Единбург традиційно вважається великим театральним містом. У рамках Міжнародного фестивалю мистецтв, який стартував ще 12 серпня, паралельно проходить також «Фріндж»-фест, який розпочався за тиждень до того. Тут ніби «на узбіччі» представлено багато дуже цікавих професійних і самодіяльних колективів із різних країн світу. Нинішнього року, до речі, мегамарафон мистецтв у Шотландії проводився вже 61-й раз.
Увесь цей час Единбург живе ще і книжковим, і кінофестивалем. Є також фестиваль військових оркестрів. Власне Единбурзький міжнародний фестиваль мистецтв, заснований 1946 року, і «Фріндж»-фест проходять паралельно, зовсім між собою не перетинаючись. Останній має більш відкритий, неформальний і в чомусь навіть карнавальний характер, ніж основний огляд. «Фріндж»-учасники можуть дозволити собі порушити встановлені канони-правила, вдатися до найбільш ризикованих експериментів. Для участі у «Фрінджі» особливих обмежень немає. Тому артисти з усього світу привозять сюди нові постановки найрізноманітніших жанрів.
Нинішнього року гостям і глядачам фесту запропонували 31 тисячу вистав на 250 різноманітних майданчиках! Рекордна цифра. При цьому майже кожне четверте шоу в Единбурзі — світова прем’єра. До речі, попри те, що в столиці Шотландії квитки щороку розходяться на ура, все ж таки близько 300 вистав нинішнього року — зовсім безплатні. Це ще раз підкреслює доступність «Фрінджа» для простих глядачів.
Інтерес до 61-го единбурзького «Фрінджа» підігріли два нових мюзикли, присвячені прем’єр-міністрові Великобританії Тоні Блеру, який півтора місяця тому пішов у відставку (і його політиці).
Небувалий ажіотаж викликають постановки за відомими сюжетами російської літератури. Серед них — спектаклі за мотивами гоголівської «Шинелі» та пушкінського «Євгенія Онєгіна», привезені британськими театральними трупами. Сучасний російський театр також приїхав на «Фріндж». Московська трупа blackSKYwhite показала спектакль «Астрономія для комах», а «ДО-театр» потішив глядачів постановкою під дуже виразною назвою «Кат».
Що ж стосується Единбурзького міжнародного фесту, то в театральному світі цей бренд завжди був пов’язаний із якістю і консерватизмом. У програмі 61-го фесту — театральні, оперні та балетні вистави, концерти класичної музики.
У 2007-му на посаді директора фестивалю — 44-річний австралієць Джонатан Мілз. У минулому — директор Мельбурнського фестивалю, а також композитор і режисер, який поставив у Лондоні дві невеличкі опери. Він одразу заявив, що його смаки дуже різноманітні. Тому в програмі Единбурга-2007 є епічна пісня про Беовульфа, а також концерт групи Tiger Lillies, який має намір переспівати музику Клаудіо Монтеверді «навпаки і догори дриґом».
«Головні герої» Единбурга — 400-річна іменинниця — опера «Орфей» і перший великий оперний композитор — Клаудіо Монтеверді. Є тут ще один «Орфей», але вже Ігоря Стравінського. Американський же репертуарний театр привіз сучасний Orpheus X. Крім «Орфеїв», в оперному репертуарі також «Дідона і Еней» Перселла, «Спочатку музика, потім слово» Сальєрі, «Капричіо» Ріхарда Штрауса, «Едіп-цар» Стравінського, «Кандід» Бернстайна...
Дуже популярна також танцювальна програма. Спектакль Canto-Pianto — головний опус Монтеверді — став центром триптиха, який показала в Единбурзі американська авангардистка Тріша Браун. А француз Жозе Монтальво на музику Рамо поставив спектакль під назвою On dance. Глядачі в захопленні від Impressing Czar Вільяма Форсайта. Тут перемішані пуанти, босі ноги, побутовий жест, театральні прийоми й музика — від Бетховена до Тома Віллемса.
Що стосується концертної програми Единбурга, то в репертуарі — Монтеверді, Каваллі, Перселл, Рамо, Вівальді, Бах, Машо, Дюфаї, а також провансальська музика XI століття, яку виконав вокальний квартет Anonymous 4.