Здається, зовсім недавно замовкли хори й оркестри Будапештського весняного фестивалю. Безперечно, для Угорщини це — культурна подія номер один. Давні, уже двадцятилітні традиції, наймаститіші виконавці, котрі представляють практично всі континенти, найкращі угорські сцени. Та й сама столиця Угорщини й весняного фестивалю Будапешт — яскрава зірка на європейському небосхилі.
Але весну змінило літо, і фестивальне літо зажадало нових декорацій. Принаймні організатори міжнародного оперного фестивалю «Барток + Пуччіні» вирішили саме так. І влаштували фестиваль у Мішкольці, місті на північному сході країни. Тим, хто бував у Мішкольці, такий вибір може видатися дивним: третє за величиною місто Угорщини, на перший погляд, сумний пам’ятник нашому спільному досвіду бурхливого будівництва соціалізму. Заводи й коробки панельних будинків, нехай навіть на тлі мальовничих гір. Але, з іншого боку, саме в Мішкольці було відкрито перший театр, у якому спектаклі йшли угорською мовою, і саме там нині Угорський національний театр може водночас давати вистави на п’яти сценах, обладнаних найсучаснішою в Центральній Європі театральною технікою. 2001 рік був першим в історії тутешнього оперного фестивалю, і, сподіваємося, його чекає славне майбутнє. Торішній був присвячений Бартоку й Верді, зібрав понад тридцять тисяч глядачів і мав чудові відгуки. Зважаючи на все, серія червневих програм поточного року матиме не менший успіх. Імена виконавців, серед котрих — Єва Мартон, зірка угорської опери зі світовим ім’ям, Джузеппе Джакоміні й Роберто Фронталі, Емілі Пуллі й Мішель Крідер, наш співвітчизник Борис Стаценко, а також оперні театри Бухареста, Варшави, Софії — серйозна заявка на високий рівень фестивалю. Кращі виконавці, крім виступів, проводять і майстер-класи. На додаток до опери — танцювальне мистецтво, джазові композиції на тему творів Бартока й Пуччіні. І, звісно, Угорщина не була б Угорщиною, якби яскравих барв цьому серйозному заходу не додали б ярмарки народних ремесел, фольклорні дійства та фестиваль вина.
Мальовничі гори навколо міста Мішкольца — це масив Бюкк — букові гори, перетворені на один великий заповідник. Гори, пронизані сонячним світлом. Гори, які приховують у собі величезні, ще не розвідані до кінця сталактитові печери, як, приміром, включений до Світової спадщини ЮНЕСКО карстовий комплекс Аггтелек. Гори, що зігрівають у своєму лоні та щедро дарують людям мінеральні води. Тут їх не злічити, згадаємо лише унікальне природне утворення — печерну термальну купальню в Мішкольцтапольце (передмісті Мішкольца) з кришталевої чистоти повітрям, цілющою водою й урочистою атмосферою підземного царства. Нарешті, гори, які захищають від циклонів і фронтів нескінченні виноградники. Виноробство — справді культура, галузь мистецтва, де в світовому табелі про ранги Угорщина посідає вельми достойне місце. І не випадково практично всі фестивалі, карнавали, історичні дійства доповнюються винними програмами. Це — родзинка, коньок, це те, що надає серйозним програмам неповторного смаку й аромату.
І, що викликає величезну повагу, ці найрізноманітніші програми проходять по всій країні. Продивившись календар культурних подій Угорщини, можна «накопати» безліч жанрів, цікавих виконавців, незвичайних сценічних майданчиків.
Отже, розваги угорського літа. І розпочнемо (продовжимо) в Північній Угорщині — цей регіон нинішнього року є «зоною особливої уваги» Національного бюро з туризму Угорщини. Туди із задоволенням возять у прес-тури іноземних журналістів, із не меншим задоволенням туди їздять українські туристи — це наймальовничіший шлях від нашого кордону до Будапешта. І, мабуть, найцікавіша й найулюбленіша точка на цьому маршруті — місто Егер, одне із найкрасивіших угорських міст у стилі бароко. Його називають ще містом патріотів: 1552 року захисники егерської фортеці на чолі з комендантом Іштваном Добо майже цілий місяць протистояли туркам, котрі мали двадцятикратну перевагу в силі. Пам’ятаєте роман Гези Гардоньї «Зірки Егера»? Якщо не роман, то однойменний фільм знають багато хто. Егер — це також місто бальнеологічних лікарень, студентів і вина. Наприкінці червня тут проходить «Літо муз». У день Івана Купала історичний центр міста заповнюють вуличні музиканти, лялькарі, ремісники, веселуни на ходулях. Увечері здійснюється ритуальний хід із смолоскипами в Долину Прекрасної Жінки, де на кожному кроці — винний погріб. З нагоди свята винороби пригощають тут усіх бажаючих. Церемонія винного аукціону доповнюється жартівливими діями, потім до ранку — танці. На другий і третій день уцілілим глядачам представляють свою програму кращі угорські джазмени й актори.
Услід за червнем липень збиратиме гостей у місті Егері: у день Святого Доната, 11—14 липня, в наметах на головній площі міста, на свято найвідомішого місцевого вина «Бичача кров»; 20—28 липня — у величну фортецю на військово-історичне дійство за назвою «Гуляння в прикордонній фортеці». Наприкінці липня — початку серпня пройде ще один фестиваль барочного Егера — «Середньовічна ринкова площа». Це, звісно, не класичне мистецтво, але гідний приклад того, як можна підсилити, оживити й подати туристам у подарунковій обгортці й без того чарівне містечко.
Покидаючи Північну Угорщину, зануримося в джаз. У Дебрецені проходять 31-і Дні джазу. І протягом цих років організатори фестивалю прагнуть підтримувати високий рівень виконавців і розмаїтість стилів. Концерти на площі Кошута, «діксі-трамвай» і цього року додадуть життю міста неповторного настрою.
Можна й далі кружляти фестивально-концертними орбітами сходу й північного сходу Угорщини (й це було б виправдано, оскільки туристи давно полюбили ці місця), але було б несправедливо не згадати бодай найяскравіші культурні події угорського літа в віддаленіших від України містах цієї дивовижної країни.
До таких подій, поза сумнівом, можна зарахувати концерти камерної музики в королівському палаці в Геделлє під Будапештом 23 червня — 7 липня. Батько цього невеличкого, по-справжньому камерного фестивалю — відомий скрипаль Вілмош Сабаді, і не дивно, що нинішнього року тут знову виступлять із концертами угорські зірки камерної музики, молоді виконавці, зарубіжні гості (зокрема, піаніст Ельдар Небольшин).
Полярна попередньому фестивалю за духом, але також дуже цікава подія відбудеться 2—7 липня в «південній столиці» озера Балатон — місті Шіофокі. Йдеться про 11-й міжнародний фольклорний фестиваль «Золота мушля». Дуже точне, ємне в нього ім’я: ця мушля переповнена танцювальними скарбами народів багатьох країн світу, національним колоритом і живим фольклором. Як це часто буває на угорських фестивалях, у хороводах і танцювальних шоу із задоволенням бере участь і численна курортна публіка.
Чимало вартих уваги місць знаходиться на захід від Балатону. На жаль, український виконавець, глядач, слухач там птах рідкісний. У надії розбудити інтерес наших співвітчизників до тамтешнього культурного життя згадаємо зо два епізоди. На кордоні Угорщини з Австрією у Фертхракоші на сцені Печерного театру з унікальною акустикою 21 червня — 14 липня, у рамках циклу програм «Святкові тижні в Шопроні» будуть показані оперні спектаклі, оперети, мюзикли. У середині липня у Фертьоді відбудеться фестиваль музики Йозефа Гайдна. Чому Гайдн? Та тому, що у Фертьоді, у графа Естерхазі, композитор понад десять років керував придворним оркестром, бо тут народилося чимало його творів. Наступні десятиліття позначені печаттю занедбаності палацу Естерхазі — чудового зразка барочного зодчества, задуманого угорським Версалем, — але ось уже восьмий рік тут у виконанні Будапештського струнного оркестру лунає музика не лише Йозефа Гайдна, а й Баха, Моцарта, Шуберта, Золтана Кодая.
На завершення фестекскурсій повернімося до Будапешта. І розповімо про дві, такі, полярні за духом, але схожі за класом і популярністю події. 31 липня — 7 серпня тут пройде традиційний фестиваль «Острів». Справді, цілий острів стає містом у місті, європейським молодіжним Вавилоном. На п’ятдесяти сценах і майданчиках — рок, поп-музика, джаз, альтернативна та класична музика, «хеві-метал», «техно», блюз. Це чудова можливість засвічування й розкручування для молодих груп і виконавців, велика тусовка, заради якої коректують гастрольні графіки ідоли кількох поколінь. Цього року на Великій сцені виступлять британські групи The Cure, Pulp, підтвердив свою участь Іггі Поп, модні німецькі й голландські групи. Крім цього, на гостей чекають кінотеатри, театр, танцювальний театр, парк екстремальних видів спорту, виставки, дитячі програми — 2001 року на острові знайшли собі заняття понад 360 тисяч чоловік. Щорічно повідомляючи про цей фестиваль, я все сподіваюся побачити й назви українських кумирів молоді — поки що марно. Дрібнувато, чи що, для наших?
Майже водночас з «Островом», 4—19 серпня, у Будапешті пройде і 11-й літній фестиваль опери й балету «Будафест». Його порівняно короткій програмі традиційно притаманний високий рівень, і в атмосфері казково гарної будапештської Опери мистецтво угорських і зарубіжних майстрів сцени дарує глядачам особливі враження. Цього року фестиваль представить прем’єру опери Моцарта «Викрадення з сералю»; гала-програму «Зірки російського балету» за участю Оксани Кузьменко, Романа Маленка, Наталії Крапівіної, Руслана Скворцова, Ольги Тубалової, Яна Годовського, Катерини Шипуліної, Ірини Бєлавіної, Георгія Смілевські; опери «Тоска» й «Аїда»; японський вечір; гала-концерт (Франческа Патанє, Антонелло Паломбі, Анатолій Фоканов, диригент Пьєр Джорджіо Моранді). Достойна альтернатива (чи доповнення?) пляжам і термальним купальням у серпневі дні, коли угорська столиця, як правило, знемагає від спеки.
Такі альтернативи можна називати й далі, але це — не наше завдання. Особливо зацікавлені можуть знайти повний календар культурних подій Угорщини в інформаційному бюро «Угорщина-туризм», яке працює при Комерційному відділі Посольства Угорщини. А легкі на підйом зберуть валізи та сміливо поринуть у вир фестивального літа Угорщини. І нехай таких буде більше.