Ви це читали? (про "Форум видавців у Львові")

Поділитися
Ви це читали?   (про
Нинішнього року книжковий захід побив усі попередні рекорди. 711 зареєстрованих учасників, у тому числі 362 автори, 220 видавців із 23 країн світу.

У галицькій столиці відгомонів 20-й Міжнародний книжковий "Форум видавців у Львові" - важлива для міста подія. Вже традиційно форум об'єднав у своїй програмі книжковий ярмарок, літературний фестиваль, фестивалі "Контекст", "Трансліт", "Молода республіка поетів", мистецьку акцію "Ніч поезії та музики нон-стоп" тощо. На форумі дружина Леха Валенси презентувала свої "Мрії і таємниці", Марія Матіос - "Черевички Божої Матері", Євген Сверстюк - "Гоголя і українську ніч", Любко Дереш - "Миротворця". І це лише кілька краплин у книжковому львівському морі.

Саме на Форумі видавців компанія GFK Ukraine оприлюднила досить цікаве дослідження щодо читання книжок в Україні. Згідно з дослідженням, у нашій країні немає жодного вітчизняного сучасного письменника, якого б знала бодай половина українців. А серед тих, кого знають опитані, на першому місці Ліна Костенко (42%). Втім, читали її лише 24% тих, хто знає. На другому місці серед знаних українцями письменників - епатажна Ірена Карпа з 15% симпатій. Третій щабель успішності майже порівну ділять Василь Шкляр та Марія Матіос.

Втім, незважаючи на химерну статистику, нинішнього року книжковий захід побив усі попередні рекорди. 711 зареєстрованих учасників, у тому числі 362 автори, 220 видавців із 23 країн світу.

Вперше на заході було встановлено статус "Країна - почесний гість". Його отримала Республіка Польща, яка презентувала програму, що включала 52 заходи.

За попередньою інформацією, нинішнього року видавці привезли до Львова близько 100 тис. книжок, із яких майже 10 тис. - нові видання. За даними прес-служби форуму, за чотири дні форум відвідали понад 55 тис. відвідувачів, що на 13 тис. більше, ніж торік.

Званим гостем нинішнього львівського форуму став польсько-британський філософ і соціолог Зигмунт Бауман. Саме він задав тон заходу. Ще до початку роботи форуму у Львівському національному університеті імені Івана Франка гість прочитав лекцію: "Невелике доповнення до довгої соціальної історії часу". Коротко охарактеризувавши своє визначення часу, філософ порадив не марнувати його даремно. "Час іде! Він завжди іде, і слід про це пам'ятати. Тож цінуйте кожну мить, кожну можливість, дану вам".

Соціолог також говорить про явище дезінформації в Інтернеті та розмиті межі між приватним і публічним часом: "Мобільний телефон став нашою внутрішньою потребою, ми не можемо без нього жити. Саме завдяки йому ви стираєте будь-які відмінності між робочим часом і особистим життям, - зазначив соціолог. - Іншою проблемою є те, що ми витрачаємо стільки часу он-лайн, що забуваємо про навички, які необхідні для соціалізації. Тому відчуття фізичного контакту з людиною немає, натомість ми торкаємося монітора наших комп'ютерів", - сказав науковець.

Бауман також відповів на низку запитань. Одне з них звучало так: як уникнути нестабільності та страхів, і що потрібно робити для правильного розпланування свого часу? "Ми можемо організувати наше життя. Просто треба прийняти можливість помилки. Бо якщо ви не приймаєте похибку, то у вас душа раба, а не людини", - зазначив Зигмунт Бауман.

Таких презентацій, зустрічей на Львівському форумі було вдосталь. Якщо 2012 р. налічувалося 470 заходів, тепер їх кількість зросла до 800. Це як перевага форуму, так і його недолік.

У день офіційного відкриття відбулася одна з ключових подій: церемонія вручення премії "Найкраща книга Форуму-2013".

Цьогоріч нагороди отримали відразу три книжки: Мічіо Кайку "Фізика майбутнього", Жан-Клод Маркаде "Малевич" та "П'ятикнижжя" Грицька Чубая.

В українському перекладі книжки американського науковця у галузі теоретичної фізики та екології Мічіо Кайку "Фізика майбутнього" автор досліджує, як три великих революційних відкриття - квантова механіка, біогенетика та штучний інтелект - змінять наше життя в наступному столітті. Про це розповідають понад 300 науковців світу. На думку наукового редактора українського видання, доктора фізико-математичних наук, екс-міністра Івана Вакарчука, цією книжкою насамперед мають скористатися молоді люди. Адже "…праця побудована на інтерв'ю з провідними науковцями сьогодення, які, по суті, створили наш нинішній світ. Серед них - вісім лауреатів Нобелівської премії. У книжці містяться прогнози на кілька десятків, а то й сотню років".

Свої книжки на форумі презентували відомі українські й зарубіжні автори. Це Євген Сверстюк - "Гоголь і українська ніч", Марія Матіос - "Черевички Божої Матері".

Книжка останньої опинилася серед рекордсменок за популярністю. Читачі йшли "на Матіос". Не тільки по книжку, а й по автограф. "Тепер уже що б не написала Матіос чи інші популярні автори, їх читатимуть", - зізнався один із читачів.

Організатори подбали, щоб читачі змогли зустрітися зі своїми авторами. Напевно, це й стало однією з причин успіху форуму.

Видавництво "Родовід" організувало зустріч із автором монографії "Малевич" французьким дослідником історії мистецтва Жаном-Клодом Маркаде. Своєю чергою, Польський Інститут у Києві представив видання "Про сірий Львів" - автор і фундатор проекту Жанна Сльоновська (Польща).

Тема ювілейного книжкового форуму - "Жінка у світі, що змінюється". Отож не дивно, що героями були жінки. Утім, цій темі присвятили свої твори й чоловіки, як, наприклад, Андрій Білик: йому належить літературний труд "Жінки у Біблії".

Дружина президента Польщі Леха Валенси Данута Валенса у книжці "Мрії і таємниці" сама розповідає про таємниці подружнього життя. "Він ніколи не дарував мені квітів... Він ніколи не гуляв із дітьми... Він ніколи зі мною нічого не обговорював... Він проміняв родину на політику... Я завжди була сама...". Однак Данута Валенса ні за чим не жалкує й нічого б не хотіла змінювати в житті.

Книжка Данути Валенси "Мрії і таємниці" вийшла друком у Польщі ще 2011р. і стала бестселером. Її широко обговорювали. На зустрічі з українськими читачами у Львові письменниця була відвертою. Не приховувала, що зі своїм чоловіком познайомилася у квітковому магазині у Гданську, де тоді працювала. За її словами, вона б хотіла, аби кожна жінка могла впізнати себе в цій книжці.

Цікавим творчим експериментом став збірник жіночої новели "З непокритою головою", яку представили письменниці Ніна Бічуя, Марія Матіос та Галина Пагутяк.

Насиченою виявилася й мистецька програма. Чого лише варте сценічне читання п'єси "Слава Героям" у Театрі ім. Леся Курбаса, яке підготував молодий талановитий драматург Павло Ар'є. Він же став автором "відкритої творчої здибанки молодих українських драматургів" - "Хто ми? Де ми зараз є?".

Трохи інше запитання - про враження від Форуму та видавничі тенденції - DT.UA пропонує декільком експертам, безпосереднім учасникам Форуму у Львові.

Віталій КАПРАНОВ (видавець, письменник):

- Для нас Львівський форум - як зарядка акумуляторів. У читанні Львів, порівняно з Києвом, виглядає столицею. Вийдіть у центр міста і полічіть кількість книгарень. І це все дуже погано. Раніше були книгарні, які спеціалізувалися на реалізації наукової та прикладної літератури. Тепер цього немає. Отож чи слід дивуватися, що катастрофічно бракує суспільно-корисної літератури.

Люди зараз стали рахувати гроші, і література витіснена з повсякденного вжитку. Нині вона або дитяча, або подарункова, чи щось таке для гурманів. Дешевих книжок не видають, бо це не вигідно. Настав час книжки як артефакту, як подарунка. Інші книжки витісняються у віртуал і там губляться.

Борис КУШНІР (головний редактор видавництва "Карпати"):

- Радо приїжджаємо на львівський книжковий форум. Книжка зараз стала дуже дорогим задоволенням. Приміром, щоб потрапити на форум, тільки за участь видавець має викласти, як мінімум, 4-5 тис. грн. Попри все, вони книжки видають, а читачі їх купують. Оце і є український парадокс.

Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ (прозаїк, літературознавець):

- Колись у хвилину відчаю я сказав, що немає такої справи, якої б не завалили українці. Книжковий форум у Львові спростовує мої слова. Нині це найпрестижніший в Україні культурно-літературний і видавничий захід. Такий собі книжковий Великдень. Єдине, що перешкоджає його роботі,- перенасиченість програми. Одночасно відбувається
до 70 різних заходів, на кожному з яким 15-20 присутніх.

Форуму бракує світових постатей. Недавно одним із його гостей був бразильський письменник Пауло Коельо, якого у Львові звели до світових величин. Це неправда, це попса посткомуністичних країн. Чому б не запросити справді когось зі світових постатей. Приміром, поряд, у Румунії, мешкає румунсько-німецька письменниця, лауреат Нобелівської премії з літератури 2009 р. Герта Мюллер. Можна назвати й інші кандидатури.

Є зауваження і щодо українських імен. Директор форуму Леся Коваль тут інколи нав'язує власний смак. Майже щороку національними героями у Львові стають Юрій Андрухович, Андрій Кокотюха… А колись пишатимемося тим, що були сучасниками Ліни Костенко, Івана Дзюби, Юрія Щербака, Анатолія Дімарова. Не забуваймо про це.

Іван ЛОПАТЧЕНКО (книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля"):

- Щороку до Форуму готуємося дуже прискіпливо. Цьогоріч спеціально до 20-го ювілейного Форуму в нас 20 новинок. Як завжди, у Львові шалено популярними були книжки Люко Дашвар. Лідером продажів стала її нова книжка "На запах м'яса". Лише за дві години власної автограф-сесії письменниця підписала близько 250 примірників нового роману. Що цікаво, купують Дашвар - майже порівну - як жінки, так і чоловіки. Добре розкуповували український переклад Дена Брауна "Інферно", тим більше що він коштує втричі дешевше, ніж російський варіант твору. Новий трилер Макса Кідрука "Твердиня" та історична сага Володимира Лиса "Соло для Соломії" увійшли до п'ятірки найкращих продажів на Форумі. Щодо Лиса - то його книжки приходили купувати багато відомих політиків. А серед покупців Кідрука - чимало молоді та студентів. Антологія "Жити-пити", історії стосунків з алкоголем від Забужко, Жадана, Вдовиченко, Роздобудько (загалом 11 авторів), мала сталий попит протягом усіх днів роботи ярмарку. Тема алкоголю та стосунків із ним, мабуть, буде актуальною в нашій країні завжди. Загалом, Львів укотре довів, що книжку тут люблять і цінують. Форумом залишилися задоволені, щороку маємо істотний приріст продажів, проте за цим приростом стоїть копітка праця багатьох людей, і результат ніколи не приходить нізвідки. Книжковим бізнесом у нашій країні можна займатись, але варто серйозно ставитися до процесів - приділяти увагу маркетингові, логістиці, намагатися донести книжку до якомога більшої кількості читачів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі