Сьомого листопада стало відомо про роботу в Україні франко-італійського комплексу протиповітряної та протиракетної оборони SAMP-T. Все завдяки відео де військовослужбовець ЗСУ показує контейнери відпрацьованих ракет цього ЗРК.
Комплекс SAMP-T (або MAMBA) призначений для протиповітряного захисту механізованих підрозділів і військ, що здійснюють марш, а також протиповітряного прикриття важливих стаціонарних об'єктів від масованого повітряного нападу. При цьому спектр можливих цілей дуже широкий – починаючи від тактичних ракет та всіх типів літаків, а закінчуючи різними безпілотними літальними апаратами у будь-яких погодних умовах.
Історія
Розробником та виробником комплексу є європейський консорціум Eurosam. Консорціум був утворений у червні 1989 р. фірмами Aerospatiale, Alenia і Thompson-CSF з метою створення та просування на ринок озброєння комплексів сімейства FSAF - "Forward Surfaceto Air Family of missile systems".
Програма створення комплексів сімейства FSAF включає ряд нововведень, а саме — модульне компонування систем для досягнення авіатранспортабельності, мінімізації загальної кількості елементів комплексу, новизну технологічних рішень, що застосовуються для задоволення специфічних експлуатаційних якостей системи, можливість проведення модернізації, а також мінімальне обслуговування обладнання.
Особливістю ЗРК SAMP-T є те, що він є одним з варіантів модульного ряду ЗРК сімейства FSAF. Крім ЗРК SAMP-T, з типових модулів збираються також корабельні ЗРК SAAM (PAAMS) різних комплектацій оснащення кораблів ВМФ Франції та Італії.
Засобом ураження у всіх комплексах морського та сухопутного базування є уніфіковані зенітні керовані ракети (ЗУР) сімейства Aster. ЗУР Aster-30 зі складу ЗРК SAMP-T та розроблена для корабельного варіанту Aster-15 максимально уніфіковані, мають модульну конструкцію та фактично відрізняються лише стартовими прискорювачами. Випробування ЗУР Aster було закінчено у 1999 році. Комплексні льотні випробування ЗРК SAMP-T завершилися 2005р. та у 2006р. комплекс прийнято на озброєння.
Після завершення випробувань ракети Aster було ухвалено низку програм її подальшої модернізації. Відповідно до існуючих планів, цю роботу передбачається виконати у кілька етапів: у вигляді розроблюваної з 2000р. ракети Aster block 1, з подальшим переходом до перспективних варіантів block 2 та block 3.
12 листопада 2003 р. з консорціумом Eurosam було підписано контракт ($3,5 млрд) на проведення повномасштабної розробки та виробництва ЗРК SAMP-T Block 1 з ракетами Aster block 1. Цей ЗРК, призначений для забезпечення оборони для нових сил швидкого реагування НАТО та Європи, має бути прийнятий на озброєння у 2007р.
Ракета, що використовується у складі цього ЗРК, повинна була мати збільшену ефективність при перехопленні балістичних ракет з дальністю дії до 600 км, різних видів високоточної зброї та БПЛА. Умовами контракту, підписаного у листопаді 2003 р., передбачено виготовлення до 2014 р. 18 батарей ЗРК для збройних сил Франції та Італії. Також умовами контракту передбачалося виготовлення 1400 ракет.
Склад ЗРК
До складу комплексу SAMP-T входять:
- багатофункціональна РЛС типу Thompson-CSF ARABEL з фазованими антеними гратами;
- кабіна бойового управління - FCU (Fire Control Unit), в якій розміщується апаратура системи управління, що обробляє всю інформацію про повітряну обстановку в режимі реального часу;
- дві консолі системи відображення;
- ракети "Aster-30";
- самохідні пускові установки вертикального старту на автомобільному шасі Astra/Iveco або Renault-TRM-10000 (колісна формула 8х8) із пусковими модулями на 8 боєготових ракет у транспортно-пускових контейнерах.
Багатофункціональна РЛС ARABEL X-діапазону дозволяє здійснювати огляд простору, виявлення та супровід цілей, а також наведення ракет на мету шляхом передачі команд управління на її борт.
Реалізація такого багатофункціонального режиму роботи РЛЗ забезпечується потужними обчислювальними засобами комплексу. РЛС переглядає азимутальний простір навколо і від -5 ° до +90 ° за одну секунду. Ці показники вищі, ніж у ЗРК Patriot.
Розміри електронного променя становлять 2°. Дальність виявлення цілей до 80 км. Кількість цілей, що одночасно виявляються, - до 130, кількість одночасно супроводжуваних трас цілей - 10.
Для РЛС ARABEL характерні високий рівень управління режимами випромінювання, миттєва перебудова частоти зондувального сигналу, адаптивна обробка прийнятого відбитого сигналу і час опромінення мети, вузькі розміри зондуючого променя. До складу багатофункціональної РЛС може бути додана система ідентифікації (IFF/NIS), яка інтегрується з багатофункціональною РЛС або має свій тракт випромінювання та прийому сигналу.
ЗРК "SAMP-T" має мінімальний час реакції і високий темп стрільби (8 ракет можуть бути запущені за 10 секунд). При цьому можуть бути уражені до 8 цілей.
Робота комплексу
Як засіб ураження у складі ЗРК SAMP-T використовується двоступінчаста ракета "Aster-30". На ракеті встановлено активну радіолокаційну ГСН, що працює в діапазоні частот 10—20 ГГц. Вона є модифікацією головки самонаведення керованої ракети "повітря-повітря" МІСА.
Наведення ракети здебільшого її траєкторії польоту до мети здійснюється командноінерціальною системою, а самонаведення з використанням отриманої від ДСП інформації відбувається лише на кінцевій ділянці. При цьому передбачається, що пошук та захоплення мети головкою проводиться у польоті ракети.
Типова батарея комплексу SAMP-T складається з кабіни бойового управління з багатофункціональною РЛС ARABEL та 6 пускових установок на відстані до 10 км від кабіни управління. Робота всіх підсистем здійснюється двома членами бойового розрахунку. Можлива інтеграція до комплексу інших оптоелектронних засобів розвідки. Комплекс може діяти самостійно, з цілевказівкою від РЛС далекого виявлення та у складі інтегрованої системи ППО.
Зазвичай бойова робота комплексу SAMP-T відбувається так. При оголошенні сигналу тривоги оператори кабіни бойового управління наводять усі елементи комплексу у бойове положення, забезпечуючи їхнє енергопостачання. Антена багатофункціональної РЛC ARABEL обертається зі швидкістю 1 об./с, тим самим забезпечуючи круговий огляд повітряного простору в азимутальній площині.
При необхідності для багатофункціональної РЛС можуть бути призначені сектори відповідальності, які мають пріоритет щодо виявлення та обстрілу виявлених цілей. У цих секторах ціль виявляється і пізнається за один оборот антени шляхом додаткового зондування ділянки простору, де було первинне виявлення мети.
Якщо повторному зондуванні відбувається підтвердження виявлення мети, то за наступному обороті антени відбувається зав'язка її траси. Інформація про трасу мети надходить у кабіну бойового керування та відображається на дисплеях.
Обчислювальні засоби проводять пролонгацію майбутньої позначки з урахуванням передбачуваного руху мети, її швидкості та характеру руху. Кожній меті надається індивідуальний номер (є ознака своєї та чужої мети).
При входженні мети в зону пуску комплексу кабіна бойового управління видає команди на відповідні пускові установки, за цими командами відбувається підготовка до старту однієї або двох ракет "Aster-30".
Далі пункт бойового управління видає команди на запуск однієї чи двох ракет. На пусковий установці, після отримання команди на старт, відбувається передача на борт ракети інформації про напрямок та інші параметри руху мети, а також про значення кута відхилення ракети при її вертикальному старті.
Відповідно, відбувається підготовка та захоплення ракет, що стартують. Потім відбувається вертикальний старт ракети, вона залишає свій транспортно-пусковий контейнер і вражає ціль.
Підсумок
На жаль, за понад півроку роботи в Україні в мережі ще жодного разу не з'являлося відео роботи цієї ЗРК. Через це оцінити реальну ефективність складно. Про неї відомо лише те, що раніше SAMP-T працював лише під час навчань, а в реальній війні участі не брав.
Це робить його трохи гіршим за "Петріот", тому що через відсутність бойового досвіду він не міг отримати потрібні модернізації та покращення, а також лікування "типових хвороб", які має практично кожен тип такої зброї.
Тому можна лише з нетерпінням чекати на реальні відгуки військових про роботу цього комплексу і говорити про ті сторони, які були відомі з досвіду застосування французької та італійської армії.