Дороги, які ведуть до замків

Поділитися
Скарби й руїни Львівщини: зберегти, продати, занедбати?

Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська, Хмельницька, Волинська обласні ради оголосили 2008 рік Роком замків і палаців, виняткових пам’яток, які творять неповторне архітектурне обличчя України. А нещодавно у Львові поблизу Палацу мистецтв відбулася виставка фотографій краєзнавця Ігоря Сокальського, присвячена численним напівзруйнованим, понівеченим пам’яткам архітектури Львівщини. Серед них — багато палаців. Під фотографіями приватизованих палаців у Старому Роздолі, Підгірцях Стрийських — написи «Недбалий приватний власник». Розвалюються нічийні палаци або й ті, котрі перебувають у підпорядкуванні селищних Рад в Тартакові, Судовій Вишні, Журавно, Комарно… Ця виставка — наочна ілюстрація недбалого, байдужого ставлення і влади, і наших людей до свого такого щедрого спадку.

Закладені ще в княжі часи і розбудовані у ХVІІ ст. в стилі Ренесансу, галицькі замки та палаци, безперечно, унікальні історико-архітектурні пам’ятки. Більшість їх були стерті з обличчя землі, від багатьох залишилися руїни. І лише декілька завдяки реставрації збереглися.

Реставрація і реконструкція — справа, безумовно, державна, але на неї не виділяється достатнє фінансування.

Відбудовані пам’ятки могли б прислужитися розвиткові економіки як винятково цікаві об’єкти у прибутковій туристичній галузі. На часі — державна політика, яка б забезпечила інвестиції в цю галузь. Пошук меценатів нечасто увінчується позитивним результатом. Можливо, буде виділено кошти на реставрацію замків при підготовці до проведення чемпіонату з футболу «Євро-2012», адже зрозуміло, що замки — унікальні туристичні об’єкти.

Ще торік вийшла постанова Кабінету міністрів про можливість передачі пам’яток архітектури в концесію на термін від 10 до 50 років. Концесія забороняє приватизовувати споруду протягом усього часу перебування в концесії. І концесіонер зобов’язаний вивести пам’ятку зі стану руйнації і має право використовувати її у підприємницькій діяльності.

Як повідомив начальник Управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації Василь Івановський, концесії підлягають занедбані замки та палаци. Проте є список пам’яток національного значення, а також пам’яток, що перебувають у рекреаційній зоні, які заборонено приватизовувати або передавати в концесію.

***

На Львівщині налічується дев’ять замків у різному стані збереження. А взагалі, на Львівщині залишилося багато палаців, і нинішнього року розпочато їх інвентаризацію. Є продані палаци, часто — без дотримання пам’яткоохоронного законодавства. Придбані у приватну власність, вони не відбудовуються. І не було ще прецеденту, аби у зв’язку з цим будівлі відібрали у власників. Немає ніякого контролю за дотриманням умов договорів продажу.

Як наголошує директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький, вкрай необхідно організувати державну службу охорони культурної спадщини при Кабінеті міністрів, яка б здійснювала контроль за збереженням і використанням пам’яток архітектури, і якомога швидше треба вивести такі служби з підпорядкування місцевих Рад різного рівня, що часто приймають безвідповідальні рішення стосовно використання та продажу споруд.

На Львівщині замками в Олеську, Підгірцях, Золочеві, замковим палацом у Жовкві опікується Львівська галерея мистецтв. Завдяки подвижницькій діяльності Возницького і його команди замки, що стали власністю галереї та її філіями, перетворюються на музеї-заповідники, культурно-мистецькі осередки. А от замки у Поморянах, Свіржі, Старому Селі, Добромилі, Бродах продовжують руйнуватися. Уже за радянських часів зникли замки в Гологорах і Білому Камені.

Кожен із замків Львівщини має свою історію. Більшість їх закладені галицько-волинськими князями, потім привласнені й розбудовані польськими магнатами, часто походженням із руської, тобто української шляхти, що відзначають і польські історики.

***

Замок у Свіржі
Замок у Свіржі належить до ренесансних замків Львівщини. Розміщений він у Перемишлянському районі за 37 км від Львова. Замок височіє на пагорбі в мальовничій місцевості, майже весь оточений озерами. Його світла будівля відбивається у воді, а червона черепиця даху яскраво вирізняється на синій безодні неба.

Свірзький замок — особливий тип замку — оборонний палац, що гармонійно поєднує простоту й вишуканість. Він має прямокутну форму із в’їзною баштою посередині та чотирма баштами по кутах. Кам’яний портал в’їзної брами гарно різьблений. Крізь стіни будівлі проглядають бійниці. Довкола замку — парк, який з’єднується із замком довгим мостом над ровом.

Сучасна ренесансна споруда походить із ХVІІ ст., коли замок належав родині Цетнерів. Упродовж століть замок змінював власників, але зберігався цілим. У ХХ ст. старанням остатннього власника споруди графа Роберта Лямезана Салянса замок відбудовано, зі смаком прикрашено його інтер’єри. І коли в роки Першої світової війни садиба згоріла разом із цінностями та бібліотекою, граф не полишив споруду, а розпочав її реставрацію.

Сучасна історія замку пов’язана з іменем Андрія Шуляра, заслуженого архітектора України, який у 80-ті роки минулого століття запропонував провести реставрацію замку й використати його як Будинок творчості архітекторів. Зроблено було багато: реконструйовані східне і західне крила під спальні кімнати. Підвальні приміщення пристосовано під холодильні камери. Створено відповідну інфраструктуру — котельню, теплотрасу, проведено газифікацію, водопостачання. Готовність об’єкта становила близько 70 відсотків. Через відсутність фінансування всі роботи припинено. Пошук інвесторів не увінчався успіхами. І видатна пам’ятка архітектури — Свірзький замок — стоїть першим у списку для передачі в концесію. Проте, оскільки замок належить Спілці архітекторів і розміщений у рекреаційній зоні, він, згідно із пам’яткоохоронним законодавством, має залишитися під опікою держави.

***

Від замку в Старому Селі залишилася величезна руїна — потужні мури, яких не могли здолати ні війни, ні час. Пройшли покоління людей і століття, як він стояв у повній красі, один з найбільних на Русі і захищав галицькі землі від постійних нападів турок і татар. Мури вражають своїми розмірами, довершеним оздобленням, адже замок належав до найкращих зразків української оборонної архітектури епохи Ренесансу. На його стінах донині збереглася глуха аркада в аттику, а на східній башті збережено аттик, що виконаний у вигляді розгорнутої корони.

Цікава історія замку і Старого Села. Село недаремно носить таку назву, бо є одним із найдавніших у Червоній Русі. Засноване воно ще внуком Ярослава Мудрого Давидом Ігоровичем. У ХVІ ст. село належало князеві Василеві Костянтину Острозькому (1527—1608), київському воєводі, відомому меценатові української культури. Стараннями Острозького у Старому Селі збудовано першу православну церкву і між 1584 і 1589 роками зведено кам’яні мури замку. Пізніше замок належатиме нащадкам Острозьких, родинам Радзивілів, Любомирських, Сенявських, Чорторийських, Потоцьких. У ХVІІ ст. замок був добре укріплений високопанською садибою. Споруда мала форму п’ятикутника, на кутах якого стояли шість багатогранних башт. Висота стін сягала восьми метрів, товщина — два метри. Із двору замок мав високі подвійні галереї. З початку ХІХ ст. замок занепадає й руйнується. Південна частина використовується під броварні, а підвали — під склади пива. Руйнуються мури, башти, знесено замкову каплицю. У 70-х роках минулого століття працівники Укрпроектзахідреставрації розробили проект реставрації замку, який дозволяв відтворити його первісний вигляд. Проект так і залишився нереалізованим, на папері. Причина, як завжди, відома: відсутність коштів.

Можливо, відтворення замку — справа проблематична, однак нагальною потребою є охорона пам’ятки і консервація решток споруди, щоб захистити їх від руйнування.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 115
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Panikovski
24 Сiчня 2014, 23:00
Паниковский-Зинаиде Хотите развернутый ответ? Ок - Пойдем по порядку: «…Всё это началось в 1991-м...» - Зинаида, у Вас или аберрация памяти или Вы сознательно вводите в заблуждение читателей ЗН. – Началось это не с 1991, а с конца 90-х – начала 2000, когда резко пошли вверх мировые цены на нефть, а затем подтянулись за ними и на газ. В этой связи Путина, о чем Вы не можете не знать, если хоть немного в теме, многие экономические эксперты в России называли тогда «везунчиком». Потому как сводить бюджет при ценах на нефть в 25-30 д. за баррель (что вынужден был делать Ельцин – отсюда, кстати, и возникшая на тот момент в России пирамида ГКО и «черный вторник» 1998, когда она таки рухнула) и при 100-120 д. за него же (да + соответствующая корректировка цен по газу), учитывая, что бюджет России % на 65 наполняется за счет нефте-газовой составляющей – две ну очень большие разницы. // Касательно «облома» - да, действительно, есть такое дело – но главным образом не потому, что ушли на вольные хлеба – Украина имела и тогда, и продолжает иметь сейчас достаточную территорию, природные и трудовые ресурсы, для того чтобы создать эффективную современную экономику и обеспечить на этой основе нормальное даже по европейским меркам благосостояние населения, а из-за банального крысятничества местных «элит» занявшихся вместо построения независимого государства дерибаном того, что осталось от УССР, наложившегося к тому же на свойственные большинству населения всего бывшего Союза неготовность отстаивать свои гражданские и социально-экономические права, патерналистическое отношение к государству и т.п. Так что и с факторным, и причинно-следственным анализом у Вас здесь явная нескладуха. // Относительно «майданов недовольства» с их варварством» - ну тут Вы или киселева насмотрелись (не того, что с бывшего НТВ, а еще одного его однофамильца – поддонка и дезинформатора еще недавно вещавшего на канале «Россия, кажется, а сейчас пошедшего на повышение) или просто сказывается непонятная для меня личная антипатия к людям, вышедшим на майдан независимости отстаивать свое человеческое достоинство и право на пристойную жизнь в этой стране. Если бы во всей Украине была такая самоорганизация населения, порядок и эмоциальная атмосфера как на Майдане, то весь мир увидел бы совершенно иную страну. - Не путать с «антимайданом», на который за бабки ПР свозит люмпенов со всей Украины, и которые, на самом деле, выжрали всю водку в округе, терроризируют местных жителей и загадили донельзя Мариинский парк рядом с кабмином. // Немного об «…освобожденной от нахлебников России непрерывно повышающей уровень жизни населения…» - будем честными – «с непрерывным повышением» уже серьезные проблемы - дай Бог Вам удержаться на уже достигнутом уровне. – Причины, я думаю, Вам как россиянке известны лучше меня, поэтому конкретизировать их сейчас не стану. Допускаю, что России с такими огромной территорией, с пестрым национальным и конфессиональным составом ее населения Путинская «подморозка» на какое-то время пошла на пользу и действительно помогла на определенном этапе сохранить ее целостность. Но проблема в том, что эта подморозка не сопровождается сейчас какой-либо модернизацией страны. Россия все больше отстает во всех отношениях от Штатов, Китая и других мировых лидеров. И может статься так, что когда режим сменится, а вечных режимов, как Вы, надеюсь, понимаете, не бывает, то окажется что страна представляет собой аморфный загнивший студень, который начнет расползаться даже без помощи каких-либо внешних влияний. Искренне желаю России избежать этого – сам русский, и сейчас имею множество родных и друзей в России, и, естественно, не могу желать ей ничего кроме добра. Но как говорил, правда, по другому поводу 1-й през. Украины Кравчук – «маєте, що маєте». И упиваться, как Вы на этих страницах, тем что у нас гораздо лучше, чем у этих дурных хохлов, по меньшей мере, глупо. Как человеку не чурающемуся чтения Милля, если это не сводится просто к выдергиванию отдельных цитат из трудов этого политического философа, Вам, полагаю, будет не безинтересно ознакомиться и со мнением по этому поводу одного из наиболее таланливых и эрудированных людей современной России – писателя и поэта Дмитрия Быкова – вот здесь, к примеру, есть многое по затронутой теме: http://www.echo.msk.ru/sounds/1241084.html // По поводу «свобода благодетельна только для морально для нее созревших …» и далее по тексту, - согласен, - но именно это созревание гораздо быстрее сейчас происходит именно в (на) Украине, а не в России, где, скорее, наблюдается обратный процесс. А что касается связи свободы с «набитым кошельком и достойным уровнем жизни», то она бесспорно существует. Отчасти и потому народ Украины восстает против засилья известной семьи пытающейся построить свое благополучие на обнищании всех других своих сограждан. Но также следует отдавать себе отчет, и в том, что зависимость эта не не носит прямопропорционального характера. Иначе бы эталонами моральной зрелости и чистоты были бы и в российском, и в украинском обществе новоявленные нувориши с их чадами и семьями, чего как-то, в подавляющем большинстве случаев, явно не наблюдается. Самоощущение свободного человека равно несовместимо, как с крайней нищетой, так и с ленивой сверхпресыщенностью новоявленных буржуа, смысл жизни которых сводится, зачастую, к их смехотворным, как для меня, понтам и тусовкам,банальному шоппингу и отдыху на Лазурном берегу или в местах попроще и другим подобным развлекаловкам. // И последнее, - по поводу украинских «заробитчан». А в чем здесь смысл Вашей иронии? В том, что находящиеся в сложном экономическом положении люди не идут в службы занятости выпрашивать копеечные пособия у государства, а поднимают зад и едут зарабатывать средства для достойного существования своих семей, для начального капитала для своего пусть и маленького бизнеса и т.п. С точки зрения экономической теории это вполне рядовая ситуация, когда рабочая сила перемещается туда, где она более востребована и лучше оплачивается. Я бы еще мог понять Ваше презрительное отношение к этим людям, если бы Россия как,например, Германия, Франция, Япония создала бы эффективную экономику, результатами функционирования которой и пользовались бы приезжие. Но в ситуации, когда почти вся экономика России сводится к проделыванию дыр в земле (которая по воле случая, и, кстати говоря, и во многом благодаря усилиям в том числе и предков тех же украинцев, оказалась в пределах границ современной России) и после незначительной первичной переработки или вообще без нее продают это за бугор – то, на мой взгляд, особого предмета для гордости здесь как-то не усматривается. К тому же, для полноты картины неплохо было бы посмотреть еще, а почему России требуется такое количество приезжих робочих? И окажется, что в значительной мере это еще и потому, что весьма заметная часть российского населения (в Украине это тоже есть, но не в такой степени) cейчас просто тупо спивается или разучилась работать, ожидая пока Пу отстегнет с барского плеча какую-то частичку, полученную от природной ренты. По большому счету еще неизвестно, кому было бы хуже им или России, если бы указанные работники ехали бы не в Россию, а подались бы, скажем, в Европу, где они были бы не менее востребованы или нашли бы себе применение в своей собственной стране.
Відповісти Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі