Серія книг «100 великих...» давно стала популярною серед читачів. У ній доступно, захоплююче і, як правило, компетентно розповідається про видатних полководців і художників, письменників і композиторів, про великі битви та всесвітньо відомі твори мистецтва. Та в цих томах, що видаються у Москві, далеко не завжди можна натрапити на відомості про історичних діячів або художні скарби України. Якщо ж вони й є, то подаються у формі, що не витримує жодної критики. Приміром, розповідь про Нестора Махна, який жив у Росії лише під час свого тюремного ув’язнення, було включено у видання «100 великих росіян».
Набуття Україною гідного місця серед країн і народів світу передбачає і її належну презентацію. Не секрет, що українська історія та культура тривалий час перебували (та й продовжують перебувати) у тіні Росії. Та чимало видатних українців, такі як Ф.Прокопович, М.Гоголь або В.Вернадський, відіграли величезну роль у суспільному і культурному житті Росії, а тому й ідентифікуються з нею. Та від того, що вони збагатили російську культуру, їхнє українське походження не повинно применшуватися. Це ж саме можна сказати й про художні шедеври.
Тому всілякої підтримки заслуговує проект випуску книжок, присвячених культурно-історичній спадщині України, паралельно українською і російською мовами, ініційований київським книжковим домом «Орфей» спільно з московським видавництвом «Вече». Вписуючись у серію «100 великих…», ці видання присвячені українській тематиці, але взятій не в її вузьконаціональному ракурсі, а в широкому плані висвітлення минулого всіх народів, які населяли і населяють територію нашої держави.
Першою ластівкою проекту став вихід
2001 р. книжки «100 видатних українців», яка відразу привернула до себе увагу читачів і доброзичливо була зустрінута пресою. На її сторінках в історичній послідовності подана вражаюча галерея славетних синів і дочок нашої землі, від напівлегендарного Кия до таких, пам’ятних багатьом за власними спогадами, особистостей, як Віктор Некрасов і Василь Стус. Тут однаково достойно подані видатні люди Київської Русі та козацької України минулих століть — князі та гетьмани, письменники та художники, філософи й церковні діячі.
Успіх починання вселив у видавців впевненість у перспективності задуманого проекту. Зараз ведеться робота над новими випусками українознавчого блоку серії «100 великих...». Насамперед готуються до друку «100 найвідоміших місць України» і «100 найвідоміших скарбів України».
Перша з цих книжок присвячена місцям, де відбувалися видатні події. Окремі, як давній Херсонес чи Софійський майдан у Києві, мають тисячолітню історію. Інші пам’ятні чимось одним, інколи, як Бабин Яр, трагічним. Читачеві буде цікаво довідатися, в якому місці, коли і як розгорталися ті або інші події. Адже не секрет, що багато хто з нас, проходячи вулицями рідного міста, не завжди знає, що там відбувалося раніше.
Друга книга присвячена скарбам, насамперед художнім шедеврам, які є в Україні. Та йдеться не лише про знамениту скіфську золоту пектораль або Андріївську церкву, споруджену в Києві великим архітектором Растреллі, а й про епоху, людей і події, пов’язані з цими творами мистецтва.
Особливо має зацікавити читачів видання «100 найвідоміших військових України», над яким починають працювати. У ньому подаватимуться портрети прославлених полководців і героїв української землі з найдавніших часів до Другої світової війни. Читачі з цікавістю прочитають про походи князя Святослава та Богдана Хмельницького, подвиги матроса Кошки і льотчика Івана Кожедуба. Слава предків відгукнеться в душах нащадків.
Книжки серії «100 великих...», які готуються до друку видавничим домом «Орфей», захоплюючі, загальнодоступні і водночас науково виважені. Це вдало відрізняє їх від багатьох сучасних видань, де достовірність інформації принесена в жертву популярності чи науковий матеріал не досить адаптований для сприйняття широкою аудиторією.