Як тебе захопити, Києве мій?

03 липня, 2015, 00:00 Роздрукувати Bипуск № 24, 3 липня-10 липня 2015р.
Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори
Відправити
Відправити

Не бажаючи рахуватися з вимогами професіоналів, забудовники послуговуються послугами "клонів" проектних установ. Що демонструє історія провальних спроб забудовників створити власну кишенькову альтернативу Київпроекту, оголосити чинний "Генплан-2020" - негодящим, створити йому заміну (власний "генплан", який дає свободу дій і звільняє від відповідальності за всі порушення Генплану чинного).

Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори

Як тебе захопити, Києве мій?

На шпальтах DT.UA вже висвітлювалася проблема так званого одіозного "Генплану-2025", який розвиток інфраструктури Києва впевнено переводить у площину руйнації історичних зон та ще більшого свавілля забудовників. Саме будівельна мафія хоче знищити попередній законний "Генплан-2020". І задля досягнення цієї "світлої" мети не зупиняється ні перед чим.

Нещодавно науково-методична рада НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України - під очевидним тиском КМДА - спробувала прийняти "за основу" незавершений і проблемний історико-архітектурний опорний план Києва, який може легалізувати одіозний "Генплан-2025"…

Отже, забудовні перегони - тривають, а влада знову не хоче дослухатися до голосу громади.

Вже на початку ІІІ тисячоліття постала необхідність поглянути у майбутнє і визначити, як Києву розвиватися далі?

Тож у 2000 р. акціонерне товариство "Київпроект" Інститут "Київгенплан" отримало завдання за два роки розробити новий Генплан розвитку столиці до 2020-го. До роботи залучили найкращих із найкращих. Колектив із честю виконав завдання.

Вихідними складовими розробки нового "Генплану-2020" стали історико-архітектурний та історико-містобудівний опорні плани. Без яких про генплан взагалі не може бути мови.

Будувати нове слід тією ж мірою, як і зберігати історичну забудову та культурний спадок, залишений попередниками. Дотримувати цього балансу покликані історико-архітектурний та історико-містобудівний опорні плани з урахуванням рекомендацій спеціалістів та науковців.

У 2002 р. Генеральний план розвитку Києва і проект планування його приміської зони на період до 2020 р. (далі - "Генплан-2020") рішенням Київради від 28.03.2002 р.№370/1804 набув сили закону. А колектив - відзначений Державною премією України.

Не бажаючи рахуватися з вимогами професіоналів, забудовники послуговуються послугами "клонів" проектних установ. Що демонструє історія провальних спроб забудовників створити власну кишенькову альтернативу Київпроекту, оголосити чинний "Генплан-2020" - негодящим, створити йому заміну (власний "генплан", який дає свободу дій і звільняє від відповідальності за всі порушення Генплану чинного).

"Генплан-2020" не дає забудовникам будувати "там" і "так", де і як вигідно грошовим мішкам. Особливо там, де збереглася історична забудова, а вартість нерухомості й землі встановилася найвища, - в історичних центральних районах столиці.

Тож у новому генплані чисельність охоронюваних пам'яток і площа охоронюваних законом особливо цінних земель історико-культурного призначення має бути зведена до мінімуму (!), земля переведена у категорію земель запасу (!) - тобто земель загальної забудови. При цьому висотність будинків дозволена до максимуму, а зелені зони і навіть цвинтарі - під забудову…

Для того, щоб цей план втілити в життя, їм потрібно було захопити в Києві органи самоврядування, замінити діючий "Генплан-2020" - власним.

Назвали його "проектом нового Генплану розвитку міста Києва та його приміської зони до 2025" (надалі - "Генплан-2025") .

Сьогодні, як відомо, критична більшість у земельній комісії Київради - саме забудовники. Їм поки що не вдалося спекатися "Генплану-2020", замінивши його власним, прикладним документом.

Причина проста. Найнятим для його створення виконавцям забракло професійності.

Втім, поки шаманили з "Генпланом-2025", ділки не барилися. Вони взяли фальстарт - і творили в Києві що хотіли. Не озираючись на Генплан 2020. Передчасно списавши його у небуття.

Захоплювали земельні ділянки, починали незаконне будівництво (розраховуючи потім узаконити свої дії у власному "Генплані-2025")...

Самозахоплення земельних ділянок, прибудинкових територій, зелених зон, знесення пам'яток історії та культури під нові забудови, на жаль, стали повсякденним явищем. Як і масовий стихійний спротив киян, як і бездіяльність прокуратури.

З 2004 р. по 2006-й у чинний "Генплан-2020" (поки його неухильно дотримувалися), було внесено кілька уточнень. Щойно крісло мера зайняв Л. Черновецький, почалася земельно-будівельна вакханалія, яка не зупиняється й досі.

Із 2006 р. по 2008-й відвертих порушень забудовниками чинного "Генплану-2020" налічувалося сотні. З цим варваром треба було щось робити - або узаконювати порушення у чинному "Генплані-2020", або відправляти "збирачів земель" і забудовників під суд.

У забудовників остаточно увиразнилася консолідуюча ідея - створити власний "генплан", який би узаконив порушення, звільнив забудовників від відповідальності, відкрив нові можливості для нарощування активності.

Для цього через депутатське лобі було проведено рішення Київради №262/262 від 18.09.2008 р. - про розробку "Генплану-2025".

Без проведення конкурсу на розробку "нового" "Генплану-2025" справу доручили новоствореному КО "Центр містобудування та архітектури", яку очолила особа без архітектурної чи будівельної освіти.

При цьому колектив Київгенплану пропозицій брати участь у конкурсі від Київради не отримав.

За період із 2008 р. по 2011-й створити Генплан-2025 так і не вдалося. Через це трапилася фатальна неприємність. 17.02.2011р. було прийнято ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI. Цей закон готувався для узаконення "Генплану-2025", а спрацював навпаки. На виконання пункту 4 Прикінцевих положень цього закону всі чинні станом на 2011 р. в Україні генеральні плани міст було офіційно проголошено безстроковими. Оскільки ж "Генплан-2025" так і не був створений, то безстроковим у Києві став чинний "Генплан-2020".

Це мало поставити крапку на авантюрі. Але жоден закон, як з'ясувалося, варварам не указ.

Попри встановлення безстрокової дії "Генплану-2020", фінансування, розробка і просування незаконного альтернативного проекту КМДА з бюджету Києва не припиняються. Бюджетне фінансування протиправної розробки "Генплану-2025" перевищило 20 млн. грн. Стільки ж нібито витрачено й залучених коштів. А результату нема.

На сьогодні в Києві вчинено від 2000 порушень чинного і безстрокового "Генплану-
2020"...

Договором від 15.11.2008 р. Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради - КМДА (тодішній начальник В.Присяжнюк) виступило замовником, а створена на підміну Київпроекту Комунальна організація виконавчого органу Київради - КМДА "Центр містобудування та архітектури" (директор Броневицький С.) виступила підрядником-виконавцем розробки "Генплану-2025".

У завданні на розробку "Генплану-2025" значиться лише історико-містобудівний опорний план. Історико-архітектурний опорний план (ІАОП) у завдання не внесено. За нього згадали тоді, коли на промах вказали спеціалісти.

Коли ж схаменулися, то підрядник робити ІАОП не став, а перезамовив його субпідряднику в особі Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень (далі - НДІ ПОД) Міністерства культури України (далі - МКУ), у якого не було ні ліцензії, ні спеціалістів для виконання таких робіт (директори Сердюк О. і Завіряка Г. ).

Зроблену пародію на ІАОП Мінкультури погодило, за рішенням Науково-методичної ради, своїм наказом №912/0/16-11 від 21.10.2011р., усунувши в такий спосіб перешкоди для подачі "Генплану-2025" на експертизу.

І тільки тоді, коли після подій на Майдані на короткий час змінилося вище керівництво МКУ і спливли відомості про корупційні зв'язки посадових осіб МКУ із замовниками, підрядниками та субпідрядниками - розробниками ІАОП, довелося спішно скасовувати скандальний наказ про погодження ІАОП і звільняти з керівних посад двох основних лобістів забудовників у МКУ.

7 листопада 2014 р. міністр культури України Євген Нищук повідомив про позицію щодо затвердження історико-архітектурно опорного плану м. Києва: "Міністерство культури чітко підкреслює - призупинення дії п'ятого пункту наказу Мінкультури від 21.10.2011 № 912/0/16-11- це не зелене світло забудовникам, як про це кажуть деякі ЗМІ, а навпаки - виправлення ситуації із забудовою...

Результат із халтурним історико-архітектурним опорним планом говорить сам за себе, як і ситуація з аналогічним Генпланом 2025 загалом. Час, встановлений договором на виконання ІАОП, вичерпався, бюджетні кошти, виділені замовником через підрядника субпідряднику на розробку ІАОП в сумі, що перевищує 1,5 млн грн (за курсом до девальвації), на 93% витрачені, робота зроблена непрофесійно, що не підлягає навіть аналізу.

19.06.2015 р. о 12:00 на Лаврській, 9 відбулося засідання Науково-методичної ради Мінкульту. Дату засідання, офіційно призначену на 23.06.2015 р., потай перенесли на 19.06.2015 р., щоб з'явилися тільки заздалегідь відібрані особи.

Порядок денний складався з одного пункту - "Про історико-архітектурний опорний план м. Києва". У вступному слові в.о. директора НДІ ПОД О.Пламеницька змінила тему. Вона повідомила членам Науково-методичної ради, що самого ІАОП вони не вивчатимуть, не розглядатимуть, не обговорюватимуть і рекомендацій не надаватимуть, оскільки того, чого не існує, обговорювати немає сенсу, а йтиметься про становище, в якому опинився інститут.

Взявши на себе зобов'язання у стислий термін за 7% коштів зробити те, чого її попередники на керівній посаді не могли зробити впродовж чотирьох років за 93%, вона фактично дала сигнал членам науково-методичної ради брати з неї приклад - і ухвалювати ІАОП без обговорення під гарантії її обіцянки.

Для чого треба було збирати науково-методичну раду, якщо ІАОП знято з розгляду, остаточно з'ясував у своєму виступі заступник голови КМДА П.Рябікін. Він прямо сказав, що КМДА не може направити "Генплан-2025" на експертизу без ІАОП, тому просить членів ради прийняти ІАОП у такому вигляді, в якому він є (під зобов'язання О.Пламеницької його доопрацювати).

Не обійшлося і без популістської демагогії: мовляв, пенсіонери та бюджетники чекають на інвестиції, які не йдуть, оскільки КМДА не може затвердити ІАОП і "Генплан-2025".

Дивує, як просування протизаконного "Генплану-2025" поєднується з обов'язком неухильно дотримуватися Конституції та законів України.

Раду скликали не для аналізу ІАОП і рекомендацій, як його поліпшити, а для того, щоб "наїхати" на неї - й вичавити формальне ухвалення ІАОП, якого, ні для кого не секрет, насправді не існує!

Розмова ведеться засобами шантажу й тиску. Думкою професіоналів відверто нехтують.

Проблему "Генплану-2025" несподівано було розв'язано ціною безчесної поступки членів Науково-методичної ради Мінкульту. Їх не зупинило зроблене перед голосуванням повідомлення голови Громадської ради при ГУМВС України в м.Києві, голови Комісії з питань охорони пам'яток історії і культури Громадської ради при МКУ Шевчук Т., яка з документами доповіла про незаконність будь-якого сприяння розробці "Генплану-2025" при чинному й безстроковому "Генплані-2020", а також схвалення ІАОП, якого взагалі не існує, а також застерегла членів ради від співучасті у злочині, на який їх підбивають забудовники.

Пропозицію відомого архітектора Олени Олійник бути виваженішими й не ухвалювати передчасно ІАОП не було почуто. Вона єдина проголосувала проти того, щоб на догоду КМДА фіктивно ухвалити "за основу" продукт, якого де-юре і де-факто не існує.

В Генплані міста обов'язковою є наявність історико-архітектурного опорного плану, а Мінкультури в цьому процесі затверджує межі території пам'яток, їх зони охорони, межі історичних ареалів міста та режими використання цих територій. Хоч Мінкультурі не виступає ні замовником, ні виконавцем, ні зацікавленою стороною, а лише виконує покладений на нього державою обов'язок.

Отже, крапку у скандалі довкола "генпланів" поки не поставлено. І вже коли забудовники, прикриваючись чиновниками, таку "крапку" поставлять, киянам буде непереливки, - їхнє рідне місто піде під сокиру.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК