Через війну, яку розпочала Росія, в Україні триває загальна мобілізація. За два місяця осені в країні відбулися деякі зміни, які можуть вплинути на мобілізацію у листопаді.
З якими хворобами мобілізують у листопаді
В Україні розширили перелік осіб, які можуть бути призвані на службу до війська за мобілізацією, а також спростили вимоги щодо фізичного здоров’я для тих, хто служитиме у десантно-штурмових військах та морській піхоті в особливий період.
Одночасно з постановою про обмежену придатність до військової служби ВЛК тепер має ухвалити постанову про придатність військовослужбовця до служби за конкретною військовою спеціальністю.
Відтепер за «спірними» статтями придатними визнаватимуть усіх, включно з:
- 2-в – клінічно вилікуваний туберкульоз;
- 4-в – вірусні гепатити з незначним порушенням функцій;
- 5-в – безсимптомний ВІЛ;
- 13-в – хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій;
- 14-в – легкі короткотривалі хворобливі прояви розладів психіки;
- 17-в – невротичні, пов’язані із стресом і соматоформні розлади при помірно виражених, короткотривалих проявах, з астенічним станом;
- 21-в – повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи;
- 22-в – епізодичні та пароксизмальні розлади.
За інформацією «ТСН», у Міноборони запевняють, що людей із хворобами, які не дозволяють за станом здоров’я виконувати обов’язки військової служби, не мобілізуватимуть до війська. Водночас у разі довготривалої ремісії (3–5 років), яка підтверджується лабораторним дослідженням, буде застосований індивідуальний підхід та ухвалене індивідуальне рішення. Там стверджують, що такі люди і до внесених змін до наказу служили в ЗСУ на різних посадах – у підрозділах забезпечення чи навчальних центрах.
Чи призовуть жінок у листопаді
В Україні з 1 жовтня 2023 року обов'язковому військовому обліку підлягають жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність.
Начальник служби зв’язків з громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо пояснив, що для них мало що змінилось.
«Насправді для них не змінилося нічого, тому що жінки, які навчалися у медичних вузах і мали медичну освіту, завжди були військовозобов’язаними. Просто раніше, хтось ставав на військовий облік у свій територіальний центр комплектування та соціальної підтримки - колишні військкомати, а хтось цю процедуру не зробив. Відповідно, з 1 жовтня усі жінки-медики - фармацевти, акушери, стоматологи, мають з’явитися у свої терцентри, хто ще цього не зробив, стати на військовий облік, пройти медичну комісію і отримати військовий обліковий документ», – сказав він.
Також він наголосив, що зараз жінки-медики просто стають на військовий облік, а це не означає мобілізації.
«На даний момент мобілізація в Україні стосується чоловіків віком від 18 до 60 років, які можуть за станом здоров’я проходити військову службу в Силах оборони чи Збройних силах України», – резюмував він.
Нагадаємо, у Головному управлінні розвідки розповіли, чи потрібна додаткова мобілізація. Представник ГУР Міноборони Андрій Юсов повідомив про те, що оборонцям потрібна ротація, лікування. Багато з них загинули на фронті, тому необхідна заміна.