У Києві набирає обертів популярність маловідомого в минулому оператора кабельних телемереж «Воля-Кабель». Його невтримне бажання реформувати звичний для киян формат перегляду кабельних телевізійних каналів викликало чимало шуму в столиці. У процесі нововведень «Волі» із так званого соціального (доступного для максимального числа абонентів) пакета зникли кілька місцевих і російських каналів, а ті, що залишилися, заходилися змінювати своє місце розташування. Наймасовіші обурення телеглядачів почалися після того, як на жодній із кнопок вони не змогли виявити російські телеканали «ОРТ — международное» і «НТВ — Мир». Хвиля цього обурення докотилася до столичної влади, і мер Києва Олександр Омельченко своїм вольовим рішенням, зробивши «серйозне адміністративне попередження» оператору, повернув киянам можливість споглядати улюблені передачі, поки, щоправда, по «ОРТ-международному».
А місцеві канали, які випали із кабельної мережі, продовжують боротьбу за виживання. З 25 серпня телекомпанія «Гравіс» припинила мовлення на 7-му каналі. Після того, як разом із «ТБ-Табачук» її виключили із соціального пакета, з огляду на те, що останнім часом відбулося знищення приймальних антен спільного користування, а отже, неможливість донести сигнал до глядача з їхньою допомогою спричинило те, що телекомпанія опинилася на межі виживання. Кількість глядачів після цього, за даними керівництва «Гравісу», зменшилося з 800 тисяч до 70 тисяч.
Свої дії «Воля-Кабель» пояснює тим, що проти присутності «Гравісу» у так званому соціальному пакеті проголосували телеглядачі. Самі «гравісівці» стверджують, що численні дзвінки та листи киян свідчать про зворотне. Але, крім настільки важливого чинника, як глядацькі симпатії, є ще й такий, як юридична правомірність у діях оператора. У «Гравісу» є легітимна ліцензія, отримана від Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, на трансляцію своїх передач по 35-му і 7-му каналах. А в тимчасових положеннях Нацради «Про порядок ретрансляції (трансляції) телеканалів у мережах кабельного й ефірно-кабельного телебачення» передбачено: «При формуванні програмної концепції мережі кабельного телебачення програми телерадіоорганізацій, що мають ліцензію Національної ради з питань телебачення та радіомовлення і телемереж, які поширюються в зоні обслуговування, є пріоритетними й обов’язково повинні ретранслюватися... для максимальної кількості абонентів».
Однак примітним є той факт, що іноді Нацрада сама чинить урозріз зі своїми ж нормативними актами. Так, «гравісівці» із подивом дізналися про те, що «Воля-Кабель» також є власником нацрадівської ліцензії. А в рішенні про її видачу міститься Доповнення №1, у якому вказано перелік каналів, заявлених оператором для ретрансляції в кабельних мережах Києва. Так ось, 35-го, 7-го і TVT там немає.
«Ми залишаємо за собою право оскаржити в суді рішення Нацради про видачу ліцензії ВАТ «Воля-Кабель», — заявив журналістам виконувач обов’язків генерального директора телекомпанії «Гравіс» Павло Богдан. — Оскільки його було прийнято на позаконкурсній основі».
А поки не дійшло до суду, діяльністю «Волі-Кабеля» зацікавився Антимонопольний комітет України. Він почав розслідування справи щодо правомірності дій ВАТ на ринку кабельного телебачення Києва. Приводом для цього, як повідомляє «Інтерфакс», стали численні звернення жителів столиці, котрі скаржаться на негативні зміни в трансляційній і, що не менш важливо, тарифній політиці кабельної мережі. Розслідування справи доручене столичному відділенню Антимонопольного комітету України. Глава АМКУ Олексій Костусєв узяв його під особистий контроль, заявивши: «Ця кампанія посідає домінуюче становище на ринку, а тому зобов’язана у своїй діяльності враховувати думку абонентів. Якщо така вимога не виконується, це свідчить про порушення антимонопольного законодавства».
В одному з найближчих номерів «ДТ» має намір повернутися до цієї теми, висвітливши її докладніше.