Залужний прокоментував низку питань щодо мобілізації та бойових дій: головне з брифінгу

Поділитися
Залужний прокоментував низку питань щодо мобілізації та бойових дій: головне з брифінгу © cvk.gov.ua
Головнокомандувач ЗСУ відповів на запитання після появи урядового законопроєкту щодо мобілізації, служби та військового обліку.

Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний провів брифінг після того, як Кабінет міністрів зареєстрував законопроєкт «щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби». Генерал відповів на низку запитань, пов’язаних із цим документом, а також прокоментував поточну ситуацію на фронті, плани щодо подальших військових дій і підтримку з боку Заходу.

Мобілізація та служба

Залужний виступив проти винесення в публічне обговорення цифри щодо потреб у мобілізації. Раніше президент Володимир Зеленський озвучив пропозицію Генштабу мобілізувати ще 450-500 тисяч громадян України в армію. 

За словами головнокомандвача, при створенні потреби враховуються наявні втрати особового складу та прогнозування втрат у наступному році, люди, які треба для формування частин і підрозділів. Також на число впливають заплановані завдання на 2024 рік. 

“Це не значить, що ця цифра завтра має бути поставлена. Звісно, все це розбивається на певні періоди. Хтось буде мобілізований у січні, а хтось — у грудні”, — додав він.

Генерал наразі не задоволений роботою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП — колишніх військкоматів). Водночас, додав, що можливості по прийому особового складу ТЦК не втрачено. Продовжується також заміна деяких керівників “військкоматів”.

Щодо потенційної появи електронних повісток, Генштаб буде радий “будь-якому способу, який забезпечить нашу потребу в людях”. Там погодяться й на інший ефективний шлях.

Як зазначив Залужний, ще влітку 2023-го командування не хотіло звільняти строковиків, але восени саме Генштаб запропонував це зробити. Таких військовослужбовців планують відпустити для відпочинку. У законопроєкті Кабміну прописані можливості щодо їхньої подальшої мобілізації. Саме ЗСУ запропонували відмовитися від строкової служби та замінити її базовою загальновійськовою підготовкою.

Головнокомандувач також наголосив, що військове керівництво не пропонувало запроваджувати обмеження для ухилянтів, які прописані в проєкті закону. Генеральний штаб не прагне втручатися в життя цивільних, зокрема за кордоном, це може робити уряд.

Але Залужний “буде дуже радий” через деякий час побачити у військах чоловіків, які виїхали за кордон, “і з великим задоволенням” організує їм підготовку, “навіть за кордоном”.

Щодо права на відстрочку, то він підтримав пропозицію залишити категорії “придатних” і “непридатних”, але хотів би відмовитися від поділу на ступені інвалідності. Хоча, як сказав Залужний, командування не втручається в питання, хто може мати відстрочку.

Демобілізація

Командування ЗСУ погодилося на введення можливості звільнення з військової служби в разі безперервної служби під час воєнного стану протягом 36 місяців, але за двох умов: “Перше — що не буде загострення на фронті. Друге, найголовніше, — що цих людей через 36 місяців буде ким замінити”.

Залужний висловив надію, що державі вдасться замінити бійців у зоні бойових дій. Буде достатньо часу, до 2025 року, щоб підготувати особовий склад з цією метою, але розпочати процес призову та підготовки, ймовірно, треба вже в 2024-му. 

Було прокоментовано й норму щодо ротації через пів року: “Звісно, хотілося б, щоб вона була. Але наші люди не на змаганнях, і не на турнірі. Це не шоу, за яким спостерігає весь світ. Ситуація на фронті залежить від дій противника. Ми не можемо спрогнозувати, буде це 6-5-3 місяці”.

Залужний підтримав те, щоб військові відпочивали. За його словами, він вимагає  від командирів на місцях робити все можливе для ротації у військових частинах. Але така законодавча норма, на думку генерала, — “обман” і “нереально у нинішніх умовах”

Також він указав на потребу збільшити близько в два рази бойовий комплект військ у разі ротації через шість місяців. У цьому питанні важливо звернути увагу на фінансовий аспект.

Ситуація на фронті

Головнокомандувач Збройних Сил України розповів, що захисники наразі відійшли на околицю Мар’їнки Донецької області, а в деяких місцях облаштували позиції за межами міста, якого “більше немає” через руйнування. Бійці підготували оборонний рубіж за населеним пунктом, але ще перебувають у його північній частині. На думку генерала, це не має створювати резонанс у суспільстві. 

“Ми захищаємо кожен клаптик нашої землі. Але коли на цьому вузенькому клаптику ворожі снаряди починають перекопувати це місце разом із камінням, із землею, із нашими бійцями, життя наших бійців нам важливіше … Ми будемо оборонятися рівно стільки, скільки в нас вистачить сил. Якщо сил буде недостатньо, ми таке рішення приймемо і збережемо людей. А потім відвоюємо”, — наголосив Залужний.

Він також закликав не робити шоу з бойових дій у районах певних міст, зокрема Авдіївки, Бахмуту та Мар’їнки. Додав, що ведення боїв “підпорядковується законам військовим”, а не “тому, що чогось там хочуть політики чи журналісти”. 

Генерал вважає, що російські окупанти можуть упродовж двох-трьох місяців зробити з містом “те, що зробили з Бахмутом”. Зокрема, йдеться про руйнування Авдіївки та Мар’їнки.

Було прокоментовано й плани на 2024 рік, який “має відрізнятися від 2023-го”. “Бо інакше нас чекає те, про що я писав у статті (для The Economist — ред.). Ми проблеми знайшли, і знайшли уже десь 90% розв'язання. Їх потрібно буде обов’язково вирішити, щоб у наступному році діяти більш ефективно і найголовніше – зберегти людей. Над цим працюємо. З нами абсолютно погодилися наші партнери”, — зазначив Залужний.

Він визнав потужне протистояння з окупаційними військами РФ із застосуванням різних технологій. 

Своєю головною помилкою головнокомандувач назвав те, що вважав можливим зупинити Росію завданою кількістю втрат. Але обсяги втрат для ворога треба далі збільшувати, до завершення війни.

Як наголосив генерал, керівництво Збройних Сил робить усе, щоб адекватно реагувати на дії РФ у наступному році. Він також прокоментував прогнози західних експертів щодо дій агресора.

Західна допомога

Залужний висловив упевненість, що країни Заходу залишаться з Україною. 

“Всі інші внутрішні потреби, які не залежать від західних партнерів, — усі вони сформовані і знаходяться в Міністерстві оборони. Вони обговорюються, і деякі реалізовуються”, — додав він.

Головнокомандувач також зазначив, що не розчарувався рівнем забезпечення у 2023 році, хоча воно й було неповним.

Кабінет міністрів України 25 грудня зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби». ZN.UA виокремило основні зміни, які пропонуються документом, проаналізувавши пояснювальну записку до нього. Там же публікувалися повний проєкт закону та текст пояснювальної записки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі