Під популярне в культурному соціумі президентське дітище «Мистецький Арсенал» (культурно-музейний комплекс) — черговий «підкоп». Цього разу з боку Спілки архітекторів України. Те, що цей об’єкт явно зачарований, уже ні для кого не є таємницею... Може, його просто зурочили ще на етапі зачаття? Бо гроші — немов у прірву. А перспективи — як завжди, рожево-туманні й вічно обнадійливі. Ну а нинішня активність архітекторів викликана, за їхніми словами, «некоректними умовами проведення міжнародного відкритого конкурсу на будівництво нових об’єктів на території «Арсеналу».
Що ж так непокоїть Національну спілку архітекторів? І чому знову летять листи протесту (мов голуби миру) на вулиці Банкову та Грушевського?
А непокоїть багато що... Як стверджує президент Національної спілки архітекторів України Ігор Шпара, реакції на благання архітекторів немає ні з боку президента, ні уряду. По-перше, у нерівних умовах опинилися вітчизняні й закордонні майстри. У листі віце-прем’єр-міністру України Івану Васюнику наші митці пишуть: «За дорученням ДП КММК «Мистецький Арсенал» міжнародна фірма PHASE 1 (Фазе Айне) розмістила на своєму сайті в Інтернеті оголошення про початок з 14.02.2008 року процедури прийому та реєстрації заявок архітекторів на участь у міжнародному відкритому конкурсі. В українських засобах масової інформації оголошення про початок конкурсу, як вимагає діюче законодавство, немає. Це ставить українських архітекторів в нерівні умови, тим більше що, за версією фірми Фазе Айне, строк реєстрації учасників закінчується 06.02.2008 року. Єдиною мовою для реєстрації учасників конкурсу є англійська, що ускладнює участь українських архітекторів у конкурсі на знаковий для української культури об’єкт…».
Мовна проблема, виявляється, актуальна не лише для кінопрокату. Для архітектури теж. Але якби йшлося тільки про труднощі перекладу. На думку українських архітекторів, англомовна програма й умови конкурсу відрізняються від офіційного українського перекладу! Наприклад, відсутній цілий абзац про головне. Про важливий статус цієї території. А територія ж охоронна! У програмі відсутні також відповідні обмеження щодо забудови території, котра є архітектурним заповідником відповідно до рішення Київської міської ради народних депутатів № 920 від 16.07.79 року і розпорядження КМДА № 979 від 17.05.2002 року пункт 1.1.1 додаток 1.
Ця ж програма конкурсу не враховує можливостей та особливостей території Старокиївської фортеці. А вона межує із Києво-Печерською лаврою.
Програма, виявляється, не була погоджена з Національною спілкою архітекторів України, що, на думку архітекторів, зумовлюється чинним законодавством.
Та, судячи з усього, жити навколо «Арсеналу» незабаром стане і краще, і веселіше... Програма чудова — на всі смаки, на будь-який вік (з урахуванням платоспроможності). По-перше, передбачається безліч нових об’єктів, серед яких чотиризірковий готель (а це десять поверхів, 340 номерів). По-друге, на думку архітекторів, «апарат-готель «мистецькі апартаменти» дизайнерських та комп’ютерних компаній виключає «Мистецький Арсенал» (про який у програмі конкурсу майже не згадується) з необхідними для його функціонуювання допоміжними спорудами, об’єктами обслуговування відвідувачів та рекреаційними площами, що передбачено концепцією створення КММК «Мистецький Арсенал» (листопад 2005 р.) Ця концепція була розроблена робочою групою Ради з питань створення культурно-мистецького та музейного комплексу та презентована президентом України».
Архітектори все ще сподіваються, що програму й умови конкурсу погодять із ними. Чи бодай представлять широкій громадськості в ЗМІ. Інакше можна буде оскаржити результати цього конкурсу... Цікаво тільки, де? Може, у Печерському суді, що неподалік «Мистецького Арсеналу»?