Кінофест «Відкрита ніч» підтримав гнаних київських художників
«Відкрита ніч. Дубль 11» — кіновідеофест із завидною історією — нещодавно збігся з дещо латентними акціями «культурного опору» в столиці. Як відомо, ідеться про безпрецедентне рейдерство і погроми стосовно найвідоміших галерей на Андріївському узвозі, який традиційно й приймає гостей — учасників «Ночі». «Дубль 11» цього разу вирішив не розкидатися Гран-прі. А назви основних стрічок-призерів досить метафорично відобразили безрадісну ситуацію з культурою в Україні — «Приблуда», «Борг», «Поза грою»… Правда, є ще й «Крила» — проте тут уже кому літати, а кому повзати.
З ними — небо!
Грошей, як завжди, не було. А тому батько-натхненник фесту Михайло Іллєнко пішов навіть далі від звичної обіцянки більше не влаштовувати «Ночей». «Ми відмовляємося від співробітництва з Міністерством культури!» — заявив арт-директор.
Другий «головний» державний меценат — Подільська райрада в особі її нового керівництва — утім, теж виділив рівно половину від суми фінансування, яку виділяють зазвичай...
Зате з роками явно посилюється громадська підтримка «Відкритої ночі». Брак фінансування в міру можливостей покрила НСКУ, техніку надала Нацкіностудія ім.Довженка, завдяки чому вперше на «ВН» було організовано «кампус талантів» «Відкрите кіно» (знято шість ігрових короткометражок.) Недержавна студія дитячої анімації «Червоний собака» провела «кампус талантів» аніматорів «мІнІанІма». Вперше участь у роботі «ВН» брав і «Кінофорум України» в особі генпродюсера Андрія Різоля.
Найпомітніший внесок у «порятунок потопаючого» зробила НТКУ. Перша «кнопка» надала не лише ефірний час і не просто організувала інтерактивне голосування, під час якого країна визначала стрічку — лауреата «призу глядацьких симпатій», а й надала техніку. Завдяки УТ-1 два фільми «Відкритого кіно» знімалися в Криму, ще один — в Одесі.
У майбутньому «Відкрита ніч», яка орієнтує своїх учасників на створення «продюсерського» конкурентного кіно, остаточно стане недержавним фестивалем? Що ж, цілком можливо.
Такої кількості глядачів, як на горі Уздихальниці в 2007-му, котрі, головне, ще й залишилися до ранку, я не бачила жодного разу за 11 років історії форуму.
— 11 років тому українського кіно не було, а Михайло Іллєнко його вигадав — і згодом воно справді з’явилося, — констатували «модератори» фесту брати Капранови. — Колись ми розраховували, що згодом «Відкрита ніч» з-під відкритого неба Андріївського узвозу перейде в кінотеатри. Вийшло не так, як гадали. Сьогодні в Києві сама культура опиняється без даху над головою, а під відкритим небом. Тож «ВН»-2007 — це не лише фестиваль кіно, а — символ. Ну, нічого: цього неба над Андріївським у нас, у «культури», ніхто не відбере!
«Ательє Карась», де за традицією засідає журі, їжиться велетенським плакатом: мовляв, культуру захоплюють рейдери. Сам галерист Євген Карась у вступному слові на відкритті «ВН» каже: «Ми вистоїмо! І наступного року такої катастрофи не буде. А ті, хто її влаштував, сидітимуть там, де їм належить!».
Узявши слово, сам Михайло Іллєнко коротенько повідомив про останній «культурно-комунально-тендерний» конфлікт у столиці. І заявив: «Фестиваль «Відкрита ніч» і вся кіноспільнота підтримує галерею «Ательє Карась», Асоціацію діячів сучасного мистецтва та Асоціацію арт-галерей України. І приєднується до протестів проти того, що відбувається. Ми, «культура», — разом. І все — в однаковій ситуації».
Зворушлива нинішня взаємодопомога представників різних сфер чимось нагадує «толоку», про котру сам пан Іллєнко мріє зняти фільм. Прикро лише, що оборонятися «культурній толоці» де-факто доводиться від... рідної держави.
І, ніби на контрасті з невеселими комунально-матеріальними обставинами, рівень конкурсних робіт уперше змусив серйозно пошкодувати, що премій у фестивалю обмаль. На 32 нинішні учасники програми — їх явно замало. Шкода також, що ніч — «ніжна», але зовсім не безкінечна.
З 28 «муві» програми (чотири стрічки поза конкурсом) переважна більшість — це ігрові короткометражки. Зате анімації практично не було — урятував «кампус талантів» «мІнІанІма» і студія «Червоний собака», яка за місяць зняла шість мультиків. (Молодшому з аніматорів, Вікторові Тупику, виповнилося 14 років.)
Жив собі пес...
Одним із найочікуваніших показів фестивалю став фільм Тараса Томенка «Матусі» — про дітей, народжених у в’язниці, і ув’язнених породіль. Незважаючи на статус режисера, мало не «метра» вітчизняного кіно, «Матусі» йшли в конкурсній програмі. (Добре, хоч Санін у конкурсі не брав участі.) Але призів цей фільм, на жаль, не отримав і на перше місце в інтерактивному голосуванні глядачів не вибився. Незважаючи на дражливість теми і навіть пологи в кадрі (до речі, в Україні відеоарт на ту саму тему кілька років тому встигла зняти Оксана Чепелик; її відеоролик — знову з вагітною жінкою-героїнею — теж за традицією брав участь у «ВН-2007»). Тож Томенка за всіма статтями випередив зворушливий ігровий фільм-дебют «Приблуда» режисера і сценариста Валерія Ямбурського.
Привабив глядачів головний герой — кумедний вухастий пес. За сюжетом пес вибирає за хазяїна такого собі сільського куркуля і відлюдька, той його і гнобить, і навіть втопити намагається... А у фіналі починає любити «приблуду» більше, ніж Муму. За словами пана Ямбурського, чотириногого чарівного «актора» вибрали з 4 тис. (!) кандидатур. Напевно, натхнене таким героїзмом (а в принципі — роботою режисера-початківця з норовистою твариною як головною дійовою особою фільму) журі фестивалю на чолі з Олесем Дзиндрою, не змовляючись з аудиторією ТБ, присудило першу премію «Видкритої Ночі. Дубль 11» саме «Приблуді» Ямбурського.
Михайло Іллєнко на фестивалі |
Ну і найкращим фільмом «ігрового» «кампуса талантів» «Відкрите кіно» названо восьмихвилинні «Крила» (сценарист і режисер Олександр Усик). У конкурсі «мІнІанІма» перемогла експериментальна, на подив професійно зроблена короткометражка «Поза грою» Д.Колосова, вона ж — іще один «фіналіст» глядацьких симпатій...
Так, усе збіглося нині на «ВН» — думки профі і глядачів, явне зростання інтересу до вітчизняного кінематографа. І навіть погода, усупереч синоптикам, була гарна, без звичної для фестивалю зливи. Розійшовся фестиваль лише з державою. Та хіба у нас цим когось здивуєш?..
Лідери «Відкритої ночі-2007»
· «Приблуда» — найкращий дебютний ігровий фільм (режисер Валерій Ямбурський, кіностудія ім. О.Довженка), а також приз глядацьких симпатій за підсумками інтерактивного голосування на УТ-1;
· «Борг» — найкращий студентський ігровий фільм (режисер Марина Горбач, Київський національний університет ім. І.Карпенка-Карого);
· «Крила» — найкраща робота в конкурсі «Відкрите кіно» (режисер Олександр Усик, НТКУ);
· «Поза грою» — найкраща анімаційна робота (постановка Дмитра Колосова, Ганни Валенси, «Червоний собака»);
· «Поїзд» — найкраща операторська робота (Юрій Мещеряков).