Паризький успіх української скрипальки

Поділитися
Паризький успіх української скрипальки Діана Тищенко © dianatishchenko.com
Діана Тищенко, спокійна, усміхнена і впевнена, грала бездоганно, зріло.

Десять днів у Парижі тривав конкурс, що носить імена своїх засновників - піаністки Маргарити Лонг і скрипаля Жака Тібо.

З 2011 року конкурс називається "Лонг-Тібо-Креспен", третім патроном стала співачка Режін Креспен, і в конкурсі додалися змагання вокалістів.

Конкурсний відбір учасників, які подала заявки у 2018 році, виїзне журі зробило на початку нинішнього літа в Лондоні, Парижі, Амстердамі, Берліні, Відні, Москві, Пекіні, Сеулі, Токіо та Нью-Йорку. До участі було допущено 39 молодих скрипалів віком до 30 років.

Серед них - 28-річна українка Діана Тищенко.

Публічні відбори до півфіналу та фінальні змагання-концерти відбулися з 1 по 10 листопада у знаменитому паризькому залі Корто. До півфіналу пройшли 12 учасників, до фіналу - виступ із оркестром - журі допустило шістьох. Серед них була наша Діана.

Завершальний тур проходив у концертному залі L'Auditorium de Radio France. Тут два вечори - по три учасники в концерті - публічно змагалися: 9 листопада Маюмі Канагава зі Сполучених Штатів, Дмитро Смирнов із Росії та Даніель Коган (Росія/Канада, внук великих скрипалів Леоніда Когана і Єлизавети Гілельс, племінник диригента Павла Когана). А 10-го (у порядку виступу) - 18-літня Луїза Стаплз із Великої Британії, Діана Тищенко та японець Арата Юмі.

Мені пощастило слухати останній день конкурсу, оскільки хотілося простежити за виступом українки. У добу Інтернету можна зануритися в атмосферу живих концертів. Спасибі каналу medici.tv за високоякісну трансляцію - і за звуком, і за картинкою, й антрактами, заповненими дуже цікавими коментарями ведучих, експертів та інтерв'ю учасників.

Члени журі конкурсу - дванадцять видатних скрипалів нашого часу, представники Франції, Німеччини, Японії, Сінгапуру, Канади, Швеції та Росії. Голова - Рено Капюсон, Франція.

Учасники підготували серйозні програми, які мали грати впродовж відбору на місцях, а потім - на паризьких змаганнях.

Фінали включали два розділи: спочатку виконувалася повільна друга частина одного зі скрипкових концертів Йозефа Гайдна.

Музику віденського класика солісти грали без диригента, оскільки в його епоху посада диригента ще не сформувалася в окрему професію, він сам грав першу скрипку, паралельно керуючи оркестром (був, як тоді називалися керівники капел, - капельмейстером). А потім кожен учасник виконував романтичний концерт. Тут за пульт Національного оркестру Луари став французький диригент Паскаль Рофе.

Луїза Стаплз прекрасно зіграла Гайдна. Потім був ре-мажорний концерт Чайковського. 18-річна конкурсантка грала чудово, все розуміла, все вигравала, справлялася з усіма технічними складнощами. Її виконання було безпосереднім, зворушливим та свіжим. Але вона не змогла приховати хвилювання й старанність. Утім, для її віку скрипалька виконала концерт чудово!

Діана Тищенко вийшла в бежево-золотистому платті, спокійна, усміхнена і впевнена, вона грала бездоганно, зріло. І Гайдна, і мі-мінорний концерт Фелікса Мендельсона. Грала настільки легко, просто, абсолютно вільно й бездоганно, що відірватися було неможливо ні на мить. Саме на її виступі пряма інтернет-трансляція привела до екранів комп'ютерів найбільше глядачів. Вони слухали гру молодих музикантів з усіх точок планети - Південної та Північної Америки, Австралії, Японії, Близького Сходу, Європи й навіть Африки.

Українська скрипалька народилася 1990 року, розпочала заняття музикою у своєї тітоньки Лідії Васильченко. З 2001 продовжила навчання в КССМШ ім. Миколи Лисенка у класі Тамари Мухіної впродовж наступних 8 років. У 18 років пройшла прослуховування, а пізніше стала концертмейстером видатного молодіжного оркестру Густава Малера (GMJO), заснованого італійським диригентом Клаудіо Аббадо. Дівчина переїхала до Берліна 2010-го і розпочала навчання в Берлінській Вищій школі музики Hanns Eisler, у класі професора Ульфа Валліна. Була асистенткою, а також повним заступником свого вчителя у 2017 році. До 2013 року Діана співпрацювала з такими диригентами як сер Колін Девіс, Франц Вельсер-Мьост, Герберт Бломстедт, Антоніо Паппано, Даніеле Гатті та іншими. Надалі музичне натхнення скрипалька черпала у видатних музикантів сучасності - Ференца Радоша, Саші Гаврилова, Стівена Ізерліса та Бориса Кушніра.

Діана Тищенко грає на скрипці італійського майстра Каміллусa Камілле (Мантуа, 1731) з Німецького інструментального Фонду, великодушно наданій їй відомим Гамбурзьким фондом Deustche Stiftung Musikleben.

Останній конкурсант, Арата Юмі, навчався в Європі, його наставниками були видатні педагоги нашого часу Захар Брон, Ілля Грінгольц та інші. Почав Гайдна дуже схвильовано, кілька разів при зміні струн "зупинявся" звук. Хвилювався й на початку концерту Яна Сібеліуса - дуже відомого й гарного твору. Але потім музикант зібрався і грав добре. ДУЖЕ! Це складний у плані змісту й технічно концерт. Глядачі хвилювалися разом із артистом. До кінця виступу напруга музики, драматургія твору розгорталися дедалі більш насичено, енергійно. Закінчили соліст і оркестр у повній злагоді потужною кодою. Бравісимо, овації, повторні виходи на уклін.

Журі вийшло для підбиття підсумків. У результаті українка Діана Тищенко була удостоєна 1-ї премії на Міжнародному конкурсі скрипалів імені Лонг-Тібо-Креспен 2018 року. Це 25 тисяч євро і величезна перспектива подальшого розвитку концертної діяльності.

Діана вже є лауреатом багатьох міжнародних конкурсів: ім. Давида Ойстраха; у 2013-му - фіналісткою Міжнародного конкурсу Баварського радіо АРД, де отримала нагороду за краще виконання сучасного твору і спеціальний приз від Мюнхенського камерного оркестру. До того ж їй було запропоновано посаду концертмейстера цього оркестру, яку вона обіймала з 2014-го по 2016 рік. ВІТАЄМО!

У Парижі того самого вечора 2-га та 3-тя премії були присуджені 24-річній Маюмі Канагава зі Сполучених Штатів і 24-річному Дмитру Смирнову з Росії. 4-та, 5-та й 6-та премії були віддані 18-літній Луїзі Стаплз зі Сполученого Королівства, 26-річному Арата Юмі з Японії та 25-річному Даніелю Когану з Росії/Канади.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі