Книгарня Лінди — жінки, яка розмалювала дитинство

Поділитися
Видання, які вона ілюструє, вважають одними з найкрасивіших у Фінляндії, а 2006 року художниця ввійшла до «Почесного списку» Міжнародної ради з дитячої книги.

У переліку численних гостей цьогорічного ІІ Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» є ім’я одного з найпопулярніших європейських ілюстраторів дитячої книжки - фінки Лінди Бондестам. Видання, які вона ілюструє, вважають одними з найкрасивіших у Фінляндії, а 2006 року художниця ввійшла до «Почесного списку» Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY). У дитинстві художниця із захопленням гортала ілюстровані книжки Туве Янссон, Астрід Ліндґрен, постійно замислюючись над тим, як саме над ними працювали художники. Захоплення перейшло у професію, і вже 2010 року Лінду Бондестам номінували на Меморіальну премію Астрід Ліндґрен.

Сьогодні, 6 жовтня, на «Книжковому Арсеналі» в Києві Лінда Бондестам проведе майстер-клас для дітей, де відкриє скарбницю своїх професійних секретів. «Кілька років тому я працювала над книжкою поета Стелли Парланд, що написана абсурдною мовою. Ідея видання полягала в тому, що його міг читати будь-хто будь-де. Книжка містила зображення різних дивних комах, їхні назви і звуки, тож була цікава і дітям, і дорослим. Це надихнуло мене на проведення майстер-класу, де діти матимуть можливість створити своїх маленьких живих істот, послуговуючись технікою колажу, яку використовую я», - розповідає ілюстраторка. Напередодні приїзду Лінди Бондестам до Києва DT.UA вдалося дізнатися про її творчість від неї самої.

«Контрольований хаос»

«Ілюстрування книжок завжди було моєю мрією. Люблю своїми малюнками розповідати різні історії», - ділиться художниця. Професійну історію Лінди Бондестам відкриває «ілюстрація» Лондона, де вона вчилася майстерності ілюстрування й де почала «вимальовувати» авторський стиль, який сьогодні описує так: «Називаю його веселим контрольованим хаосом. Навіть якщо створюю похмурі зображення, в них завжди є відчуття надії». На малюнках Лінди Бондестам впадають в око незафарбовані елементи, хвилеподібні лінії. Це аж ніяк не ознака художнього браку, не поміченого Ліндою під час творення. Таких «хиб» вона припускається навмисно, аби «надати ілюстраціям невимушеності, спонтанності та тривимірності». Якщо малюнки в першій книжці, ілюстрованій Ліндою Бондестам, за колористикою трохи похмурі, то їхнім наступникам властиві строкатість, гра контрастів. Герої ілюстрацій - кумедні «довгоносики» із дорослими виразами облич, які, за словами авторки, часто схожі на її знайомих.

Можливо, після поїздки до Києва, серед улюблених ілюстраторів Лінда Бондестам називатиме й когось з українців, наразі ж виділяє чешку Квету Паковську, француза Томі Унгерера (книжку Crictor), швейцарця Джокума Нордстрема, шведку Пію Лінденбаум. У роботах одних Лінда цінує художню майстерність, як-от у Квети Паковської, інших - «уміння створювати шедеври, які люблять і дорослі, і діти».

Ілюстрування дитячих книжок - справа відповідальна, адже діти, особливо молодшого віку, зазвичай захоплюються виданнями саме завдяки цікавим барвистим малюнкам. Зображення відіграють у світосприйнятті дитини дуже важливу роль, і часом текст відходить на другий план. «Мушу визнати, що в книжках для маленьких дітей ілюстрації часто важливіші за текст. Зазвичай діти мають справу або із завеликим текстом, або замалим, - розповідає Лінда. - Остання книжка, над якою я працювала (Ульфа Старка), потішила мене золотою серединою кількості тексту, де важливе кожне речення». Загалом ілюстраторці подобається амбівалентність книжок: вони мають бути цікаві і дорослим, і дітям. Принаймні книжку своєї мрії Лінда змалювала саме такою: «Я хотіла би створити книжку у співпраці з моєю подругою - поетом Стеллою Парланд. У такому виданні не було б кордону між літературою та образотворчим мистецтвом, між дітьми й дорослими. Матеріали для книжки я обирала би самостійно без допомоги видавця, який зазвичай каже, що її друк обійдеться задорого».

Багаторука Лінда

«У кожному персонажі, якого я створюю, є частина мене», - каже Лінда Бондестам. Можливо, недарма відвідувачів її офіційного сайта зустрічає різнокольоровий багаторукий жук, який активно щось вимальовує. Без такої «багаторукості» й швидкості не обійтися й Лінді, адже вона не тільки ілюструє книжки, а й створює зображення для журналів, постери, логотипи, листівки. На її переконання, «ілюстрування, швидше, має бути стилем життя, ніж роботою». Шість років тому Лінда разом із двома друзями заснувала ляльковий театр для дорослих. Вона розробила дизайн маріонеток, постери та флаєри вистави. За її словами, комедійний за формою спектакль мав серйозний зміст: глядачі спостерігали за курчам, яке відвідувало сеанси психоаналізу. Із цією ж театральною «трупою» Лінда Бондестам влаштовує і дадаїстичні театральні перформанси зі співами, танцями, акробатикою. Так художниця демонструє свої акторські здібності і при цьому не забуває про своє основне покликання - «ілюструє» вистави, створюючи для них декорації.

Дві книжки, над якими колись працювала Лінда, нині «мультиплікують». Протягом літа ілюстраторка брала участь у створенні трейлера для однієї з анімацій. Вона із захопленням ділиться враженнями від нового досвіду: «Це дивно й водночас прекрасно, коли персонажі моїх малюнків оживають».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі