Попри різноманітну програму "Французької весни-2018", в столиці у квітні очікується чимало інших цікавих сценічних прем'єрних подій, які не варто пропустити.
"Загадкове нічне вбивство собаки"
Національний театр ім.Лесі Українки. Прем'єра - 27-29 квітня. Режисер - Кирило Кашліков.
В основі вистави роман британського письменника Марка Хеддона. Текст з'явився 15 років тому і зчинив багато галасу. Книжка стала світовим бестселером, згодом набула блискучого сценічного втілення в британському театрі.
Головний герой твору - 15-річний Крістофер Бун - страждає на аутизм. Коли хлопчик знаходить у саду труп сусідської собаки на кличку Веллінгтон, то вирішує провести власне "розслідування". Згодом таке розслідування розкриває багато сімейних таємниць, виявляє чималенько скелетів у різних шафах.
Цей сюжет зацікавив не тільки британських театральних митців. Відносно недавно вистава за мотивами твору Марка Хеддона з'явилася і в театрі "Современник", яким керує Галина Волчек (у головній ролі Шаміль Хаматов).
Отже, доволі високі ставки й на українську прем'єру, яка реалізується "з люб'язного дозволу Warner Bros. Entertainment (так зазначено в анотації).
В українській виставі роль хлопчика Крістофера гратимуть Євген Щербань та Володимир Фетісов. В інших ролях - Олександр Кобзар, Наталя Доля, Надія Кондратовська, Ірина Новак, Ганна Гринчак.
"Кішка на розпеченому даху"
Проект "Британський театр у кіно". Показ у кінотеатрі "Київ" - 10 квітня. Режисер - Бенедикт Ендрюс.
Одна з найвідоміших п'єс видатного американського драматурга Теннессі Вільямса. П'єса, що принесла світову славу Елізабет Тейлор, яка втілила роль Меггі (кішки) на великому екрані. Ця ж коронна роль Меггі у 1980-х стала сенсацією в Московському театрі ім. В.Маяковського, коли у п'єсі Вільямса грала Тетяна Дороніна (постановка Андрія Гончарова).
Нова сценічна версія культової п'єси від театру "Янг Вік" виводить на перший план відомих акторів Сієну Міллер і Джека О'Коннела. Вони грають Меггі та Брика: подружжя, між яким прірва непорозуміння, а ще- постійна напруга і якась щемлива таїна.
Вистава з'явилася на британській сцені 2017-го і отримала доброзичливі відгуки суворих англійських критиків.
"Ла-ла-лай-но"
Дикий театр. Прем'єра - 25 квітня. Режисер - Олексій Доричевський.
Звісно, це не "Ла-ла-ленд", який здобув "Оскара". Це щось контрастно інше. Зокрема те, що пропонує провокативна й контраверсійна територія "Дикого театру", який здійснює прокат своїх вистав на "Сцені 6" у районі метро "Голосіївська".
Відомості про прем'єру скупі. Мовляв, це вистава про "зради і перемоги". Але то лише зовнішній пафос. Очевидно, нас чекає щось "інше". І таке інше пропонує подорож Геркулеса в Україну: легендарний син Зевса вимушений шукати на наших теренах роботу, бідкатися, аж ось на біржі праці йому пропонують надзвичайну діяльність (далі - згідно з анонсом) - "врятувати країну від лайна, в якому вона потопає". Отже, це і буде шостий подвиг Геракла.
Художній керівник проекту - Максим Голенко, продюсер - Ярослава Кравченко.
"Концерт для двох клоунів"
Театр на Подолі, гастролі театральної компанії Les Rois vagabonds. Прем'єра - 11 квітня.
У рамках "Французької весни" в авангардному театральному приміщенні на Андріївському узвозі презентують видовищний перформанс, у якому багато пантоміми, акробатики, музики. А ще, на думку авторів, там лише кілька випадкових слів.
Французькі актори Ігор Селлем та Жулія Моа Капрез вийдуть до глядача з музичними інструментами та двома скринями. І такий нехитрий реквізит перетворить сцену на корабель далекого плавання, на в'язницю для сплячої красуні. Отже, чимало цікавих перетворень запропонує цей концерт для двох клоунів.
"Дім на краю душі"
Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра. Прем'єра - 29 квітня. Режисер - Тамара Трунова.
Американський драматург Дон Нігро активно пише п'єси протягом кількох десятиліть. І таких текстів у нього близько 400. (Можливо, він скоро перевершить навіть рекорди Лопе де Вега). На пострадянському просторі творчість Нігро з'явилася завдяки зусиллям Віктора Вебера, текстами американця зацікавився Роман Віктюк.
В основі вистави Тамари Трунової - п'єса "Іфігенія". Це перша частина епічного циклу, коли Нігро переносить схему грецької трагедії на сучасні реалії, зокрема в декорації американської провінції. У виставі і несподіваний гість, і підступний шантаж, і напружені події минулого. У головних ролях - Акмал Гурезов, Макар Тихомиров, Леся Самаєва, Сергій Петько. Катерина Савенкова, Анастасія Пустовіт.
"Небо та земля"
Театр "Сузір'я". Прем'єра - 7-12 квітня. Режисер - Юлія Волчкова.
З приводу цієї прем'єри слід уточнити найважливіше: вистава створена на основі популярної п'єси Михаїла Себастіана "Безіменна зірка". Відразу ж перед очима постає легендарний фільм Михайла Козакова з Анастасією Вертинською та Ігорем Костолевським у головних ролях.
Отже, знову історія про велике кохання у маленькому місті, про зорепад надій, про втрачений шанс.
Режисер Юлія Волчкова сама грає у виставі роль Мони, а художнє керування над виставою взяв на себе народний артист України Олексій Кужельний. У прем'єрі також зайняті: Ярослав Ігнатенко, Світлана Штанько, Вадим Полікарпов.
"Приємна несподіванка"
Київський театр "Актор". Прем'єра - 8 квітня. Режисер - Ольга Гаврилюк.
Погравшись в арт-хаус, столичний театр "Актор" вирішив програмно приголомшити глядача потенційним касовим хітом під привабливою назвою "Приємна несподіванка" (текст Дж.Барона). Це історія зустрічі двох євреїв, у яких не тільки помітна різниця у віці, а й інші "великі різниці" - в поглядах на життя, у професійних виявах. Один молодик випадково збиває на дорозі літнього єврея. І після рішення суду хлопець змушений опікуватися літнім чоловіком, допомагати йому.
Ось так і зустрілися дві самотності - і розвели при дорозі вогнище пристрастей та конфліктів.
За певним збігом обставин, це, очевидно, дуже важлива творча зустріч двох талановитих акторів, які з різних причин, так би мовити, "відійшли" від своїх рідних театральних домівок. Кумир глядачів Олексій Вертинський лишився у рідному Молодому лише на "разових" (продовжуючи грати свій коронний репертуар), а талановитий Артем Ємцов розпрощався з театром імені Лесі Українки, здається, всерйоз і надовго. Тому під дахом театру "Актор" два лицедії продовжують дивувати й тішити своїх шанувальників (а таких чимало).