Із 30 квітня по 3 травня у Києві відбудеться Перший щорічний Міжнародний фестиваль «Київська Русь», заснований першим диригентом світу і художнім керівником Маріїнського театру Валерієм Гергієвим та народним артистом України Володимиром Гришком. Фестиваль патронують президент України Віктор Ющенко та Міністерство культури і туризму України.
У насиченій фестивальній програмі «Київської Русі» беруть участь Державний академічний Маріїнський театр (Санкт-Петербург, Росія); Валерій Гергієв (перший диригент світу); Володимир Гришко (тенор, Україна); Брін Терфель (перший баритон світу, Великобританія); Вадим Рєпін (перша скрипка світу, Росія); Олексій Володін (фортепіано, Росія); Ігор Четуєв (фортепіано, Україна).
Одне з головних завдань «Київської Русі» — продовження традицій західноєвропейських музичних фестивалів, які проводяться у Зальцбурзі, Відні, Берліні, Люцерні, Лондоні, багатьох інших містах і приваблюють величезну кількість любителів музики.
Відкриття фестивалю відбудеться 30 квітня на сцені Національної опери України у присутності президента України Віктора Ющенка, художнього керівника-директора Маріїнського театру Валерія Гергієва, народного артиста України Володимира Гришка. У перший вечір — шедевр Джоаккіно Россіні (написаний композитором на коронацію в Реймсі французького короля Карла Х) «Подорож до Реймса». Минулого тижня цей спектакль став лауреатом XII фестивалю «Золота маска» за 2005 рік у категоріях «Кращий оперний спектакль року» та «Краща режисура». Приз за режисуру отримав постановник опери — Ален Маратра.
Оперні зірки і славетні диригенти, як правило, потрапляють в СНД через «санкт-петербурзьке вікно», виступаючи в Маріїнці чи на фестивалі «Білі ночі» (хочеться сподіватися, ще одним «вікном» у світову оперу стане й «Київська Русь»). Валерій Гергієв шукає й знаходить талановитих музикантів у різних куточках Європи. Одна з таких знахідок — постановник «Подорожі до Реймса», актор і режисер Ален Маратра. Цей молодий француз працював із Пітером Бруком, грав у його легендарному спектаклі-епосі «Махабхарата», був інструктором із бойових мистецтв. Займаючись режисурою, він встигає зніматися в кіно і грати в театрі. Два роки тому він зіграв у чеховській «Чайці» Тригоріна. Ще поставив багато сучасних опер, для однієї з них написавши лібрето разом із Мстиславом Ростроповичем, опановуючи жанр музичного шоу. Такого професіонала нічим не злякаєш — навіть оперою Россіні «Подорож до Реймса», яка стає суворим випробуванням для будь-якого режисера.
«Подорож до Реймса» в постановці Маратри цікаво не лише слухати, а й дивитися. Режисерська фантазія не знає меж. Маратра, як Копперфільд, майстерно обігрує все, навіть паузи. Особливо ефектний початок спектаклю. Співаки й оркестранти з валізами та музичними інструментами пробираються на сцену через глядацьку залу, на ходу вітаючи глядачів. Останнім — Валерій Гергієв у накинутому на плечі чорному пальті й капелюсі. Маестро змахує паличкою, як фокусник, — і триколірний французький прапор, що висить на сцені, відпливає кудись убік... Співачки приймають у маестро пальто, ведуть Гергієва за лаштунки...
А 1 травня в Національній філармонії симфонічний оркестр Маріїнського театру виступить із Концертом №3 для фортепіано з оркестром Сергія Рахманінова та Симфонією №10 Дмитра Шостаковича. Диригент — Гергієв. Соліст Олексій Володін (Росія) — один із найяскравіших представників молодого покоління піаністів. Він виступав із сольними концертами та з багатьма симфонічними оркестрами в Європі, а також у Японії, Сінгапурі, Австралії. Серед найвідоміших концертних залів, у яких відбулися виступи, — Театр на Єлисейських полях (Париж), Herkules-Saal (Мюнхен), Concertgebouw (Амстердам), Tonhalle (Цюріх), Konzerthaus (Відень), Suntory Hal (Токіо) та ін. Тепер — Київ.
2 травня в Національній опері — вперше в Україні опера Ріхарда Вагнера «Парсіфаль». У основі сюжету — містичне сказання Середньовіччя про чашу Грааля — з хоробрими лицарями братства Грааля, королем Амфортасом, який упав жертвою прекрасної спокусниці Кундрі, чарівником Клінгзором і чистим душею Парсіфалем, що прийшов відновити цілісність світу… 11 травня 1997 року «Парсіфаль» виконав оркестр під керуванням Валерія Гергієва у постановці Тоні Палмера. Саме цей спектакль ми й побачимо в Києві.
3 травня в Національній філармонії (о 18.00) Концерт для фортепіано з оркестром №1 Сергія Прокоф’єва. Соліст — чудовий український музикант — Ігор Четуєв. Також цього дня прозвучить Концерт для скрипки з оркестром №1 Дмитра Шостаковича. Соліст — Вадим Рєпін (Росія). Його ім’я давно відоме й любиме в усьому світі. Вогненний темперамент у поєднанні з бездоганною технікою, поетичність і зворушливість інтерпретації — основні риси виконавської манери Рєпіна. Рівень скрипаля засвідчує вже й те, що Рєпін грає на скрипці Ruby роботи Антоніо Страдіварі (1708), люб’язно наданій йому Товариством Страдіварі в Чикаго, і на інструменті роботи Джузеппе Гварнері Von Szerdahely (1736).
Цього ж таки дня о 21.00 на сцені Національної опери концертне виконання третього акту з опери Ріхарда Вагнера «Валькірія». Соліст — Брін Терфель (Великобританія). На співака радить звернути особливу увагу сам маестро Гергієв: «Це надзвичайно видатний англійський бас-баритон. Сьогодні, безумовно, він один із найкращих у світі. Він у зеніті слави. Його могутній бас лунає на головних оперних сценах і концертних підмостках країни вже років десять. Але до Києва він приїде вперше».
У трьох академічних концертах і двох оперних вечорах фестивалю будуть задіяні 120 музикантів оркестру Державного академічного Маріїнського театру, 37 солістів театру та близько 60 співаків хору. Засновники фестивалю сподіваються, що він, безумовно, завоює репутацію одного з найбільших і найавторитетніших музичних форумів Росії та Європи.
Фінансування взяли на себе як російська сторона, так і українська: «Внешторгбанк» (Росія) й «Укрсиббанк», а також Midland Resources Molding Ltd (Україна) та адвокатська фірма «Пукшин і Партнери» (Україна). Перевезення декорацій здійснюється завдяки Російським залізницям.
Імена в афіші
ВАДИМ РЄПІН (скрипка): регулярно виступає з найкращими оркестрами світу — Берлінським філармонічним, Бостонським симфонічним, Чиказьким симфонічним, Клівлендським, міланським La Scala, філармонічними оркестрами Лос-Анджелеса та Нью-Йорка, Orchestre de Paris, амстердамським Concertgebouw, оркестром Санкт-Петербурзької філармонії. Серед диригентів, із якими він співпрацює, — П’єр Булез, Семен Бичков, Ріккардо Шайї, Джеймс Конлон, Шарль Дютуа, Крістоф Ешенбах, Валерій Гергієв...
БРІН ТЕРФЕЛЬ (бас-баритон): кращий виконавець камерної вокальної музики на Всесвітньому конкурсі вокалістів 1989 р. у Кардіффі, «Артист року» на церемонії Classical Brit Awards у 2000 і 2005 роках; володар Prix Caecilia за запис музики Вагнера з Клаудіо Аббадо 2003 року, премій «Музикант року» британського журналу BBC Music Magazine (1999) та ін. нагород; виступав у всіх знаменитих театрах світу, де кращими його партіями, на загальне визнання, стали Фігаро («Весілля Фігаро» Моцарта) і Фальстаф в однойменній опері Верді. Серед партій, які виконує співак, — Мефістофель («Фауст» Гуно), Дон Жуан і Лепорелло («Дон Жуан» Моцарта), Іоканаан («Саломея» Ріхарда Штрауса), Нік Шедоу («Пригоди гульвіси» Стравінського), Вольфрам («Тангейзер» Вагнера), Бастрольд («Пітер Граймс» Бріттена), Дулькамара («Любовний напій» Доніцетті) і багато інших.
ОЛЕКСІЙ ВОЛОДІН (фортепіано): переміг на дуже престижному конкурсі ім. Гези Анди (Цюріх, 2003), виступав із сольними концертами в Росії, у більшості країн Європи, у Японії, Сінгапурі й Австралії, а також із багатьма провідними оркестрами світу під керуванням таких диригентів, як Крістофер Хогвуд, Теодор Гушльбауер, Карло Ріцці, Герман Альбрехт, Давид Цінман, Володимир Федосєєв, Вероніка Дударова, Валерій Гергієв та ін.
ІГОР ЧЕТУЄВ (фортепіано): на конкурсі ім. Рубінштейна 1998 року володар I премії та призу глядацьких симпатій, учасник Міжнародного фестивалю в Кольмарі (Франція) 1995 року, з 1997 року навчається у класі професора Володимира Крайнєва у Вищій школі музики і театру Ганновера (Німеччина); як соліст він виступав із багатьма оркестрами Росії й України, а також із оркестрами римської академії Santa Cecilia, Ізраїльської філармонії, Гаазьким філармонічним оркестром, Оркестром Північнонімецького радіо в Ганновері, оркестром Бретані (Франція)...