У столиці пройшов VII міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовіца — група «Горовіц-дебют» і «Молодша група».
Група «Горовіц-дебют» увійшла до складу відомого конкурсу (і єдиного в Україні — члена Всесвітньої федерації міжнародних конкурсів) 2000 року. Його мета — виявити юних обдарованих піаністів, дати їм можливість виявити себе, попрактикуватися у виступах на міжнародних конкурсах, сприяти їхньому фаховому зростанню.
Тому для юних дарувань участь у такому престижному змаганні особливо відповідальна. Нинішньо-го року у двох групах взяли участь 62 юні музиканти до 14 років з України, Білорусі, Росії, Польщі, Чехії, Канади, Китаю, Японії. Причому дев’ять із них змагались у двох номінаціях, а троє випробовували себе в трьох номінаціях. Тобто реальних конкурсних виступів в обох групах було понад 60.
Україну представляли не тільки традиційно сильні фортепіанні школи Києва, Харкова, Одеси, але й добре підготовані учні з Керчі, Чернігова, Березані, Луганська, Фастова, Житомира і багатьох інших міст України. Слід зазначити, що з кожним конкурсом діти грають дедалі «дорослішу» і складнішу програму. Багато хто відмінно справляється з шедеврами фортепіанної музики, хоча і не завжди програма підвищеної складності була виправдана.
Група «Горовіц-дебют» має менш жорсткі репертуарні вимоги: по-перше, це однотурний конкурс, по-друге, тут кожна дитина може вибрати для себе одну з чотирьох номінацій, з огляду на свої можливості й рівень виконавської майстерності. Молодша ж група — це серйозний фаховий конкурс, який складається з трьох турів. Участь у таких марафонах не всім під силу, тому що, крім обдарованості, потрібні колосальна витримка, міцні нерви і зрештою відмінне здоров’я.
І все ж багато хто з юних піаністів із честю витримали цей дуже нелегкий іспит і подарували слухачам масу чудових вражень і приводів для фахових роздумів.
Надовго запам’ятаються 7-річна артистична й упевнена Анастасія Різіков (Канада), тонкі й проникливі інтерпретації Вероніки Гварамадзе (Україна), Марії Деруги (Білорусь), Стефанії Суппашевої (Україна), надзвичайна віртуозність Володимира Кочнева (Україна), потужний вольовий виступ Нансон Хуан (Китай), філігранний блискучий піанізм Валерії Шушкевич (Україна)... Всіх важко перелічити.
Організатори конкурсу — дирекція на чолі з Ю.Зільберманом, спонсори (Компанії «МакДональдз», «Аеросвіт», компанія роялів і фортепіано з Німеччини C.Bechstein, Артіль Артемових) і меценати (Міжнародний доброчинний фонд «Україна-3000» Катерини Ющенко) зробили все, щоб учасникам і слухачам було максимально комфортно, радісно і цікаво. Наприклад, ноу-хау нинішнього року: поряд із високо-професіональним журі, до складу якого входили представники світових фортепіанних шкіл на чолі з композитором Мирославом Скориком і професором Валерієм Козловим, працювало студентське журі — представники Київського музичного училища ім. Р.Гліера.
Єдиний у своєму роді конкурс пам’яті В.Горовіца — це і стимул для юних талантів, і творчий імпульс для всіх учасників, і школа для педагогів, спілкування і розширення музичного кругозору, порівняння різних виконавчих шкіл, інтерпретацій. Навесні 2007 року нас чекає продовження конкурсу пам’яті Володимира Горовіца, де виступлять більш зрілі музиканти. Побажаємо і їм творчих зльотів!
Серед переможців...
«Горовіц-дебют»:
Перші премії в чотирьох номінаціях — Артем Лошков (Україна), Марія Деруга (Білорусь), Володимир Кочнев (Україна), Анастасія Різіков (Канада)
«Молодша група» -
I премія не присуджувалася
II премія — Валерія Шушкевич (Україна), Нансон Хуан (Китай)
III премія — Роман Лопатинський (Україна), Марія Петрова (Україна)
IV премия — Ірина Бурган (Україна), Олександр Чорний (Україна)