Колишній головнокомандувач Збройних сил України, а нині Посол України у Великій Британії Валерій Залужний висловив свою думку щодо мобілізації молоді. Під час зустрічі з українськими студентами в Лондоні 3 жовтня він зазначив, що не підтримує мобілізацію людей віком від 18 до 25 років, оскільки вважає, що це покоління ‒ майбутнє України.
Про це повідомляє видання "Букви".
Залужний підкреслив, що він завжди виступав проти зниження мобілізаційного віку нижче 25 років, коли перебував на посаді Головнокомандувача ЗСУ. Він пояснив, що молодь є ключовою для збереження держави у довгостроковій перспективі. "Категорію 18-25 років потрібно максимально берегти. Я завжди протестував проти того, щоб мобілізація охоплювала людей молодше 25 років, тому що Україна потрібна і через 20, і через 30 років. А це покоління, якому зараз 18 років, і є ті, хто врятує нашу країну", ‒ наголосив він.
Залужний також зазначив, що працювати з військовими старшого віку важче через їхній пострадянський менталітет. За його словами, у старших бійців часто присутнє переконання, що складні завдання мають виконувати інші. "Коли ми беремо 50-річного чоловіка, йому доводиться пояснювати, чому саме його рота чи батальйон повинні виконувати завдання, такі як штурмування висот чи оборона позицій. Це люди з іншою ментальністю, вони виросли в пострадянські часи", ‒ зазначив ексголовком.
Однак, Залужний не виключає можливість мобілізації молоді, але лише у випадку крайньої необхідності, коли існуватиме загроза самому існуванню держави.
"Якщо країна опиниться на межі, і буде загроза її існуванню, то врятувати її зможуть лише молоді люди віком від 18 до 25 років, адже вони відрізняються від попередніх поколінь", ‒ підсумував він.
Нагадаємо, що чоловіки віком від 18 до 25 років вважаються обмежено придатними до військової служби у воєнний час та непридатними у мирний. Через двояке трактування законодавчої норми чоловіків, яким ще не виповнилось 25 років, почали нерідко мобілізовувати до війська і відправляти в зону бойових дій. Іноді вони навіть не проходили необхідної військової підготовки.
"Діра" в законодавстві утворилась після того, як скасували статус "обмежено придатних". Тепер всі військовозобов’язані, які не визнані непридатними, вважаються придатними до служби.