Війна на камеру

ZN.UA Ексклюзив Відео
Поділитися
Війна на камеру
Документальні фільми про повномасштабне вторгнення: де дивитися?

Може здатися, що з 24 лютого минуло небагато часу, а проте вже створено сотні фільмів про повномасштабне вторгнення росіян.

Чимало цих фільмів чи репортажів, які видають себе за кіно, зняті для західної авдиторії.

Ми зібрали добірку повнометражних та короткометражних картин, які важливі насамперед для нас. А також переважно перебувають у відкритому доступі.

Повні метри

«Маріуполь. Хроніки пекла»

Кадр из фильма

Фільм доступний на YouTube

«Маріуполь. Хроніки пекла» Лізи Татарінової знятий у типовій телевізійній естетиці, та основна його сила — свідчення маріупольців, які виїхали з міста. Поступово перед нами розгортається хронологія подій — від перших обстрілів до жахливої обстановки напередодні тотальної блокади «Азовсталі».

Важливо розуміти, що герої та героїні стрічки пережили цілу низку травматичних досвідів. І якщо ви доволі чутлива людина, то рекомендуємо дивитися фільм дозовано.

«Маріуполіс-2»

Фільму поки що немає у вільному доступі

У 2016 році литовський режисер Мантас Кведаравічюс зняв споглядальний док про життя Маріуполя на тлі бойових дій. Через шість років, дізнавшись, що активна фаза боїв поновилася, Мантас призупинив два проєкти в Уганді й поїхав у Маріуполь, аби знімати те, що росіяни роблять із містом. Там його взяли в полон російські окупанти і вбили. Але фільм завершила його дружина й монтажерка.

«Маріуполіс-2» — не зовсім кіно, і порівнювати з іншими фільмами його доволі важко. Це, швидше, сира хроніка знищення міста і спроб мирних жителів вижити в цих умовах. Саме вони завжди найбільше цікавили режисера, для якого вибухи та руйнування — лише рамка для портрета сильних і красивих людей.

Ukraine: Life Under Attack

Кадр из фильма

Фільм доступний за лінком

Ukraine: Life Under Attack потрапив у медіа через участь у проєкті відомої акторки Кейт Бланшетт, яка стала закадровим голосом стрічки. Цей войсовер потрібен для міжнародної авдиторії, щоб тамтешні глядачі краще зрозуміли події, які їм показують. Загалом, вони дуже прагнуть clarify (зрозумості), тож великі медійні платформи йдуть назустріч глядачам і сприяють тому, аби все було максимально розжовано.

Ця невеличка поступка задля залучення ширшої авдиторії не псує загальної важливості фільму, який концентрується на працівниках критичної інфраструктури та мирних жителях Харкова. Ми стежимо за воєнними буднями пожежника, що гасить Барабашово та інші об’єкти, а також долучаємося до екіпажу «швидкої», яка виїжджає не лише на виклики, пов’язані з обстрілами. Через цих героїв ми бачимо інший бік війни, який опинився трохи поза увагою медіа.

«День українського добровольця»

Кадр из фильма

Фільму поки що немає у вільному доступі

14 березня відзначають День українського добровольця. Саме цього дня режисер Володимир Тихий і команда «Вавилон’13» зняли цілу низку історій волонтерів та волонтерок, які, кожен по-своєму, працюють на нашу перемогу. Хтось чистить картоплю, хтось учить пілотувати дрон, а хтось бореться з мародерами.

Цей калейдоскоп портретів складається в цілісну картину українського спротиву, який представлений не лише військовими, а й надійним тилом.

«Долаючи темряву»

Фільму поки що немає у вільному доступі

Ще один фільм-калейдоскоп від анонімного об’єднання документалістів «Кінодопомога» фіксує воєнну реальність Києва, Миколаєва та Харкова з їхніми «прильотами», зруйнованими будівлями та вікнами, що заклеюються скотчем (навіть якщо скотч не допоможе). А суміш комедійного та трагічного якнайкраще передає природу тієї війни, яка зараз ведеться з Росією у всій її неоднозначності.

Короткі метри

«Фортеця Маріуполь»

Кадр из фильма

Фільми доступні на YouTube

Фільми серії «Фортеця Маріуполь» від об’єднання «Вавилон’13» і режисерки Юлії Гонтарук сама авторка називає дзвінком у пекло. Серію створено на основі відеодзвінків авторки до бійців та бійчинь полку «Азов», які перебували в оточенні на заводі «Азовсталь». Також використовуються відеозаписи з їхніх телефонів і кадри, зняті 2015 року Юлею Гонтарук.

У кожній серії циклу герої фільмів діляться з режисеркою своїми думками, поглядами, розповідають про побут і сподівання. Щирі стосунки, які зав’язалися в режисерки з її героями, додають образам героїв величезну порцію людяності. Насправді дивитися ці фільми зараз трохи складно, адже доля героїв циклу невідома. Тим важливіше нагадати собі та іншим про захисників «Азовсталі».

Інші фільми об’єднання «Вавилон’13»

Кадр из фильма

Стрічки доступні на YouTube

Мало не з перших днів повномасштабного вторгнення документалісти об’єднання «Вавилон’13» почали документувати наслідки російської агресії. Вони розповідають про різні міста, людей, досвіди та погляди на війну й викладають створені стрічки онлайн у своїх соцмережах.

Їхні фільми створені не за лекалами тележурналістики і ставлять за мету вхопити й відрефлексувати реальність тут і тепер. Серед історій, представлених на каналі, є волонтерство Даші Астаф’євої та екскурсії найбільшими благодійними фондами; серія фільмів про видатного японського фотографа та історія ромів, які виїхали з Гостомеля; фіксація роботи операторів українського протитанкового комплексу «Стугна-П» та розповідь про арт-проєкт сучасної української художниці Жанни Кадирової.

Чесно кажучи, вибирати з-поміж десятків фільмів об’єднання — доволі невдячна справа. Єдина рекомендація тут — шукати за темами, про які хочеться дізнатися більше, або вирушити у вільний пошук стрічками.

Фільми об’єднання «Кінодопомога»

Кадр из фильма

Стрічки доступні на YouTube

«Кінодопомога» — анонімне об’єднання документалістів, яке почало знімати війну з березня 2022 року. За цей час вони створили 17 фільмів, що, крім сирої передачі реальності життя в умовах війни, також вдаються до різного роду візуальних ефектів для підсилення експресії.

Суміш прийомів традиційної та YouTube-документалістики дає цікавий результат, оцінити який можна під час перегляду коротких роликів. Тут, як і у випадку з «Вавилоном’13», доволі важко зупинитися на одній чи кількох стрічках, адже всі разом вони створюють об’ємну панораму наслідків російської агресії. Втім, допомогти зорієнтуватися може географічний чинник: частину фільмів об’єднання знято на Київщині, а частину — в Миколаєві.

Фільми проєкту «Український свідок»

Відео доступні на YouTube

Канал «Український свідок», створений Віталієм Дейнегою (відомим як засновник фонду «Повернись живим»), фокусується не лише на документальному кіно. Швидше, це таке собі сховище досвідів, інтерв’ю та образів нашої війни, зібраних задля історії та майбутньої перемоги.

Тут багато фронтових відео і свідчень бійців, а також є певний фокус на військових злочинах. І все це перемішано з військовою експертизою.

Фільми проєкту «Обличчя спротиву»

Стрічки доступні на YouTube-каналі film.ua

Фільми з серії «Обличчя спротиву» створив український режисер та оператор Олег Толмачов. За його задумом, це має бути серія документальних історій, де герої та героїні діляться власним досвідом війни.

Упродовж дев’ятьох епізодів ми спільно з автором подорожуємо зруйнованою Київщиною та Чернігівською областю, спілкуємося з зоозахисницею, вчителькою, жителькою зруйнованого будинку, британським військовим інструктором та іншими.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі