Україна святкує Bloomsday

Поділитися
Щорічно шанувальники таланту ірландського письменника Джеймса Джойса святкують День Блума — Bloomsday...

Щорічно шанувальники таланту ірландського письменника Джеймса Джойса святкують День Блума — Bloomsday. Традиція зародилася в Дубліні, де відбувається дія роману «Улісс». Цей твір справив найбільший вплив на сучасну світову культуру. Нинішнього року до п’ятдесяти країн, які відзначають цей день, завдяки галереї «Колекція», приєдналася Україна.

Святкують Bloomsday 16 червня. Дата особлива для письменника — саме тоді він зустрів Нору Барнакль, свою майбутню дружину. Напевно, для Джойса й як автора «Улісса», й як людини 16 червня — відправна точка всього його життя. Читач «Улісса», твору одного дня, здійснює своєрідну одіссею дублінськими місцями. Головні герої — Леопольд Блум і Стівен Дедал — живуть звичайним життям: ходять на роботу, зустрічаються в пабах, їдять, ведуть розмови, ходять на похорон тощо. Здавалося б, звичайний день із життя звичайних дублінських жителів. І все ж. Недарма цей роман вважається одним із найскладніших для прочитання літературних творів. Текст насичений авторськими неологізмами, змішанням різноманітних літературних жанрів, відсиланнями до історичних подій, літературних творів.

Джойс почав працювати над своїм романом (другим після «Портрета художника в юності») 1914 року, а закін­чив його 1921-го. У рідній Ірландії «Улісс» повністю видали лише в 60-х роках. У США роман публікувався час­тинами в 1918—1920 рр., але підда­вався грізним випадам із боку цензурних наглядачів — кілька разів затримували тиражі часопису, в якому друкувався роман. Справа дійшла навіть до суду. Приводом для цього послужив нібито порнографічний зміст деяких епізодів. У московській «Интернациональной литературе» у 30-х роках були опубліковані 10 епізодів (в «Уліс­сі» їх 18). На той момент переклад призупинили через арешт перекладача Ігоря Романовича. У 50-х, у період відлиги, «Всесвіт» вибірково друкував «Улісса» українською мовою, але далі фрагментів справа не пішла. Повний російський текст було опубліковано лише 1989 року в часописі «Иностранная литература».

Нині «Улісс» — це не тільки пам’ят­ка сучасної літератури. Це нагода зустрітися з улюбленим автором у його незліченних інтерпретаціях. Рік у рік до Дубліна з’їжджаються десятки тисяч чоловік, щоб разом поснідати, заглянути в місцеві паби, у яких бував Джойс, а також пройтися маршрутом Леопольда Блума. У деяких країнах Bloomsday розтягується на кілька місяців, а то й на півроку. Проводяться художні виставки, артпроекти, літературні вечори тощо.

В Україні цей фестиваль проводиться вперше. Ініціатором проведення фестивалю Bloomsday виступила галерея «Колекція». У рамках фестивалю буде показано понад сорок живописних робіт у виконанні найвідоміших українських художників: Ва­силя Цаголова, Олександра Ройт­бур­да, Олександра Гнилицького, Максима Мамсикова, Влади Ралко, Володимира Кожухаря, Іллі Чичкана і Маші Шубіної. Концепція фестивалю звучить так: «Вік як філософія творчості». У фестивалі беруть участь три покоління художників: знакові постаті 80-х, 90-х і зовсім молоді художники, які попри свою молодість досить амбіційні й уже встигли про себе заявити. Серед них такі автори, як Саша Макарська, Микита Кадан, Леся Хоменко, Ксенія Гнилицька й інші.

Фестиваль «Bloomsday-Київ» триватиме півтора місяця — до 1 серпня. За цей час у рамках фестивалю «Колекція» представить кілька артпроектів. У галереї також плануються літературні вечори, у яких візьмуть участь найяскравіші представники сучасної прози.

За словами артдиректора «Колекції» Олега Байшева, наступного року галерея планує провести фестиваль на кількох майданчиках. Цілком можливо, це буде найбільший фестиваль Bloomsday у Східній Європі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі