Уже 1 грудня стануть відомі імена українських письменників, котрі ввійдуть до підсумкового списку літературної премії Джозефа Конрада-Коженевського. 13 грудня відбудеться врочиста церемонія нагородження, під час якої оголосять ім'я переможця 2013 р.
Літературну премію імені Джозефа Конрада-Коженевського засновано 2007р. Польським інститутом у Києві - з метою надання підтримки молодим українським письменникам. Премія вручається не за конкретний твір, а за послідовність на творчому шляху, інноваційприймали ність форми, руйнування заданих стереотипів та універсальність послання. Лауреатами премії в Україні раніше ставали Наталка Сняданко (2011), Сергій Жадан (2009), Тарас Прохасько (2007).
Нинішнього року заявки не тільки від українських, а й від закордонних культурних інституцій, наукових центрів, видавництв, творчих об'єднань і приватних осіб.
"Ця нагорода служить широкою промоцією української літератури за кордоном. Це свого роду визнання літературних досягнень молодих українських письменників", - каже директор Польського інституту Ярослав Годун.
Лауреата вибирає журі, до складу якого в 2013 р. увійшли: директор Польського інституту в Києві Ярослав Годун; літературознавець Віра Агєєва; публіцист, керівник департаменту стипендій Національного центру культури у Варшаві Богуміла Бердиховська; директор Інституту книжки у Кракові Гжегож Гауден; директор видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" Іван Малкович; публіцист, редактор ТBі Віталій Портников; письменниця, лауреатка премії Конрада 2011 р. Наталка Сняданко.
Переможець отримає нагороду 3 тис. євро від Польського інституту в Києві, а ще - піврічне стажування в Польщі у рамках стипендіальної програми міністра культури та національної спадщини Республіки Польща Gaude Polonia.
***
Джозеф Конрад (1857-1924) - англійський письменник польського походження, народився в с. Тереховому Житомирської області. Служив на флоті, багато подорожував. Уже на початку творчого шляху твори Конрада здобули високу оцінку критиків, але справжня популярність прийшла до нього в 1914 р. - після виходу роману "Випадок". Публікація роману "Перемога" підтвердила його репутацію.
Під час Першої світової війни Конрад написав напівавтобіографічний роман "Тіньова риса". Він також зміг завершити роман "Порятунок" - про невиконані обіцянки та каяття. У зеніті слави, працюючи над грандіозним за задумом романом про втечу Наполеона з Ельби, Конрад помер у Бішопсборні (графство Кент) 3 серпня 1924 р.
Цікаво, що в його рідному селі Тереховому діє музей Джозефа Конрада, відкритий до 130-річчя від дня народження письменника. У день відкриття музею відомі українські письменники Дмитро Павличко та Юрій Щербак у книжці відвідувачів назвали три головні джерела творчості Джозефа Конрада: українська земля, сила польського духу, велич англійської мови.
2007 р. ЮНЕСКО внесла 150-ту річницю від дня народження Джозефа Конрада у календар річниць, Національний банк Польщі випустив комплект ювілейних монет, а в Україні стартувала літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженевського.
- У нас в Україні взагалі туго з літературними преміями, - вважає Сергій ЖАДАН. - Не скажу, що ці премії такі вже й важливі, проте вони є певними маркерами літературного процесу (зазначу, не літератури, а саме процесу). Оскільки ці нагороди допомагають читачам і критикам краще орієнтуватися в ситуації, а видавництвам - бути рішучішими. Одне слово, це такі собі вітаміни літпроцесу. І премія Конрада для вітчизняного літературного середовища надзвичайно важлива й знакова... Адже в нас традиційно неймовірно багато точок перетину і взаємодії з польською літературою. То чому б про ці точки й не поговорити?
***
- Літературна премія Джозефа Конрада - одна з резонансних, - вважає літературознавець Віра АГЄЄВА. - Адже серед нинішніх лауреатів є визнані й цікаві прозаїки. Тарас Прохасько, Сергій Жадан, Наталка Сняданко - автори романів, які стали вже подіями. Особисто для мене "НепрОсті" Прохаська та "Ворошиловград" Жадана належать до книжок, які варто перечитувати. У них також - блискуча есеїстика. Притому що в цих двох письменників різна манера письма, різні ціннісні установки, письменницький темперамент, обох авторів вирізняє налаштування на експеримент. Слід відзначити і певний автобіографізм їхньої прози. Вони належать до покоління, яке вже майже не залежить від радянської спадщини. Тому й складається враження, що премією Конрада відзначені письменники, найбільш орієнтовані на Європу. Що ж до номінантів нинішнього року - серед них є достойні. Мене потішили кілька книжок-відкриттів сучасної української прози, а саме романістики. Хто буде переможцем? Не ризикую зарання робити прогнози. Але впевнена: ним обов'язково стане письменник-новатор.