європейськими форумами - «Бітеф» (Сербія»), «Контакт» (Польща), Чеховський фестиваль (Росія), «Нітра» (Словаччина). Згідно зі статистикою, за попередні роки у фестивалі взяли участь понад чотири тисячі акторів із різних країн. А його гостями в різний час ставали такі гранди театрального мистецтва, як Богдан Ступка, Рімас Тумінас, Роман Віктюк, Ада Роговцева, Донатас Баніоніс, Костянтин Райкін, Даніель Ольбрихський та багато інших.
Нинішнього року «Лев» - уже традиційно - відчув фінансові труднощі напередодні відкриття. На думку керівника фесту Ярослава Федоришина, «…наявного бюджету замало, хоча дуже допомагає Мінкульт, прагне допомогти й місцева львівська влада». Швидше за все, сучасний бізнес, який спонсорує дорогезні поп-видовища, як і раніше, глухий і німий, коли йдеться про серйозне мистецтво. «Скільки нам бракує? - перепитує Федоришин. - Та хоч би мільйон ще… Гривень, звісно… Щоб можна було показати Україні найкращі світові театральні проекти. Наприклад, спектаклі Еймунтаса Някрешюса або Рімаса Тумінаса. Або проекти одного з найвідоміших сьогодні режисерів у світі - поляка Варліковського… Як відомо, всі ці спектаклі - дуже дороге задоволення: як у плані транспортування, так і в питаннях гонорарів».
Тим часом навіть нинішня програма «Золотого Лева» (попри всі бюджетні перипетії) має викликати інтерес. По-перше, нинішній фест присвячений 125-річчю від дня народження Леся Курбаса. І планується великий семінар, присвячений його творчості. По-друге, на львів’ян та гостей міста чекає грандіозний театральний фестиваль (святкова маніфестація завершиться біля оперного театру, де й відбудеться офіційне відкриття фесту).
Ну і по-третє… Ось на що слід звернути увагу нашим театралам, які вивчатимуть програму «Золотого лева»-2012.
Спектакль театру «Воскресіння» - «Розбите серце» за мотивами М.Старицького (27.09). Львівський театр імені Курбаса - «Лісова пісня» Лесі Українки в постановці Андрія Приходька (29.09). Ще один спектакль «Воскресіння», добре прийнятий у Європі, - «Сарана» за п’єсою Б.Срблянович (30.09). Того ж дня Варшавський театр «МАКАТА» збадьорить місто виступом оркестру великих бубнів перед оперним театром. Із Тбілісі - спектакль «Тебе люблю, люблю» Б.Вахтіна (01.10). А з республіки Саха (Росія) - «Леді Макбет Мценського повіту», зіграна акторами Мірнінського театру (02.10). Молодий театр із Вільнюса представить «Леді Макбет» за мотивами Шекспіра (04.10). «Чеховська студія» з Меліхово покаже дачний театр Антоші Чехонте (04.10). Київський Молодий театр перечитає «Любовні листи Сталіну» за п’єсою Х.Майорги в постановці С.Моїсєєва (05.10). А завершиться театральний марафон у Львові ще однією київською постановкою, яку вже оцінили театрали столиці, - «Перехресні стежки» Національного театру імені Івана Франка за мотивами повісті Франка.
Чи зуміє «Золотий лев» знайти необхідний мільйон - до офіційного відкриття… Це запитання, швидше, до Гамлета. Який теж сумнівався «Бути чи не бути?».