ГРЕКИ СЕРЕД УКРАЇНЦІВ

Поділитися
Випадково так сталося чи ні, але факт залишається фактом: одна з перших повних книг, присвячених не...

Випадково так сталося чи ні, але факт залишається фактом: одна з перших повних книг, присвячених некорінним етносам, що населяють Україну, розповідає про греків, котрі мешкають тут понад 2500 років, ще за гомерівських часів з різних причин відірвавшись від метрополії,— досить пригадати грецькі колонії у Криму або в Північному Причорномор’ї, які виникли у VIII столітті до н.е. Цієї пальми першості, якщо брати до уваги хронологію, ніхто, мабуть, не стане оскаржувати.

По-різному виявляє свою прихильність до народів матінка-історія. Стосовно еллінів, вони завжди почували себе на землі русичів-українців комфортно. Мо-же, тому, що вродженим миролюбством вирізняються і ті, й ті, тому що здавна Грецію, а згодом Візантію пов’язували з Київської Руссю узи торгового, військового, культурного співробітництва, об’єднувало, нарешті, християнство, православ’я, що прийшло на береги Дніпра з Константинополя.

Книгу «Греки на українських теренах», яка побачила світ нинішнього року у видавництві «Ли-бідь», відкриває вступне слово Президента України Л.Кучми, і це, безумовно, знак великої поваги титульної нації до грецької діаспори. Натомість Президент Грецької Республіки К.Стефанопулос, вітаючи читачів і авторський колектив, підкреслює, що «історична присутність в Україні понад сотень тисяч греків істотно сприяє зміцненню дружби двох народів». Промовиста деталь: національно-визвольний рух грецького народу нерозривно пов’язаний з українським містом Одесою, де 1814 року було засновано таємне товариство «Філікі Етерія», яке проголосило своєю метою звільнення ел-лінів від турецького панування. Спільне життя-буття означає і спільні випробування, а історія, на жаль, не балує народи зручними віражами. Наші етнічні греки, ставши складовою, невід’ємною частиною українського народу, разом з ним розділяли труднощі й негаразди, прагнули до щасливого, спокійного життя на рідній землі. Чимало славнозвісних імен, увічнених у вітчизняному літописі, належить грекам. Не всі, певне, знають, що такі знамениті козацько-старшинські роди, як, приміром, Капністи (Капніссіси), Левицькі, Драгоманови (далекий нащадок — геніальна Леся Укра-їнка), Томари, Константиновичі (Ганна Вернадська, уроджена Константинович, — мати великого вченого, першого президента Української Академії наук В.І.Вернадського), Мануйловичі, Мазараки, Куріси — грецького походження. Неперевершений художник-пейзажист О.Куїнджі, автор відомої «Історії України», що нині широко видається, М.Аркас, київські губернатори І.Фундуклей, І.Катаказі, які багато зробили для процвітання й розвитку нашого стольного граду, — також елліни. А серед тих, ким по праву пишається сьогоднішня Україна, академіки В.Бар’яхтар, О.Возіанов, Г.Мацука, член-кореспондент НАНУ й АМН України Д.Зербіно, поет Л.Кір’яков, музикант-віртуоз Є.Черказова, талановитий композитор І.Карабиць, відома співачка Е.Акрітова.

Книга «Греки на українських теренах» — фундаментальна розгалужена робота, яка містить нариси з етнічної історії синів Еллади, котрі в різний час «прописалися» на українській землі, архівні документи, чимало з яких публікуються вперше, етногра-фічні розвідки, картосхеми, фотографії. Під пером вдумливих дослідників оживають практично всі історичні пласти еллінізму в Україні: від впливу античної Гре-ції, а потім Візантії на державні, релігійні, культурні процеси в Київській Русі, згодом — в Україні до діяльності сьогоднішніх грецьких національних товариств, ко-трі відроджують рідну мову, традиції, звичаї. До речі, поява їх стала можлива лише в новій, незалежній Україні, яка створює, на відміну від колишніх імперських режимів — чи то царська Росія, чи Радянський Союз, усі умови для вільного розвитку національних меншостей — воістину рівних серед рівних. Вражає й науковий, бібліографічний апарат видання — він розрахований не лише на пересічного читача, а й на фахових дослідників-істориків.

Автори книги, а це й Марія Дмитрієнко (керівник), й Володимир Литвин, й Валерій Томазов, Лариса Яковлєва й Олексій Ясь, увесь чисельний авторський актив, поза сумнівом, виконали поставлене перед собою завдання — створити своєрідну енциклопедію еллінізму в Україні. Всі, кого бодай трохи цікавить ця тематика, знайдуть на сторінках великого, чудово оформленого видання корисну, захоплюючу інформацію.

Напевно, нині готуються до друку такі самі фундаментальні книги, присвячені іншим некорінним етносам і національностям. Адже їх у нас — понад сто!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі