Липень - уже традиційно - підбиває підсумки столичного театрального сезону. Ідуть у відпустку навіть такі сезонні довгожителі, як театр імені І.Франка і театр імені Лесі Українки. Втім, навіть на екваторі літа залишаються деякі цікаві театральні події.
"Бійцівський клуб. Гра з зануренням"
Арт-завод "Платформа" - 7, 14 липня
Це шоу (квест) за мотивами відомого однойменного фільму. Специфіка такого собі а-ля театрального заходу в тому, що активними учасниками проекту стануть також гості, які потраплять на вулицю Біломорську, де й розгорнуться події, навіяні Чаком Паланіком і Девідом Фінчером. Організатори "Клубу" обіцяють, що 20 акторів перенесуть глядачів в атмосферу культового сюжету, а грань реальності та гри вмить розмиється, і зрозуміти, де актор, а де учасник, буде не так уже й просто. Буде задіяна спеціальна техніка, будуть ігрові зони - кінотеатр, кухня, метро.
До всього - наостанок - ще й демонстрація знаменитого фільму Фінчера, прем'єра якого відбулась у вересні 1999 року (в головних ролях Бред Пітт і Едвард Нортон). Тривалість театралізованої реаліті-імпрези дві години. У команді має бути шестеро гравців.
Важливе застереження: якщо глядачі-театрали і кіномани мають якісь проблеми зі здоров'ям, або їм іще не виповнилося 14 років, то такого "театру" ліпше не відвідувати.
"Загадкове нічне вбивство собаки"
Театр ім. Лесі Українки - 8, 23 липня
Вистава столичного театру від показу до показу набирає популярності, у неї вже є навіть свої фанати. Це й не дивно, бо в основі вистави - роман Марка Хеддона, який став світовим бестселером.
Нагадаю, що це історія про хлопчика Крістофера Буна, який знаходить мертвого сусідського собаку і починає шукати "вбивцю". Його розслідування призводить до непередбачуваних наслідків - підліток потрапляє в сімейні "шафи", де зачаїлися мовчазні "скелети", чекаючи, поки їх випустять на світ Божий.
Режисер вистави - Кирило Кашліков, у головній ролі - Євген Щербань. У виставі задіяні Олександр Кобзар, Наталя Доля, Надія Кондратовська та інші відомі актори.
"Загадкове нічне вбивство собаки"
Британський театр у кіно - 17 липня, кінотеатр "Київ"
Чудова нагода порівняти дві сценічні версії (українську й британську) на основі одного бестселера. Це - кінопоказ успішної вистави режисерки Маріенн Елліотт (вона ж режисерка суперпопулярного в театрі "Бойового коня").
Меріенн здійснила постановку "Собаки" в Королівському національному театрі задовго до прем'єр у Києві й Москві. П'єсу Саймона Стівенса (за романом Марка Хеддона) режисерка розкрила так глибоко й потужно, що згодом постановка потрапила на американську сцену.
В екранній британській версії в головних ролях Люк Тредевей, Нів К'юсак, Пол Ріттер, Уна Стаббс. Британські рецензенти відзначали дивовижну гру талановитого молодого актора в ролі Крістофера. Він створив образ підлітка, сильного зовні, але роздвоєного внутрішньо. Хлопчина не любить, коли хтось торкається його внутрішнього світу, він не довіряє знайомим і воліє долати свій шлях самотою.
Роман Хеддона розійшовся колосальним накладом - понад 2 мільйони примірників.
"Психоз в 4:48"
"Сцена 6" - 18 липня
П'єсу Сари Кейн поставила Роза Саркісян. У проекті задіяні Ніна Хижна, Оксана Черкашина, Олександра Малацковська. Театр "Актор", де реалізовано цей проект, підкреслює, що вистава об'єднала мисткинь з трьох міст України - Києва, Харкова, Львова. А в самій виставі-кабаре "дивовижним чином поєднується патологічна жага до життя і безкінечне, циклічне планування смерті". Театр "Актор" позиціює свій проект як психогенне шоу, біполярний балет і просто дівич-вечір, на якому жінки намагаються зрозуміти самих себе.
"Галка Моталко"
"Дикий театр" - 20 липня
Вигадана історія з невигаданого інтернату - п'єса Наталії Ворожбит. Як відомо, авторка навчалася в спортінтернаті. І "Дикий театр" вирішив максимально повернути драматургиню в її колишню "реальність" - дію вистави перенесено саме в той інтернат, про який Ворожбит розповідає у п'єсі.
Час дії - початок 1990-х (до речі, критики помічають особливий інтерес сучасних режисерів саме до 1990-х), а це період розвалу Союзу, буремні кримінальні часи. В історії Ворожбит учениця провінційної школи якраз і проходить відбір до спортивного інтернату Олімпійського резерву в Києві. Водночас спортсменів тут готують і до "дорослого життя".
Глядачів попереджають, що в них має бути змінне взуття.
Про все інше попереджати навіть не варто, адже вистави "Дикого театру" провокаційні.
Режисерка - Анна Александрович, продюсерка - Ярослава Кравченко. У виставі зайняті спортсмени коледжу, директор закладу Олексій Семенюшко. Є, звісно, й професійні актори.
Автори вистави попереджають, що вперше територія Олімпійського коледжу (де виховують видатних українських спортсменів) буде відкрита для театрального глядача.
"Ото була весна"
"Новий український театр" - 8 липня
На Верхній сцені цього театру (хто не знає, "Новий" - у центрі Києва, неподалік Майдану) - вистава за мотивами п'єс Івана Карпенка-Карого, але рішення - сучасне. Театр наголошує, що їхня "Весна" - це сучасна жива історія, а герої - звичайні хлопці й дівчата, яких можна зустріти на київській вулиці, адже коли мова про почуття та пристрасть, то вже не так і важливо, який саме час на вулиці - XIX століття чи ХХІ. Задіяні молоді актори, для музичного оформлення взято композиції гурту "Океан Ельзи".
"Варшавська мелодія-2"
Міжнародний центр культури і мистецтв - 16 липня
У день народження видатної української артистки Ади Роговцевої - "Варшавська мелодія-2". Причому з важливим уточненням в афіші: "Прощання з виставою". П'єса Леоніда Зоріна з'явилася на сцені Київського театру ім. Лесі Українки ще в 1960-ті. Перша "Варшавська" у постановці Едуарда Митницького пройшла 670 раз. Повернення до цієї ж історії, але в іншому драматургічному вимірі й інших декораціях (режисер Ігор Афанасьєв) відбулося пізніше, коли Роговцева вже грала свою Гелю як жінку з минулим, котра багато пережила й перестраждала, коли з пам'яті постійно зринає драматичне політичне "вчора", яке й роз'єднало польську дівчину і радянського хлопця Віктора, хоча вони так кохали одне одного…