В Україні триває загальна мобілізація під час якої чоловіки віком від 18 до 60 можуть бути призвані до лав ЗСУ. Але деякі категорії військовозобов’язаних навіть в цей час мають право на відстрочку від мобілізації.
Юристка Діана Тернова пояснила, хто має право на неї під час війни. Вона нагадала, що відстрочка від мобілізації – це відстрочення виклику до військової служби в разі загрози національній безпеці або військових дій. Це офіційне рішення відповідних державних органів, яке дає певним категоріям громадян можливість не бути мобілізованим на військову службу.
Отримання відстрочки дозволяє громадянам реалізувати свої конституційні права, як от право на освіту, а також у разі потреби встановити догляд за рідними та близькими.
Відстрочку можуть отримати особи, які мають відповідні підстави на це. Перелік таких підстав міститься в Законі України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку».
Які є підстави для відстрочки від мобілізації
Якщо узагальнити, то підстави поділяються на особисті та пов’язані з сімейними обставинами.
До особистих можна віднести надання відстрочки:
- за станом здоров’я, а саме у разі інвалідності чи тимчасової непридатності;
- для заброньованих осіб на підприємствах та організаціях, які відносяться до критичної інфраструктури та відіграють значну роль в підтримці економіки під час дії воєнного стану;
- для осіб, які здобувають освіту на денній або дуальній формі навчання;
- для осіб, які є науковими та науково-педагогічними працівниками, та працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
До сімейних можна віднести надання відстрочки:
- для осіб, які виховують хворих дітей та дітей з інвалідністю;
- для осіб, які самостійно виховують дитину або утримують трьох і більше дітей;
- для осіб, які мають дружину з інвалідністю, батьків чи батьків дружини з інвалідністю І та ІІ групи;
- для осіб, які зайняті постійним доглядом або є опікунами осіб з інвалідністю чи недієздатними;
- для осіб чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час участі в АТО та під час відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.
Як отримати відстрочку від мобілізації
Для отримання відстрочки від призову необхідно звернутися до ТЦК та СП за місцем проживання та надати необхідні документи, які підтверджують відповідну підставу.
Відстрочка надається на період існування обставини на підставі якої вона була надана. Проте, є певні випадки коли відстрочка надається на рік або півроку і особа має підтверджувати наявність обставини на підставі якій було надано відстрочку, до таких осіб відносяться студенти, які повинні підтверджувати своє навчання. Більше того, відстрочка не надається на період закінчення навчання на бакалавраті та вступу на магістратуру. З аналізу даної норми також видно, що студенти заочної форми навчання не мають право на відстрочку.
Юристка підкреслила, після отримання мобілізаційного розпорядження і зарахування до частини, особа переходить зі статусу військовозобов’язаного до військовослужбовця, що означає, те, що військовослужбовець втрачає право на відстрочку. З огляду на це, оформлювати відстрочку краще одразу як виникла підстава для того аби реалізувати своє законне право.
В цей час призивають як осіб, які раніше служили, так і військовозобов’язаних, які не мають досвіду. Нагадаємо, що треба брати з собою мобілізованому, якого відправили до навчального центру.