Зеленський знаходить генерала: The Atlantic про зміну керівництва ЗСУ

Поділитися
Зеленський знаходить генерала: The Atlantic про зміну керівництва ЗСУ © Офіс президента України
Передбачувано і зрозуміло, що  існувало багато суперечок навколо того, що президент України звільняє свого генерала.

У четвер президент України Володимир Зеленський оголосив, що відсторонює від командування армією генерала Валерія Залужного та призначає на його місце начальника Сухопутних військ генерала Олександра Сирського. 

Передбачувано і зрозуміло, що  існувало багато суперечок навколо того, що президент України звільняє свого генерала. Таке занепокоєння є недоречним не лише тому, що воно може свідчити про неволодіння усією повнотою інформації, а й через те, що воно свідчить про неправильне розуміння здорових цивільно-військових відносин, пише Еліот Коен, автор статті в The Atlantic, який  очолює кафедру стратегії імені Арлі Берка в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.

Почнемо з того, що насправді відомо, а не з чуток чи припущень про президента та його генерала: що певний час, можливо, вже рік, існує напруга. Це виключає одну з версій, яка полягає в тому, що звільнення відображає серйозну суперечку щодо особового складу ЗСУ, і зокрема щодо мобілізації. Фактично в Україні вже діє мобілізація. Виникають реальні питання щодо цього процесу, а також навколо того, чи призивати тих, хто вже служив або хто зараз звільнений. Однак ця дискусія, здається, виникла нещодавно, тоді, як  напруга між Зеленським і Залужним є більш давньою.

Більше того, такі рішення, що стосуються делікатного балансу між військовими потребами, економічними та оборонно-промисловими вимогами і внутрішньополітичною стабільністю, мають бути віддані в руки цивільних осіб, як це було в США під час світових воєн, через систему вибіркової служби.

Залишається два інших варіанти. Перший — особисте зіткнення. Різниця в характері та стилі, доповнена дрібними політичними інтригами в оточенні президента, могла призвести до розколу. Або ж Залужний міг мати, або був запідозрений у політичних амбіціях.

Інша причина — суттєві розбіжності. Зеленський міг втратити довіру до Залужного як до головнокомандувача Збройних сил.

Тут доречно згадати історичну перспективу. Лише дуже наївні вважають,  що політика, в тому числі і дріб'язкова політика боротьби за посади і вплив, припиняється у воєнний час. Під час Другої світової війни Франклін Д. Рузвельт переймався через генерала Дугласа Макартура як через потенційного конкурента на американське президентство, так само як і Гаррі Трумен, а генерал Джордж Маршалл начальник штабу армії, безуспішно намагався обійти адмірала Вільяма Ліхі, начальника штабу Рузвельта. Радники прем'єр-міністра Ізраїлю Давида Бен-Гуріона, серед яких були і військові, намагалися приборкати його під час Війни за незалежність Ізраїлю, аж поки він не спантеличив їх усіх, подавши у відставку незадовго до закінчення ключового перемир'я. Вони поступилися, і він відкликав заяву про відставку.

Під час війни неминуче виникає дисбаланс у статусі цивільних і військових лідерів. Демократії закохуються у своїх генералів; вони рідко відчувають те ж саме до цивільних, яким генерали підпорядковуються. Генерали зазвичай виглядають відповідно, і це, безумовно, стосується Залужного: великого, спокійного, теплого, але суворого на вигляд солдата. Саме таку людину ви хочете бачити на чолі, коли на вас сиплються ракети «Кінжал» і «Калібр», а росіяни наближаються до воріт Києва. Кремезні хлопці з короткими стрижками у військовій формі завжди виглядають у цьому контексті краще, ніж стрункі колишні актори у футболках чи пуловерах.

На відміну від них, цивільні політики зазвичай знаходять своє справжнє місце в серцях людей після закінчення війни. Під час війни вони не командують військами, а сидять за столом і перекладають папери, головують на нескінченних засіданнях, виголошують промови, ходять вулицями, час від часу пригинаються від снарядів на фронті та укладають угоди.

Британський прем'єр-міністр Вінстон Черчилль зіткнувся з вотумом недовіри влітку 1942 року після падіння Тобрука, і хоча голосування провалилося, це сталося не через те, що його опоненти, в тому числі й люди в уніформі, не надто старалися.

