Великий лаврський дзвін

Поділитися
Що коїться в Національному заповіднику?

В «жіночих історіях», які гучно резонують цього літа навколо Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, днями з’явився ще один персонаж. Теж жінка… Це в.о. гендиректора заповідника Наталя Клименко. Після скандальних сварок, докладно висвітлених у медіа, саме вона замінила на керівній посаді у святому місці багатьом відому «яскраву» особистість Вікторію Лісничу.

Наталя Михайлівна Клименко - музейник із 35-літнім стажем. До лаври вона очолювала Національний музей Тараса Шевченка.

В ексклюзивному інтерв’ю DT.UA в.о. гендиректора розповіла: якою має бути реальна вартість вхідного квитка на територію лаври; які робочі проблеми (крім поточних скандалів) потрібно вирішувати заповіднику; а також спробувала відповісти, чи спрацюється вона як керівник із Владою Прокаєвою (на посаді заступника).

- Наталю Михайлівно, раз у раз у ЗМІ з’являються повідомлення, що співробітники заповідника готові й далі боротися, страйкувати. Вже важко зрозуміти - хто за кого? Що б ви сказали про робочу атмосферу в лаврі тепер?

- Ви розумієте, не знайдеш такого колективу, атмосфера в якому не залежала б від «медійних скандалів». Тим більше що до заповідника була прикута така пильна увага всіх українських ЗМІ. Втім, у кожному колективі є також люди, котрі передусім думають про роботу. Бо вони - чудові фахівці. Вони виконують свої обов’язки, не звертаючи уваги на те, що пишуть, на всілякі чутки. Багато про що свідчить проведена нарада з керівниками структурних підрозділів і оперативно виконане доручення - представити проблемні питання та пропозиції щодо заповідника. Все пройшло в діловому робочому ключі, обстановка нормалізується. У музейній справі я далеко не новачок - 35 років стажу. І коли оглядала територію заповідника, відвідувала реставраційні майстерні, знайомилася з художниками-реставраторами, науковцями й екскурсоводами, то не відчувала ні напруги, ні дискомфорту. Усі ці люди люблять свою справу. Не хочу зазирати в майбутнє… Але сподіваюся, що попередніх «катаклізмів» у роботі заповідника вдасться уникнути.

- Ви сказали, що представляли Мінкульту якісь пропозиції… У чому їх суть, коли не секрет?

- У кожній культурній інституції нашого профілю є споріднені проблеми… Те, що хвилює керівників усіх музеїв. Крім фінансування - кадрове питання. Раніше тут припустилися низки порушень. Не хотілося б говорити зараз про всі проблеми… Але вони є.

- Досить екстремально: у контексті скандалу навколо лаври було змінено вартість вхідного квитка в заповідник. Це дуже помітно. Спочатку накрутили до 50 грн. за один квиток, а тепер різко знизили - до 6 грн. А яка реальна ціна?

- Економічно обґрунтована вартість квитка в Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник могла бути в межах 25 грн. Власне, такою вона й була до підвищення. Для порівняння: у Національному музеї Тараса Шевченка вартість одного квитка - 12 грн.

- Відомо, що після ще однієї серії скандалів та призначень на посаді заступника гендиректора заповідника поновлено Владу Прокаєву. До неї, зі зрозумілих причин, прикута найпильніша увага медіа… Цікаво, після цього поновлення ви сподіваєтеся з нею спрацюватися? Чи вас «попросили» про це?

- Як відомо, 31 липня 2012 року було звільнено із займаних посад чотири заступники генерального директора нашого заповідника. Оскільки звільнення провели з порушенням процедурних норм, цих людей поновлено на їхніх посадах із 10 серпня 2012 року. Якщо ж говорити про перспективи дальшої роботи з керівними кадрами заповідника, то можу зазначити тільки одне… Подивлюся, хто що вміє, хто що знає, у кого який досвід роботи, у кого яка кваліфікація… І тільки від цього залежатиме потреба в запрошенні нових спеціалістів. Утім, спеціалісти в музейній справі завжди на вагу золота. І такий спеціаліст думає насамперед не про керівну посаду, а про загальну справу.

- Здійснюючи недавню «музейну революцію», Мінкульт, зрозуміло, апелює до різкого спаду відвідуваності музеїв-заповідників… Як із цим у лаврі?

- Є план. Згідно з ним кількість відвідувачів на поточний рік - 700 тис. осіб, а вже на 15 серпня 2012 року - 487 287 відвідувачів…

- Чи вплинув єврочемпіонат в Україні на відвідуваність? Багато музейників чомусь розраховували на потік цікавих із-за кордону.

- Проведення в Україні Євро-2012 істотно не вплинуло на кількість відвідувачів музеїв загалом, а не тільки нашого заповідника. Тут слід враховувати специфіку контингенту. Наприк-лад, у червні 2011-го заповідник відвідало 92660 осіб, із них іноземців - 6268. А ось статистика нинішнього року: в червні відвідуваність нижча - 70496 (з них іноземців 7695). Проте інтерес до лаври величезний. Мені здається, це не залежить від якихось великих акцій всеукраїнського масштабу. Є цільова аудиторія. Тобто люди, котрі знають, навіщо приходять, що хочуть побачити. Не секрет, що багато іноземців передусім цікавляться Дальніми і Ближніми печерами. Оскільки ж Києво-Печерська лавра - загальносвітове надбання, то й інтерес до неї не згасне ніколи.

- Ваші перші - організаційні - кроки на новій посаді… Що потрібно вирішити сьогодні насамперед, аби робота заповідника була ефективною?

- Передусім бракує оргтехніки. На 440 працівників лаври - 100 комп’ютерів. Але це питання питань для багатьох музеїв України. І його треба вирішувати на державному рівні. Зрозуміло, є в наших планах і організація на всій території доступу в Інтернет, Wi-Fi. Що ж стосується модернізації на експозиційних площах, то тут мені б не хотілося поспішати, оголошувати якісь передчасні плани… В усьому слід розібратися, порадившись із фахівцями.

ЩО БУЛО? Кадрова чехарда в Києво-Печерському заповіднику почалася ще за міністра культури В.Вовкуна. Далі - продовження. З 2010-го по 2012-й Мінкульт змінив у лаврі трьох директорів. Сергій Кролівець, Марина Громова, Вікторія Ліснича (остання в 2010-2011-му була заступником міністра культури). Між Лісничою та її заступником - екс-моделлю Владою Прокаєвою (Литовченко) - спалахнув внутрішній конфлікт, який вихлюпнувся назовні - у ЗМІ. Колектив заявляв про знущання, погрози фізичної розправи, незаконну торгівлю аудіокнижками… Спочатку звільнили заступників гендиректора. Потім міністр культури М.Кулиняк звільнив і самого гендиректора В.Лісничу, призначивши на її місце Н.Клименко. Раніше Мінкульт наказав Лісничій привести трудові відносини зі співробітниками у відповідність до норм законодавства. Тим часом внутрішній аудит Мінкультури виявив і порушення в роботі заповідника. Своєю чергою, пані Ліснича має намір оскаржити звільнення в суді, оскільки наказ вийшов під час її перебування на лікарняному. Водночас для працівників музейної сфери давно не секрет, що погасити кадрову пожежу в лаврі намагався особисто прем’єр-міністр М.Азаров. За його розпорядженням, було значно знижено ціни на квитки в заповідник. Утім, судові позови навколо лаври явно закінчаться ще не скоро…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі