Досягнення громадянського суспільства України у 2009 році: стислий звіт про діяльність Міжнародного фонду «Відродження» (МФВ)

Поделиться
У 2009 році Міжнародний фонд «Відродження» продовжував виконувати свою місію — сприяти становленню демократичного, відкритого суспільства в Україні...

У 2009 році Міжнародний фонд «Відродження» продовжував виконувати свою місію — сприяти становленню демократичного, відкритого суспільства в Україні. Ми залишаємося найбільшою в країні благодійною фундацією, яка фінансово, організаційно й експертно підтримує діяльність організацій третього сектору, а також ініціативи від інших інституцій, що співпадають з програмними пріоритетами МФВ.

Минулого року громадські організації, як і більшість суспільних інституцій, діяли в умовах глибокої фінансово-економічної кризи, посиленою перманентною політичною кризою останніх років. Загострення соціальної ситуації в країні додали чергові складні президентські вибори. Надзвичайний рівень політичного популізму не сприяв діяльності неурядових організацій: увага громадської думки була зфокусована переважно на політичних подіях й значно менше — на захисті реальних інтересів населення та впровадженні відповідних реформ у різних сферах суспільного життя, що відстоюється активною частиною громадського сектору.

У ситуації, що склалася, ще більшого значення набула участь громадськості у прийнятті рішень та просуванні ключових реформ. Протягом 2009 року, підтримуючи громадянське суспільство України, МФВ надав 6,5 млн. доларів США для сприяння неурядовим організаціям (НУО). Також були підтримані спільні ініціативи НУО з іншими, у тому числі державними, інституціями з різних регіонів країни. Ці кошти спрямовувалися українським організаціям та громадянам, які працюють у сферах захисту прав людини, посилення впливу громадянського суспільства та контролю громадян за владою, сприяють європейській інтеграції країни, розвитку незалежних ЗМІ, втілюють ініціативи в освітній сфері та у системі охорони здоров’я, виконують проекти в області захисту вразливих груп, а також інтеграції національних меншин в українське суспільство.

Фонд «Відродження» намагався сприяти свідомому вибору громадян як під час останніх президентських перегонів, так і у близькому майбутньому: ним було ініційовано створення Стратегії модернізації України — громадської платформи реформ, без здійснення яких Україна не може відбутися як європейська розвинута країна. Ця стратегія реформ, створена за фінансової підтримки програми UNITER, широко обговорювалася у регіонах. Її оприлюднення довело, що громадянське суспільство саме здатне аргументовано формулювати та відстоювати пріоритети консолідованої стратегії реформування країни.

Фонд продовжував підтримувати ініціативи у сфері культури, розвиток видавничої справи та переклад найкращих світових праць соціально-політичної та гуманітарної класики сучасності та минулого, які ніколи до цього не перекладалися українською. 2009 рік відзначився виходом 500-ї книги, що була перекладена українською мовою та видана за підтримки «Відродження». Фонд завершує фінансувати цю програму, всі десять років роботи якої супроводжувалися напруженою працею видавництв, перекладачів та науковців, у надії, що нарешті ця вкрай необхідна для суспільства України діяльність буде підхоплена та продовжена як урядовими структурами, так і українськими меценатами.

Усвідомлюючи тяжкі наслідки фінансової кризи для України, у 2009 році Фонд спільно з Надзвичайним фондом Інституту Відкритого суспільства започаткували нову Антикризову гуманітарну програму, покликану допомогти людям, культурницьким та громадським осередкам, найбільш зачепленим фінансово-економічною кризою. Програма розрахована на 2009—2011 роки.

Для визначення актуальних потреб суспільства та визначення відповідних програмних пріоритетів Фонд, як завжди, спирається на провідну незалежну думку. Відомі громадські активісти, експерти, письменники, правозахисники, науковці, журналісти України входять до складу Правління МФВ та працюють у Програмних Радах, які приймають незалежні рішення щодо розподілу коштів, наданих в їх розпорядження Інститутом Відкритого Суспільства та його засновником Джорджем Соросом, для підтримки громадських ініціатив.

Посилення власної відкритості залишається одним з головних принципів діяльності МФВ. Нова ініціатива зі стратегічної комунікації та менеджменту знань, яку Фонд почав впроваджувати у 2009 році, значно розширила можливості для участі громадськості у відкритому діалозі та спільному визначенні векторів розвитку громадянського суспільства. У листопаді 2009 року відкрився оновлений веб-сайт (www.irf.ua), покликаний стати майданчиком для е-комунікації, зміцнити зворотний зв’язок між МФВ та представниками громадянського суспільства, влади, ЗМІ. Всі зацікавлені запрошуються до обговорення широкого спектра тем, пов’язаних з діяльністю Фонду, у тому числі, до участі у щорічному плануванні програмних стратегій МФ «Відродження», оголошенні та здійсненні грантових конкурсів, оцінюванні підтриманих проектів, наданні пропозицій для покращення роботи Фонду як невід’ємної частини громадянського суспільства країни.

Ми щиро вдячні всім друзям Фонду, а також всім нашим партнерам — донорським структурам та програмам допомоги, внесок яких у нашу спільну справу згадується нижче. Без такої співпраці ми б втратили можливість вчасно здійснити дуже багато громадських ініціатив.

Цей звіт містить стислий опис досягнень громадянського суспільства у 2009 році, які стали можливими за підтримки Фонду «Відродження». З повним текстом річного звіту МФВ 2009 року, переліком підтриманих ініціатив та проектів, а також стратегічними пріоритетами та діяльністю програм у 2010 р. можна ознайомитися за адресою: www.irf.ua.

Євген Бистрицький,

виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»

ІНІЦІАТИВИ З РОЗВИТКУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА В УКРАЇНІ

Екзит-пол 2010. З 2004 року екзит-пол в Україні почали розглядати як унікальну можливість протидіяти фальсифікаціям виборчого процесу, що є досить новим явищем у світовій практиці.Наприкінці 2009 року за ініціативи МФВ було створено консорціум неурядових організацій з проведення Національного екзит-полу 2010 (www.exitpoll.org.ua), який очолив фонд «Демократичні ініціативи». До консорціуму також увійшли Київський Міжнародний інститут соціології, Український центр економічних і політичних досліджень О.Разумкова, а також провідні організації, експерти та аналітики України. Для його фінансування було утворено міжнародний консорціум донорів, до якого увійшли: Програма демократичних грантів Посольства США в Україні, Посольство Канади, Програма малих проектів за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні, Національний фонд підтримки демократії (США), Фонд Чарльза Мотта, Канадсько-українська фундація. До фінансування екзит-полу вперше долучилися кандидати у Президенти України, громадські організації та окремі громадяни України.Проведений екзит-пол під час виборів Президента України 2010 р. виконав дуже важливу контролюючу функцію незалежного показчика того, наскільки чергові вибори Президента України були чесними та вільними.

Громадянська Асамблея України. У березні 2009 року відбулася Третя Громадянська Асамблея України (ГАУ) «Дія громадянського суспільства в умовах державної кризи». Було презентовано напрацьовані на регіональних круглих столах позиції щодо першочергових дій громадськості в умовах політичної кризи. Участь в Асамблеї взяло понад триста п’ятдесят представників громадських організацій, експертів, активістів та журналістів з усіх регіонів України. Асамблея відзначила наявність кризи на трьох рівнях (соціально-економічному, політико-правовому та конституційному). Учасники резюмували, що передумовою для виходу з такої системної кризи є реформи політико-правового та конституційного характеру. Зміна виборчого законодавства, Конституційна реформа шляхом скликання Конституційної Асамблеї, судова та адміністративна реформи — це неповний перелік необхідних змін. За результатами роботи Третьої ГАУ було реалізовано «Громадську законодавчу ініціативу». В її рамках було розроблено та внесено на розгляд у Верховну Раду чотири законопроекти: про забезпечення прозорості прийняття рішень та фінансової звітності органами державної влади та місцевого самоврядування, про забезпечення прозорості прийняття рішень та фінансової звітності політичними партіями, про порядок підготовки і затвердження нової редакції Конституції України про внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України» (щодо врахування волевиявлення громадян, які не підтримують жодного з кандидатів у Президенти).

Детальніше про ініціативу: www.zapitay.in.ua .

Паліативна допомога. Було підтримано ініціативу розробки навчальних програм тематичного вдосконалення для лікарів та медичних сестер з основ паліативної допомоги на базі Національної медичної академії післядипломної освіти, а наприкінці 2009 року розроблені програми тематичного вдосконалення було затверджено вченою радою медичної академії.

В рамках проведеного відкритого конкурсу було відібрано та підтримано чотири громадські ініціативи щодо створення тренінгових центрів паліативної допомоги на базі хоспісів та паліативних відділень у чотирьох містах України: Івано-Франківську, Миколаєві, Одесі та Черкасах. Створення подібних навчально-практичних центрів надасть змогу лікарям, медичним сестрам та студентам медичних університетів, а також соціальним працівникам, психологам та волонтерам отримувати теоретичні та практичні знання з комплексної паліативної допомоги.

Доступ до життєво необхідних препаратів. Вперше в Україні відбувся тренінг з питань впливу права на інтелектуальну власність на доступ до життєво необхідних препаратів, який пройшов за спільної участі активістів громадських організацій та представників державного сектору. Обговорювалися можливі стратегії та механізми впливу громадянського суспільства на формування державної політики в сфері інтелектуальної власності та, як результат, покращення доступу до дорогих життєво необхідних препаратів, які знаходяться під захистом патентів.

Бюджетний моніторинг та адвокація в сфері охорони здоров’я. Незначна кількість громадських організацій мають доступ до бюджетної інформації та ще менша — навички проведення бюджетного моніторингу та аналізу витрат. В зв’язку з цим, в партнерстві з фахівцями з Грузії було проведено перший практичний тренінг із бюджетного моніторингу в сфері охорони здоров’я. Після тренінгу було проведено конкурс серед організацій-учасників для проведення бюджетного моніторингу та розробки адвокаційної стратегії, який буде реалізовано протягом 2010—2011 років.

Поделиться
Заметили ошибку?

Пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter или Отправить ошибку

Добавить комментарий
Всего комментариев: 0
Текст содержит недопустимые символы
Осталось символов: 2000
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот комментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурная лексика, ругань Флуд Нарушение действующего законодательства Украины Оскорбление участников дискуссии Реклама Разжигание розни Признаки троллинга и провокации Другая причина Отмена Отправить жалобу ОК
Оставайтесь в курсе последних событий!
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Следить в Телеграмме