Найкращою історичною аналогією для роздумів у цьому випадку може бути Громадянська війна в США. Це так само була екзистенційна криза; вона передбачала створення нових, масових армій та інструментів ведення війни, які були незнайомі старим офіцерам. Вона відбувалася на порозі столиці країни, якій не раз загрожувала небезпека. І очолював її незграбний чоловік, який не дуже добре виглядав у своєму неоковирному чорному костюмі — Авраам Лінкольн.

Тим, хто вважає, що міняти коней на переправі неправильно, варто згадати, що Лінкольн неодноразово звільняв командирів Потомакської армії. Назва однієї відомої книги про цей період звучить дуже доречно: «Лінкольн знаходить генерала». Як і у випадку з Зеленським та Залужним, час від часу виникали обурення, але не більші, ніж тоді, коли президент звільнив генерал-майора Джорджа Макклеллана, командувача Потомакської армії, не один раз, а двічі. Востаннє — після того, що вважалося перемогою при Антіетамі в 1862 році.

Цей епізод  є повчальним. Лінкольн високо цінував справді блискучу роботу Макклеллана як організатора і тренера. Дійсно, це був його найбільший внесок в остаточну перемогу Союзу, створення армії, яка могла неодноразово вступати в бій з армією Конфедерації Північної Вірджинії, що перебувала під блискучим польовим керівництвом Роберта Лі. Але Макклеллан не бачив війну так, як Лінкольн, і не зміг пристосуватися до необхідної стратегії, яка полягала у веденні безперервної війни на виснаження проти чисельно менших конфедератів ціною життя багатьох солдатів Союзу. Лінкольн втратив до нього довіру і звільнив його, як і інших.

У даному випадку немає сумнівів, що генерал Залужний був чудовим лідером на початковому етапі війни. Він керував військовими приготуваннями в січні і лютому 2022 року, які мінімізували наслідки початкового нападу Росії. Проявляючи здоровий глузд, характерний для великих полководців, він надав своїм підлеглим максимальну свободу дій у перших боях війни. А в наступних контратаках, зокрема в Харківській області, він надав підтримку Сирському для проведення успішного наступу.

Де не очевидно, що Залужний досяг успіху, так це в наступній фазі контрнаступу. Навіть якщо частина провини за незадовільні результати лежить на неналежному постачанні Заходом новітніх озброєнь в Україну, частина, безсумнівно, лежить на вищому командуванні. Більше того, за останні півроку інноваційність України, принаймні в наземній війні, яка значно перевищувала російську протягом перших 18 місяців, здається, також зменшилася. Можливо, саме це, а також відсутність переконливого плану перемоги, підірвало стосунки між президентом і генералом.

Чи має Залужний політичні амбіції, неясно, хоча дивно і щонайменше необачно, що він зараз опублікував дві статті — одну в The Economist, а іншу на сайті CNN — про майбутню стратегію України. Це не те, що зазвичай робить або повинен робити головнокомандувач.

Командна система в Україні все ще розвивається за радянським зразком; вона має головнокомандувача (президента), а не голову об'єднаного штабу або начальника генерального штабу. Але це не має значення: Президент Зеленський є і повинен бути головним.

У такій суперечці не треба ставати на чийсь бік. Залужний - героїчна постать, яка протягом останніх двох років виконувала другу за складністю роботу в світі; його керівник, натомість, виконував найскладнішу роботу і продовжує її виконувати. Залишається сподіватися, що якщо президент запропонує генералу зайняти іншу посаду, він це зробить, а якщо ні, то не повторить помилку Макклеллана і не піде в політику.

У 1864 році це не принесло користі ані Макклеллану, ні країні, і він провалився. Інші генерали Громадянської війни, звільнені Лінкольном — наприклад генерал-майор Джозеф Хукер, подали приклад солдатської дисципліни, проковтнувши свою гордість і зайнявши нижчу посаду.

Генерали незмінно отримують більше слави, ніж політики, але вони також підпорядковуються їм. Це частина угоди, яку тягне за собою військова служба в демократичній державі у воєнний час. Зрештою, субординація є необхідною, тому що у функціонуючій ліберальній демократії верховне командування міцно тримається в руках цивільної влади.

Пітер Фівер, дослідник цивільно-військових відносин, любить нагадувати тим, хто переймається цими питаннями, що «цивільні мають право помилятися». Це правда, але можна також додати, що нерідко вони натомість користуються правом бути правими.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі