Звільнення зі служби: які діють підстави для військовослужбовців

Поділитися
Звільнення зі служби: які діють підстави для військовослужбовців © Getty Images
Це передбачено чинним законодавством.

Парламентський комітет із питань національної безпеки, оборони та розвідки чекає на дані від Генерального штабу ЗСУ для того, щоб ухвалити рішення щодо положення про демобілізацію військовослужбовців, які відслужили 36 місяців, у законопроєкті про мобілізацію. Зараз його готують до другого читання.

Призвані по мобілізації з 24 лютого 2022 року військові служать до закінчення воєнного стану або проведення демобілізації. Вони можуть звільнитися за передбаченими законом підставами, якщо мають документи, що їх підтверджують. Такі підстави наведені у статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову служб».

Підстави для звільнення з військової служби під час війни

За станом здоров’я

Стан здоров’я військового може бути підставою для звільнення з військової служби за двох умов, які визначає військово-лікарська комісія після огляду військовослужбовця. Висновок ВЛК є приводом для звільнення, якщо встановлено:

  • непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • непридатність до військової служби з переоглядом через 6−12 місяців.

У разі виявлення важких хвороб у військових, на ВЛК можуть призначати лікування з обстеженням через встановлений час. Раніше дообстеження було необхідне через два місяці. Після вступу в силу законопроєкту № 8169, військовослужбовець, який має тяжку хворобу, відправлений на лікування із дообстеженням має право на звільнення за станом здоров’я. Після дообстеження ВЛК зможе прийняти рішення про повернення до служби чи звільнення з виключенням з обліку.

Звільнення можливе, якщо хвороба підпадає під пункт «а» у Розкладі хвороб.

За сімейними обставинами

До підстав для звільнення з військової служби за сімейними обставинами належать такі:

  • у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
  • у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
  • військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;
  • військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
  • військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Також це можливо у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі а також у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання.

Звільнення з військової служби контрактників

Особи, які уклали контракт на проходження військової служби, служать той термін, який зазначений у контракті. У разі закінчення строку дії контракту, термін його дії автоматично продовжується, і такі військові й далі несуть службу до:

  • кінця воєнного стану;
  • демобілізації;
  • поки не з’явиться підстава для звільнення відповідно до закону.

Військові контрактної служби не можуть звільнитися, якщо:

  • мають дружину (чоловіка) з інвалідністю;
  • один із батьків (своїх чи дружини/чоловіка) є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • на утриманні військовослужбовця перебуває троє і більше дітей віком до 18 років. У разі якщо частина дітей народжені в іншому шлюбі та проживають з матір'ю, то факт їх утримання підтверджується довідкою про сплату аліментів на рідних дітей.

Військові, які служать за контрактом та не мають українського громадянства, мають право на звільнення за власним бажанням.

Нагадаємо, які спеціальності зараз потрібні в армії. Мобілізація потрібна для того, щоб забезпечити військові частини певними спеціалістами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі