«Арешт Довженка», дубль другий. Національну кіностудію поставили на «лічильник»

Поділитися
Немає в країні конкурентоспроможного кіно, ну й нехай. Тепер не стане і центральної кіностудії? Від медійних зітхань щодо цього інтелігентну читацьку аудиторію, напевно, вже судомить...

Немає в країні конкурентоспроможного кіно, ну й нехай. Тепер не стане і центральної кіностудії? Від медійних зітхань щодо цього інтелігентну читацьку аудиторію, напевно, вже судомить. Але від факту не сховаєшся.

Рахунки Національної кіностудії імені Довженка сьогодні заарештовано (відповідно до судових постанов). Сякий-такий млявий виробничий процес може бути остаточно заморожено.

А напередодні наших веселих виборів «карту Довженка», можливо, ще розіграють у черговій політінтризі. Оскільки за судами частенько маячить не Феміда, а конкретні фізіономії з яскраво виражених політичних угруповань.

Будемо вважати, що ця тема — повернення на круги своя. Нещодавно деякі медіа вже дзвеніли карильйоном про зазіхання політбізнесу на сакральну територію довженківської студії. Усього лиш кілька років тому… Тоді горда «демократична влада» комусь дала по руках. Притихли.

Фото: Василь Артюшенко
Відмовившись від переказу давніх подій, багато бійців-студійців, як і раніше, переконані, що «ціна позивача» у кожнім разі дещо неадекватна. Оскільки, на їхню думку, підготовчі будівельні роботи на студії (зодчества заради), особливо і не проводилися, а вартість квартир (як розмінної монети в угоді) свідомо завищено; і взагалі: усе це лише викрутаси за рамками правового поля, оскільки очевидно суперечать постановам уряду.

Ще 2005-го, подаючи свій позов і знаючи про надзвичайно скрутне становище нашої студії, представники цього тресту, за якими, як усім відомо, стояв високопоставлений регіонал, не стільки думали про повернення «втрачених грошей», скільки жадали нових територій під свої забудови, бо кризи не очікували, а будівельний бум тоді набирав обертів, — розповідають «ДТ» довженківці. — А тепер — криза... І, може, комусь потрібні 9 млн. на вибори за рахунок нашої студії? Дещо раніше вагоме слово з цього скандального приводу сказав Господарський суд Києва. У питанні тоді було виявлено правову чесність і принциповість. Багато позицій «будівельників» судді визнали неправомірними і документально не обгрунтованими. І в позові тресту відмовили. А студія помалу почала виходити зі стану економічної амнезії… Тепер — новий удар!

Таким ударом, на думку студійців, виявилося продовження «програми» — «Судові справи з...». Цього разу — з Вищим господарським судом України.

Ним було призупинено рішення Господарського суду міста Києва (на підставі постанови Київського апеляційного суду). Кінематографічний організм (велика Національна студія) — заблоковано. Рахунки — заарештовано. Студійці — купкуються (дивуються).

Мало того, що держава з різних причин не може гідно фінансувати українську кіногалузь, то ще й від приватних інвесторів нічого чекати — у конверті, чи що, надсилати кошти, якщо рахунки заарештовано? Отак і втілюється «в життя» нещодавній знаменитий законопроект регіонала Н.Шуфрича (щодо ренесансу вітчизняного кіно).— Ситуація на кіностудії справді важка, — повідомляє «ДТ» директор довженківців Ігор Ставчанський. — Втім, навіть незважаючи на ці вимушені проблеми, пов’язані спочатку з економічною кризою, ми не сиділи склавши руки і запускали деякі проекти, розробляли нові ідеї. Наприклад, триває процес відновлення шедевра нашого кіно — фільму «Камінний хрест» режисера Леоніда Осики. Розробляємо і дуже відповідальний для нас кінопроект — «У неділю рано зілля копала» за мотивами повісті Ольги Кобилянської. У запуску — екранізація популярної української п’єси «Дикий ангел» з Богданом Ступкою у головній ролі. Є інші задуми... Але, як бачите, все впирається у черговий судовий тупик! Очевидно ж, що кіностудія не може йти на саморозорення, коли розглядати таку величезну суму претензій! Та й у зв’язку з чим? Адже йдеться не про приватну студію, а про національну.

Я чудово розумію: є інтереси бізнесу. Але є і державні інтереси. Зокрема — і кінематограф.

Зі свого боку ми зробили все, що могли. Це листи в Кабмін — Юлії Тимошенко, листи опозиції — безпосередньо Віктору Януковичу. Якою буде реакція, на який результат очікувати? Сказати поки що не можу…

Безвихідь, у яку студія Довженка колись сама ж себе і загнала, перетворюється вже на мінне поле. Не знаєш, де вибухне і що від довженківського саду невдовзі залишиться. Особливо після виборів… Тож продовження «Судових справ з…» вочевидь, не за горами. Це, на жаль, не кінець (фільму).

ЗАМІСТЬ ДОВІДКИ. Тільки у 2009 році Міністерство культури і туризму України мало «закрити» довженківцям виконання робіт ще за минулий рік на суму — 2,5 млн. грн. Основна витратна стаття студії Довженка тільки на один місяць — приблизно 1, 5—2 млн. грн.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі