ПРИ СВІТЛІ СВЯЩЕННОЇ КНИГИ

Поділитися
Журі на рідкість одностайно присудило Міжнародну премію імені Володимира Винниченка, засновану д...

Журі на рідкість одностайно присудило Міжнародну премію імені Володимира Винниченка, засновану для підтримки тих, хто плідно трудиться на ниві відродження й розвитку української національної культури, Григорію Фальковичу. Григорій Фалькович закінчив філологічний факультет Київського університету та, працюючи в Інституті мовознавства, вразив своїх колег глибоким і тонким знанням української мови. Нині він автор чотирьох віршованих збірок українською мовою, член Спілки письменників України.

Я вдячний українській мові,

Та хай замовкну на півслові,

Коли не в світі, а в мені

Забракне співчуття, й любові,

І віри у майбутні дні.

… Буває так, що потрапляєш кудись майже випадково, — чи то за давньою звичкою забігши на вогник, чи то завітавши з кимось із друзів за їхньою рекомендацією, — та й приростаєш серцем. До місця? Навряд чи. Будь-яке місце запам’ятовується передусім пережитими там почуттями, емоціями. А отже, вабить саме до атмосфери, спілкування, певної спільності, яку хочеться відчути знову. Пам’ятаєте — «Не за огонь люблю костер, за тесный круг друзей»?..

Як вдалося Григорію Фальковичу, поетові, лауреату міжнародної премії імені Володимира Винниченка, голові культосвітнього товариства імені Шолом-Алейхема та президентові міжнаціонального форуму-вітальні «Мир вам», створити таку атмосферу у відреставрованому будинку на стародавньому Подолі, він, мабуть, і сам не відразу відповість. Напевно, керувало ним те ж саме прагнення зібрати спільноту людей «однієї групи думки», близьких за духом. Загалом, як він сказав, хотілося скликати старих друзів і придбати нових. Адже в ідеї інтернаціоналізму, свого часу посилено насаджуваній радянській спільноті (щоб у народу, не дай Боже, не прокинулася національна самосвідомість), є багато хорошого, від чого не варто відмовлятися.

Так і народилося при культосвітньому товаристві імені Шолом- Алейхема це об’єднання, що ніяк не вкладається в рамки формального: міжнаціональний форум-вітальня «Мир вам». Мета його, прописана в документах, звучить досить формально й загально: сприяти розвиткові духовності та міжнаціональної злагоди між представниками національної еліти України (компліментарність, звісно, наявна: не думаю, що гості форуму «без удаваної скромності» погодяться іменувати себе елітою, вони віддадуть перевагу поняттю «українська інтелігенція»). Але насправді вітальня — щось середнє між просвітницьким центром, дискусійним клубом та домашніми посиденьками. І, схоже, головна мета кожної зустрічі — скликати друзів і поговорити «за життя».

Ну а скликати друзів, звісно, найкраще в свята. І це навіть непогано, що суто національні свята не збігаються за датами із загальними. По-перше, легше знайти час для візиту. А по-друге і найголовніше — свят у гостей відразу стає більше. Приміром, якщо українці й росіяни святкують два Нових роки, то євреї — чотири. А скільки ще, окрім того, приводів зустрітися в центрі «Еш а-Тора» («Вогонь Тори»)… Тут неодмінно експонується чиясь художня виставка. Приміром, картини Поляченків — матері та юних брата з сестрою — дивовижно перегукуються за мотивами з полотнами майстрів так званого українського примітивізму. На останній зустрічі родзинкою стала презентація ілюстрованого календаря «Прабабусина квартира»: у ньому подано інтер’єр традиційного єврейського житла, предмети побуту, звичаї і традиції того часу. А громадський центр «Сім’я», що повертає до життя самобутні єврейські ремесла, вразив чудовими виробами зі шкіри та дерева, гідними будь-якої виставки.

Узагалі ж на кожній зустрічі йдеться про розділи Тори, про те, що таке матеріальний і духовний аспекти народних святкувань, що дає кожне свято у скарбницю загальнолюдської духовності, про коріння та крону роду, трансформацію часу, рідну мову, культурну самобутність народів і взаємопроникнення, збагачення культур. Воно й зрозуміло: адже учасники розмов «біля вогню Тори» — політики й політологи, учені, письменники, журналісти, представники культури та мистецтва, працівники благодійних організацій.

А ще незмінним атрибутом зустрічей є частування, адже через кухню також пізнаються традиції та особливості народу. Святкові і традиційні єврейські страви, які пропонуються гостям, — звісно ж, кошерні.

… Цікаву фразу сказав один із гостей, політолог і вчений: «Знаєте, варто замислитися, чому ця єврейська вітальня інколи більше обстоює українську державність, ніж деякі українці».

Можливо, вся річ у порозумінні?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі