Молода поезія під крилом Рильського

Поділитися
Розпочав свій творчий звіт Перший всеукраїнський поетичний вернісаж, назвою якому послужив поети...

Розпочав свій творчий звіт Перший всеукраїнський поетичний вернісаж, назвою якому послужив поетичний рядок Максима Рильського: «Світ по-новому відкривати, поете, обов’язок твій!»

Напевне, про Рильських можна й потрібно писати томи. Це ціла сімейна сага. Місцями жорсткіша від «Саги про Форсайтів». У цій історії могли б бути відображені і події другої чверті XVII століття, коли один із представників цього роду служив київським міським писарем. З другої половини XIX століття — гостросюжетне оповідання: на братів Тадея та Юзефа Рильських відкрито слідчу справу, їм загрожує заслання... Особистість батька поета, Тадея Рильського, — теж окрема глава: це був справжній український патріот, людина, яка неймовірно впливала на світогляд автора майбутніх поетичних шедеврів. Доля самого Максима Рильського, як відомо, також рівняння з багатьма невідомими. Влада і милувала його, і карала: поету довелося побувати і в ув’язненні. Лесь Танюк сказав нещодавно: «Рильський у 60-ті писав усі передмови до книг репресованих письменників. Він першим підтримав шістдесятників, захистив курбасівців. Феномен Рильського — у його стратегічності, оскільки він підтримав цілий напрям у культурі, направив цей процес у бік національного розвитку».

Час владний. Щось стирається. Щось відходить на другий план. Онук поета, Максим Георгійович, каже, що за останній час, тобто за час незалежності, книги Рильського практично не видавали.

— Навіть у рік недавнього століття діда це питання здавалося нерозв’язним, і це дивно, оскільки значимість Рильського незаперечна, — розповідає «ДТ» Максим Георгійович. — Рильський — постать європейського контексту, блискучий перекладач, неокласик. Дивно, що багатьом про це потрібно зайвий раз нагадувати. Власне, й ідея створення благодійного Фонду Максима Рильського «Троянди й виноград» виникла як реакція на наше повсюдне безпам’ятство. У чому суть ідеї? У тому, щоб популяризувати творчу спадщину Максима Тадейовича і стимулювати нову поетичну хвилю. Ми чудово знаємо попередні покоління поетів. Але хто прийде завтра? Чиї рядки так само хвилюватимуть, як хвилювали твори визнаних творців? Коли я зустрів недавно в Кончі-Заспі Бориса Олійника й розповів йому про ідею проведення Всеукраїнського поетичного конкурсу (згодом вирішили, що це буде не конкурс, а вернісаж — як певна експозиція, поетична «виставка»), Борис Ілліч добродушно на це відреагував. Втім, уточнив, що не треба формулювати мету вернісажу як «відродження української поезії», мовляв, вона й не вмирала, а от зайнятися її пропагандою — блага справа. Так і оформився цей проект. Борис Олійник очолив журі вернісажу. Усім, хто пробує своє перо в поезії, пропонуємо надіслати твори за адресою: 03039, Київ-39, вул. Максима Рильського, 7. Київський літературно-меморіальний музей Рильського (примітка «Поетичний вернісаж»).

Усвідомлюю, що сподіватися на миттєве відкриття «нового» Артюра Рембо чи Миколи Зерова було б самонадіяно. Проте є надія спробувати допомогти молодим поетам заявити про себе. Зовсім недавно виступав перед студентами Національного педуніверситету імені Драгоманова і попросив сказати, хто з них сьогодні пише вірші... Повірте, дуже багато молодих людей зізнавалися у своїх поетичних спробах. І серед них напевно є дуже обдаровані люди. Втішно й те, що Міністерство культури підтримує ідею, а сам пан Ліховий нещодавно в «Кобзарській світлиці» на презентації фонду розповідав про значимість Рильського для культури, про те, як поет знаходив час підтримувати Шевченківський меморіал і, ризикуючи життям, допомагав повернути хрест на могилу Кобзаря. Головне з того, що хочеться зробити в майбутньому, — це повернути загальнонаціональний статус літературній премії імені Рильського в сфері художнього перекладу. А потім зайнятися циклом «Епоха поетичного відродження», якщо до цього проекту підключиться ТБ. У планах також будівництво в Голосіївському районі будинку бібліотеки, фондосховища музею, літературно-поетичного клубу, заснування стипендії імені Рильського в одному з вузів, «культпоходи» навіть по військових частинах із поетичними вечорами... Це «планів громаддя», звісно, іноді протвережує розуміння, що культуру сьогодні на голому ентузіазмі підняти неможливо. Але й сидіти склавши руки не хочеться.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі