Під завісу відпусток і напередодні старту нового культурного сезону DT.UA пропонує (на вибір) 11 календарних подій найближчого часу, які, без сумніву, будуть важливими, резонансними, особливо очікуваними. Серед таких - арт-проекти, кінопрем'єри, театральні постановки.
"Тіні забутих предків"
На 4 вересня намічені офіційні урочистості у зв'язку з півстолітнім ювілеєм культового українського фільму "Тіні забутих предків" (режисер Сергій Параджанов, оператор Юрій Іллєнко, художник Сергій Якутович). Відреставрована версія кіношедевра демонструватиметься на екрані київського кінотеатру "Україна". Сам сеанс, очевидно, стане символічним відображенням далеких подій 60-х, коли в цьому самому залі на прем'єру екранізації повісті М.Коцюбинського зібрався весь цвіт української інтелігенції. Спочатку передбачалося, що ювілей картини відзначатиметься в рамках кінофестивалю "Молодість". Плани змінилися. Проте куратором ювілейного проекту виступає Міністерство культури. Там відбулася навіть спеціальна нарада, на якій були присутні чиновники і актриса Лариса Кадочникова (виконавиця ролі Марічки). Як призналася DT.UA сама актриса, для неї "Тіні" - донині нерозгадана таємниця, феномен картини таїть у собі щось містичне, адже містикою наповнені і повість Коцюбинського, і відеоряд Іллєнка. Актриса з гіркотою нарікає, що відреставрувати фільм треба було вже давно, адже картина стала титульною для національного кіномистецтва, її, як і раніше, з колосальним ентузіазмом сприймають за рубежем. Як, наприклад, нещодавно в США, у Голлівуді, в рамках ретроспективи українського кіно.
Art-Kiev Contemporary-2015
З 22 вересня по 10 листопада один з головних арт-майданчиків країни - "Мистецький Арсенал" - представляє фірмовий Art-Kiev Contemporary. Уже 10 років поспіль проект визначає тенденції розвитку сучасного мистецтва України. Майданчик Art-Kiev - простір для комунікацій, дискусій, досліджень. Кілька років тому проект змінив особливості формату, відійшовши від комерційної виставки і ставши форумом проектного висловлювання. Кураторська група (у її складі Олександр Соловйов і Аліса Ложкіна) хоче відкрити актуальний зріз сучасного мистецтва, зафіксувати зміни, що відбулися у вітчизняному соціумі внаслідок драматичних подій. Багато робіт будуть створені спеціально для проекту. Під Art-Kiev задіють другий поверх виставкового центру. Куратори мають намір створити в рамках Art-Kiev ауру майстерні - з її інтимністю, лабораторним духом.
"Молодість", "Полон"
Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість" пройде у столиці з 24 жовтня по 1 листопада. Кінофоруму - 45 років. Традиційно фестиваль представляє не менш ніж три сотні фільмів з різних країн. Конкурсна програма складається зі студентських, перших короткометражних, повнометражних картин. Незважаючи на появу такого потужного конкурента, як Одеський кінофестиваль, "Молодість" тримається в сідлі. Про наповнення майбутніх програм говорити поки передчасно. Але, зважаючи на все, на фестивалі покажуть фільм "Полон" Анатолія Матешка, який своєю жорстокістю вразив навіть одеситів, які багато чого бачили (під час літнього кінофесту). Крім іншого, фестиваль кинув клич гастрономічний: "Нагодуй волонтерів "Молодості"!". Таким чином закладам громадського харчування столиці пропонується підтримати ентузіастів - не тільки духовно.
Кирило Карабіц
Улітку і восени яскравим спалахом музичного життя України стануть концерти, у яких буде задіяний всесвітньо відомий український диригент Кирило Карабіц. Тепер він частіше виступає в Європі. У Києві з'являється рідше, ніж нам хотілося б. 24 серпня в рамках заходів, присвячених Дню незалежності, Кирило виступить диригентом Culture Orchestra. До його складу входять музиканти з Польщі, Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Молдови, України. Місія оркестру - підтримка діалогу між країнами Східної Європи і Південного Кавказу. У концерті, який відбудеться в Національній опері України, будуть виконані твори Сергія Прокоф'єва, Сулхана Цілцадзе, Олександра Мосолова, Леоша Яначека. А у вересні в Національному палаці мистецтв "Україна" диригент Кирило Карабіц запросить на концерт з творів свого батька - Івана Карабіца. У проекті "Мадонна України" заявлені виступи Джамали, Олександра Пономарьова, Злати Огневич, Василя Попадюка, Міли Нітіч, Василя Лазаровича та ін.
Ірма Вітовська
На жовтень (дати уточнюються) намічено прем'єру сенсаційного театрального проекту, головною зіркою якого стане відома драматична актриса і телеведуча Ірма Вітовська. Назву спектаклю й остаточний творчий склад обіцяють оголосити наприкінці серпня. За попередніми даними, Вітовська має втілити на сцені один з найпривабливіших і філософськи багатогранних образів сучасної світової літератури. Зважаючи на все, цей вибір актриси продиктований бажанням репертуарного контрасту - після тріумфального успіху її баби Прісі в спектаклі "Сталкери" на сцені Молодого театру. Нині в обстановці таємності і фейсбучної недомовленості почалися репетиції - причому не в столиці, а в Івано-Франківську, подалі від добрих світських очей. Уже відомо, що саундтреком театрального проекту стане музика "Океану Ельзи".
Станіслав Боклан
"Гадаю, що це одна з найкращих п'єс найталановитішого драматурга наших днів". Так сказав Костянтин Райкін про п'єсу Мартіна Макдонаха "Однорукий", яку в жовтні-листопаді (попередні дані) має презентувати глядачеві київський академічний Молодий театр у постановці свого худкерівника Андрія Білоуса. Ставка не тільки на корінного ірландця Макдонаха, але й на українського актора - Станіслава Боклана. Останнім часом він увійшов до різних рейтингів важливості (у сегменті "люди української культури"), цей успіх підігрітий удачею на сцені в спектаклі "Загадкові варіації", а також касовими зборами фільму "Поводир". Якщо взяти до уваги щовечірню присутність цього актора у всіляких серіалах, то з рейтингами не посперечаєшся. У новому театральному проекті на актора чекає складне завдання: знайти руку свого героя, яка невідомо куди зникла. Пошук, зважаючи на підтекстуальні надзавдання інтелектуального драматурга, має бути захопливим.
"Брати"
Уточнюються осінні прем'єрні дати давно очікуваної картини - "Брати. Остання сповідь". Фільм режисера Вікторії Трофименко був показаний на кінофестивалях у Росії, Індії, знайшов там чимало шанувальників. З якихось невідомих причин офіційний реліз картини в Україні постійно зсовується. Сюжет: два брати-гуцули майже все життя ділять радості й жалі, але не можуть поділити одну єдину пристрасть, яка згодом переходить у протиборство: хто довше з них проживе і не потішить іншого своєю ж смертю? У ролях: Наталка Половинка, Микола Береза, Віктор Демерташ, Роман Луцький.
Емма Шапплін
22 жовтня спробує прорубати вікно в Україну європейська знаменитість - французька співачка і композитор Емма Шапплін. Процес "прорубування" пов'язаний з об'єктивними обставинами. Далеко не всі світові зірки сьогодні зважуються приїхати на гастролі до щедрої України - через курс долара, через воєнні події на Сході. Шапплін, тим часом, уже гостювала в нашій країні, її досить добре приймали. Вона виступає в жанрі класичного кросоверу. Масовому слухачеві Емма Шапплін відома арією оперної диви Плавалагуни з популярного фільму Люка Бессона "П'ятий елемент".
"Ліс"
На жовтень (попередньо) запланована прем'єра спектаклю "Ліс" за п'єсою Олександра Островського на сцені Національного театру ім. Івана Франка. Поціновувачів сучасної помірковано авангардної режисури приваблює постановник - Дмитро Богомазов. Шанувальники акторського театру прилипнуть до афіш, оскільки в "Лісі" житимуть зірки франківців: Наталія Сумська, Анатолій Хостікоєв, Василь Баша, Тетяна Міхіна, Олександр Форманчук. Велика комедія Островського здавна вабить режисерів можливістю радикального переосмислення і непрогнозованого творчого пошуку. Всеволод Мейєрхольд поставив на основі "Лісу" один з найкращих своїх спектаклів. Кирило Серебрянников у МХТ зробив з "Лісу" капусник. Побажаємо п. Богомазову сприятливого збігу художніх обставин - на благо прем'єрного результату.
Форум видавців
Львів відкриває свої гостинні ворота перед читачами, письменниками, видавцями: з 9 по 13 вересня тут традиційно відбуватиметься одна з головних літературних подій. Організатори Форуму обіцяють понад 60 локацій по всьому місту. Очікується 40 тис. відвідувачів. Планується близько тисячі заходів. Розраховують на
770 учасників з 22 країн. Статистику можна доповнити. Передбачається 170 видавців, 350 авторів. Серед завсідників - Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Оксана Забужко та інші офіційні особи.
Незважаючи на те, що країна переживає часи жорстокої прози, форум утверджує розквіт поезії: бажання взяти участь у конкурсі "Молода республіка поетів" виявили вже 166 молодих ліриків з різних куточків України.
Гогольfest
У другій половині вересня в столиці розгорнеться Гогольfest, який позиціонував себе мультидисциплінарним міжнародним проектом, що презентує в Україні найкращі зразки сучасного мистецтва і формує "творче середовище", у якому виникає генерація митців "світового значення".
Серед напрямів діяльності майбутнього фесту - театральні програми, школа перформансу, мультиплікація, література, кіно, дизайн, волонтерська школа тощо. Цього року Міністерство культури анонсувало матеріальну допомогу Гогольfest. Але, на жаль, не зуміло вирішити проблему, пов'язану з дислокацією фестивалю. Мінкульт і Влад Троїцький домовилися: фестивальним простором стане кіностудія імені Довженка, де вже багато років не знімають кіно. Але, виявляється, місцева влада у нас сильніша від центральної: керівництво студії не пустило Гогольfest навіть на поріг. Тому проект розгорнеться в Національному Експоцентрі (ВДНГ). Місця там багато, а, отже, буде багато подій.